Jak se zbavit myší v garáži pomoci pasti, návnady i plašiče
Mezi myši, které běžně napadají domy nebo garáže, patří několik druhů z rodu Mus z řádu savců Rodentia. Nejznámějším druhem je Mus musculus, 8 až 11 cm dlouhá hnědá myš domácí se špičatým nosem a dlouhým ocasem. Tito malí, poměrně neškodní tvorové jsou častými návštěvníky lidských obydlí jednoduše proto, že jim tyto stavby poskytují tmavé úkryty a zásoby potravy, které potřebují k přežití. Zvláště náchylné jsou garáže, protože zde myši často přebývají a protože zdroje potravy, jako jsou semena trávy, krmivo pro ptáky a krmivo pro domácí zvířata, jsou zde často v hojném množství.
Existuje také řada polních myší z rodu Apodemus a jeleních myší z rodu Peromyscus, které mohou za určitých okolností napadnout dům, garáž nebo hospodářskou budovu. Tito hlodavci jsou velmi podobní myším domácím, až na to, že mají bílé bříško, a nemají jednobarevnou srst, jakou mají myši domácí.
Vzhledem k tomu, že myš domácí je stejný druh, který se někdy chová jako malé domácí zvíře v kleci, můžete si myslet, že nepředstavuje žádný zvláštní problém, když se potuluje v garáži. Ale tito malí hlodavci mohou napáchat překvapivě mnoho škod tím, že prokousávají zdi, požírají semena a jiné potraviny a zanechávají po sobě trus, který může potenciálně způsobit onemocnění. Jsou známy případy, kdy myši zničily celé domy, když se prokousaly elektrickými dráty a způsobily požár. Proto když uslyšíte prozrazující zvuky hryzání nebo pískání nebo uvidíte drobné výkaly, je čas nastražit pasti nebo položit návnady.
Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov
5 způsobů, jak se zbavit myší v garáži
Může být trochu těžké cítit se vůči myším příliš nepřátelsky, protože jsou to neškodně vypadající tvorové, kteří se velmi podobají malým bílým myším s růžovýma očima, které jsou běžnými domácími mazlíčky v klecích. Ve skutečnosti se jedná o naprosto stejný druh. Skutečnost je však taková, že volně žijící myši jsou škůdci a v oblastech, kde nejsou dravá zvířata (lišky, kojoti, jestřábi, sovy nebo slídivé kočky domácí), která by je lovila, se může myší populace vážně vymknout kontrole a zamořit celý dům.
Zde je pět běžných metod, které jsou účinné pro zbavení garáže myší.
Odchytové pružinové pasti na myši
Tradiční pružinové pasti mají velmi jednoduchou konstrukci a používají spouštěcí jazýček návnady, který uvolní kovovou pružinu, jež se při tlaku na hlodavce při krmení zaklapne. Ikonickou návnadou na chytání myší je sýr, ale hodí se téměř jakákoli potrava. Velmi dobrou návnadou je arašídové máslo. Umístěte past s návnadou do blízkosti místa, kde víte, že se myši často vyskytují, například tam, kde vidíte známky hnízdění nebo trus.
V ideálním případě se pasti přichytí na krk nebo tělo hlodavce a smrt udušením je obvykle poměrně bezbolestná a rychlá. Tvorové nejsou rozdrceni, jak si někteří lidé myslí. Existují však případy, kdy se myš chytí za nohu nebo dokonce za ocas, a tady bude možná nutné opatrně zlikvidovat myš žijící na skřipci jiným způsobem.
Pasti často kontrolujte. Mrtvá myš brzy ohlásí svou přítomnost zápachem rozkladu, v té době je mnohem méně příjemné se s ní vypořádat.
Lepivé pasti
Lepicí pasti využívají velmi lepkavou voskovou hmotu a zachytí každou myš, která při hledání potravy zabloudí na lepicí podložku. Někdy jsou považovány za humánnější než pružinové pasti, ale myš může zůstat takto uvězněna i několik hodin a při pokusu o únik si může dokonce rozkousat vlastní tlapky. A pokud myš chytíte do pasti, stejně vám pak nezbude než ji zabít. Vyprostit živou myš z lepicí pasti je téměř nemožné.
Lepové pasti se líbí hlavně lidem, kteří mají obavy z kladení pružinových pastí, ale nejsou o nic účinnější a v mnoha ohledech jsou méně humánní.
Živé pasti
Pokud se vám zabíjení myší příčí, můžete k jejich odchytu použít různé živé pasti. Většina konstrukcí má nějakou metodu, jak hlodavce navnadit, aby vstoupil, a pak spustit dvířka nebo poklop, který živou myš uvězní.
Poté však musíte vymyslet, co s živou myší udělat. Vypuštěním v obytné oblasti jen přenášíte svůj problém na někoho jiného. Vypustíte-li ji na venkově, uděláte z myši přítěž pro zemědělce. Pokud musíte živou myš chytit do pasti, je možná nejlepším řešením vypustit hlodavce v lese nebo v jiné oblasti s volně žijícími živočichy, ale nezapomeňte, že zde se hlodavec pravděpodobně rychle stane zdrojem potravy pro sovu, lišku nebo jestřába. Takový osud není v žádném případě humánnější.
Jedovaté návnady pro hlodavce
K hubení myší lze použít celou řadu jedů. Mnohé z nich používají protisrážlivé látky, jako je warfarin, které působí tak, že způsobí vnitřní krvácení hlodavce, obvykle v průběhu několika dnů. Kromě bolesti, kterou to musí myši způsobit, mohou granule, tablety nebo návnadové stanice najít domácí zvířata nebo děti, a pokud látky pozřou, mohou způsobit vážné onemocnění nebo dokonce smrt.
K hubení myší a jiných hlodavců se používají i jiné toxiny a většina z nich může být pro domácí zvířata a lidi značně toxická. Jedy na hlodavce nejsou dobrou volbou pro domácnosti s domácími zvířaty a dětmi. Stejně tak nejsou dobrou volbou pro garáže, protože jedy se často přenášejí ven, kde je často najdou divoká zvířata. Postiženi mohou být i malí predátoři, jako jsou lišky nebo sovy, které se živí myšmi kontaminovanými jedem. Celkově vzato nejsou jedovaté návnady nejlepší volbou pro zbavení garáže myší.
Chovejte kočku nebo psa
Ne každá kočka nebo pes jsou lovci, kteří najdou a zabijí myši. Ve skutečnosti statistiky ukazují, že v domácnostech s domácími mazlíčky se myši někdy vyskytují častěji, a to především proto, že se v nich nachází i uskladněné krmivo pro domácí mazlíčky.
Nicméně správný druh domácí kočky a některá plemena psů mohou být při lovu myší velmi účinná. Agresivní mladé kočky mohou být někdy velmi zdatnými lovci myší a mnoho teriérských druhů psů je vyšlechtěno speciálně k chytání malých zvířat. Pokud máte to štěstí a máte takového domácího mazlíčka, věnujte mu každý týden několik hodin lovu v garáži, nejlépe v noci.
Co způsobuje výskyt myší v garáži?
Myši jsou v garážích častým problémem, protože v těchto prostorách je obvykle mnoho tmavých míst, kde se mohou schovávat a hnízdit. Často jsou zde dobré zdroje potravy a vody a protože je zde obvykle spousta škvír a trhlin, které jim umožňují snadno přicházet a odcházet. Jinými slovy, pokud by byl prostor určen k úkrytu myší, vypadal by velmi podobně jako typická garáž. Na druhou stranu, dokonale čisté, dobře osvětlené a vzduchotěsné garáže nebudou pro myši a jiné hlodavce příliš atraktivní.
Jak zabránit výskytu myší v garáži
Prevence myší v garáži spočívá z velké části v tom, že jim odepřete místa k hnízdění a úkryty, odstraníte zdroje potravy a vody a ucpete a zaslepíte všechny škvíry, otvory a štěrbiny, které jim umožňují vniknout dovnitř.
Prevenci začněte tím, že nejprve chytíte do pasti nebo nastražíte návnadu na myši, které se již v garáži nacházejí. Současně začněte garáž vyklízet a utěsňovat otvory. Potraviny uchovávejte uzavřené nebo mimo garáž a krmivo pro psy, hnojiva a obilí ukládejte do těsně uzavřených plastových nádob.
Udržujte terénní úpravy kolem základů domu bez křovin a silných vrstev mulče. Pečlivě zkontrolujte betonové plácky a základy, zda v nich nejsou praskliny, díry a trhliny, a vyplňte je záplatou na beton. U širokých trhlin ve dřevěných stěnách můžete před jejich zalátáním vycpat trhliny speciální ocelovou vlnou a zabránit tak dalšímu hlodání.
K dispozici jsou komerční chemické odpuzovače hlodavců, ale pokud máte k chemikáliím nedůvěru, můžete si připravit přírodnější směs, kterou myši nesnášejí. Smíchejte jednu polévkovou lžíci pálivé pepřové omáčky (čím pálivější, tím lepší) a čtvrt šálku pracího prášku v jednom litru vody. Nastříkejte ji na vnější stranu garáže. Funguje stejně jako komerční repelenty a neublíží vašim domácím zvířatům ani dětem.
Máta peprná je přírodní prostředek na odhánění myší a je bezpečná pro životní prostředí. Nastříkejte roztok výtažku z máty peprné a vody po celém obvodu. Tento roztok je třeba stříkat jednou týdně a po deštích. Nebo můžete mátu peprnou vysadit kolem základů domu a garáže. Vůně odpuzuje hlodavce a provoní váš dům. (Všimněte si, že mátový olej sice může pomoci odradit myši od vstupu do domu, ale je mnohem méně účinný při odstraňování myší, které v něm již žijí).
Dalším ekologickým řešením je použití ultrazvukových odpuzovačů myší uvnitř garáže. Ultrazvukový odpuzovač myší je pro člověka neslyšitelný, ale zvuk, který vydává, je pro myši velmi bolestivý. Myši nevstoupí do místnosti, kde toto zařízení bzučí.
Skutečnost je však taková, že myši si obvykle cestu do garáže najdou a „zabránit“ jim obvykle znamená určitou formu průběžného sezónního úsilí. V chladnějším podnebí budou myši působit potíže zejména na podzim, kdy hlodavci začnou vyhledávat teplé tmavé prostory k přezimování.
Myši vs. potkani
Jiný druh hlodavců může být ještě závažnějším škůdcem garáží, zejména v určitých oblastech a prostředích, kde se vyskytují častěji. Existují dva druhy potkanů, které jsou pro lidská obydlí obzvláště problematické: potkan černý (Rattus rattus), známý také jako potkan domácí nebo střešní, a potkan hnědý (Rattus norvegicus). Černí potkani jsou obvykle dlouzí 14 až 20 cm, černé až světle šedé barvy, zatímco hnědí potkani mohou být dlouzí 30 centimetrů a více a mají hnědou nebo světle šedou barvu. Některé kmeny hnědých potkanů byly domestikovány jako domácí zvířata, zejména bílé odrůdy.
Potkani mohou v domácnosti nebo garáži působit podstatně větší škody a je známo, že jsou vážnějšími přenašeči nemocí. Metody jejich likvidace a prevence jsou však do značné míry stejné jako u myší. Odchyt vyžaduje mnohem větší a silnější pasti.
Často kladené dotazy
Jak poznám napadení myší?
Pokud máte aktivní myší invazi, existuje několik poměrně zřejmých příznaků, které mohou potvrdit vaše podezření. Samozřejmě, pokud uvidíte živou myš nebo trus, může to být jasný signál, ale měli byste si také dávat pozor na neobvyklé pachy (například moč), díry v materiálech, které tam předtím nebyly, hnízda hlodavců nebo zvuky škrábání či pobíhání. Myši se rády ukrývají v nádobách, štěrbinách, za materiály – zkrátka všude tam, kde je pravděpodobně nikdo neuvidí.
Přenášejí myši nemoci?
Myši nejsou takovou pohromou, jak se někteří lidé obávají, a nebyly zaznamenány žádné případy vztekliny, která by se z myší přenesla na člověka. Existuje však několik nemocí, které se mohou šířit, pokud se nahromadí trus hlodavců a tento prach vdechneme. Mezi ně patří např:
Pokud žijete v oblasti, kde je znám výskyt hantaviru, přijměte opatření k eliminaci a prevenci zamoření myší.
Salmonelózu může způsobit trus hlodavců, který kontaminuje zdroje potravin, například skladovanou mouku nebo obiloviny.
RBF (krysí horečka) je zřídka způsobena kousnutím hlodavce (obvykle krysy), ale častěji se přenáší potravními zdroji kontaminovanými výkaly.
Jak zlikvidovat uhynulé myši?
Po usmrcení myši pomocí pružinové pastičky s jedovou návnadou ji pečlivě dvojitě zabalte do plastového obalu a vyhoďte ji spolu s domácím odpadem. Uzavření mrtvoly do plastu zabrání tomu, aby se k ní dostala jiná zvířata a pozřela jed nebo nemoci.
Mrtvé myši nikdy nepřidávejte do kompostu a není dobré je splachovat do záchodu.
Jak dlouho myši žijí?
V chráněném prostředí garáže může myš žít dva až tři roky. Protože je však jejich rozmnožování velmi rychlé, neočekávejte, že problém s myší rychle zmizí. Jakmile se jednou rozmnoží pár myší, budete mít myši v podstatě navždy, pokud neodstraníte jejich životní prostředí a neodchytíte je do pastí nebo návnad do úplného vyhubení.
Měl bych zavolat profesionála?
Odstranit myši z garáže je obvykle dost snadné, ale někdy je silné zamoření více, než zvládnete sami.
Pokud slyšíte myši škrábat v neviditelných částech garáže nebo ve stěnách, pokud se vám je nedaří chytit do pasti nebo pokud i po vyzkoušení všech metod nadále vidíte trus, je čas zavolat profesionálního deratizátora. Profesionál vám pomůže zjistit, jakým způsobem se myši do vaší garáže dostávají, a může vaše problémy rychleji vyřešit než svépomocí. A co víc – může nabídnout řešení, která jsou šetrná k domácím mazlíčkům i rodině.