Jak se vypořádat s endometriózou pomocí zdravých potravin

Pokud trpíte endometriózou, vězte, že nejste sami. Toto běžné onemocnění postihuje 1 z 10 žen v reprodukčním věku a často se projeví po třicítce nebo čtyřicítce. V České republice trpí endometriózou zhruba každá desátá žena, zatímco na celém světě byla diagnostikována u 176 milionů žen. I když bylo toto onemocnění poprvé objeveno před více než 100 lety, jeho příčiny nejsou dosud zcela objasněny.

Stejně jako u mnoha jiných chronických onemocnění je však strava důležitou součástí léčby endometriózy. Každý, kdo trpí endometriózou, vám jako první řekne, že je to pořádně bolestivé onemocnění! Léčba je tedy nutností, abyste mohli žít běžným životem. Konvenční léčba zahrnuje léky proti bolesti, hormony a chirurgický zákrok, ale správná strava může omezit potřebu léků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to endometrióza?

Endometrióza vzniká, když endometrium neboli tkáň, která vystýlá dělohu, roste mimo dělohu. Zdá se, že vysoká hladina estrogenu toto onemocnění zhoršuje. To může způsobit vysilující příznaky, jako jsou silné menstruační křeče, abnormální nebo silná menstruace a bolestivý sex. Aby toho nebylo málo, u 30-50 % diagnostikovaných žen dochází k neplodnosti. Netřeba dodávat, že endometrióza může být opravdu stresující.

Nejvyšší riziko je u žen, které mají příbuznou prvního stupně – matku, sestru nebo dceru – s endometriózou. Je také častější u těch žen, které rodí po třicítce, mají abnormální dělohu nebo jsou bělošky. Neexistuje však žádný lék a současná léčba se nedoporučuje pro dlouhodobou léčbu. Léky proti bolesti a hormonální léky nemají nejlepší vedlejší účinky! Proto přichází na řadu jídlo.

Tipy na stravování při endometrióze

1. Jezte tuky omega-3

Endometrióza je silně definována bolestí a zánětem. V tomto případě potřebujete protizánětlivé potraviny, jako jsou omega-3 tuky. Přehled z roku 2018 zjistil, že tyto mastné kyseliny mohou zmírnit bolestivou menstruaci, která je spojena s endometriózou. Fungují tak, že ovlivňují způsob, jakým endometrióza postupuje, zejména v počátečních stádiích. Je to pádný důvod, proč si dopřát tučné ryby, jako je losos a tuňák. Nejste příznivci mořských plodů? Užívejte namísto nich doplňky stravy s rybím tukem.

2. Vybírejte ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny

Každý by měl jíst ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky, ale pro ženu s endometriózou je to ještě důležitější. Vysoký obsah vlákniny v těchto potravinách může snižovat hladinu estrogenu. U vysokých hladin, které se u endometriózy vyskytují, by to mohlo pomoci. Ovoce, zelenina a celozrnné výrobky také vyživují organismus, což je pro léčbu jakéhokoli onemocnění nezbytné.

3. Omezte červené maso nebo se mu vyhněte

Pokud trpíte endometriózou, výrazně omezte konzumaci červeného masa. Podle časopisu The American Journal of Clinical Nutrition je jeho vysoký příjem spojen se záněty. To jen zhorší vaše příznaky. Místo toho jezte tučné ryby nebo libové zdroje bílkovin, jako je drůbež bez kůže, fazole a quinoa.

4. Vynechejte zpracované potraviny

Zpracované potraviny, jako jsou mražená jídla a pokrmy v krabičkách, nejsou pro endometriózu nejlepší. Tyto potraviny mají vysoký obsah rafinovaného cukru, soli a obsahují více omega-6 než omega-3. Podle časopisu Archives of Industrial Hygiene and Toxicology je to ideální recept na zánět. Proto sáhněte po plnohodnotných potravinách, kdykoli je to možné. Pokud máte rádi sladké nebo slané pochutiny, zvažte vyhledání receptů vycházejících ze zdravých verzí. Například pražená cizrna s kořením je křupavá a výživná svačinka.

5. Vyhněte se transmastným kyselinám

Studie publikovaná v časopise Human Reproduction zjistila, že vysoký příjem transmastných kyselin zvyšuje riziko endometriózy o 48 %. Určitě se vyplatí se jim vyhnout, pokud už touto poruchou trpíte! Transmastné kyseliny také snižují hladinu „dobrého“ cholesterolu, zvyšují hladinu „špatného“ cholesterolu a zvyšují riziko srdečních onemocnění a úmrtí. Vyhýbejte se potravinám, jako je margarín, sušenky, mražené koláče, mražená pizza a slané pochutiny. Opět platí, že pokud je to možné, jezte zdravé a plnohodnotné potraviny.

S trochou kontroly nad svými stravovacími návyky dostanete bolestivou endometriózu pod kontrolu. Jezte správně a žijte dobře.