Jak se rychle zbavit stonožek a mnohonožek ve vaší domácnosti

Mnohonožky podobné červům, které často najdeme venku pod rozkládajícími se kmeny – nebo příležitostně v interiéru pod vlhkými bednami, v tlejícím dřevěném rámu nebo pod hromadami vlhkých novin – jsou členovci z tříd Diplopoda a Chilopoda. Patří do podčeledi Myriapoda, skupiny, která zahrnuje vícenohé druhy různých typů. Ačkoli jsou mnohonožky a stonožky často řazeny do jedné skupiny s hmyzem, jsou to členovci, kteří se kategoricky liší od hmyzu (ten má šest nohou) a pavoukovců (ti mají osm nohou).

Stonožky a mnohonožky jsou především venkovní tvorové, kteří se živí rozkládajícím se rostlinným materiálem (mnohonožky) nebo drobným hmyzem a jinými tvory (stonožky). Žádný z těchto tvorů nezpůsobuje škody ani nemoci, ani nehnízdí a nemnoží se v interiérech. Pokud je najdete v interiéru, je to obvykle proto, že se sem jednoduše zatoulaly z nedalekého dřevinného prostředí. Nepoškozují potraviny, rostliny, nábytek ani budovy jako jiní škodlivější škůdci, například švábi, hlodavci a mouchy.

Protože stonožky a mnohonožky potřebují ke svému přežití vlhkost a potravu, jako je organický materiál nebo hmyz, nežijí v domech dlouho a nerozmnožují se, protože podmínky v nich jsou obvykle příliš suché. Přesto je reakce na nález stonožek a mnohonožek v domácnosti často odporná a většina lidí se jich chce zbavit a zabránit tomu, aby si k nim našly cestu další.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Alza.cz

Způsoby, jak se zbavit stonožek a mnohonožek

Přemístěte je ven

Pokud se nebojíte manipulovat s živými brouky, naberte stonožky a mnohonožky na list papíru nebo do kelímku a vypusťte je ven na zalesněnou plochu, kde mohou vykonávat své běžné (a prospěšné) zvyky, tedy pojídat rozkládající se rostlinný materiál nebo hodovat na drobném hmyzu.

Zabijte je ručně

Pokud stonožky nebo mnohonožky najdete v domě, můžete brouky jednoduše vysát, zamést nebo rozdrtit. Nejedná se o tvory, kteří by hnízdili nebo kolonizovali interiéry, takže jejich usmrcení při občasném nálezu je naprosto vhodnou strategií pro úspěšnou kontrolu.

Co s pesticidy?

Ve všech případech, kromě výjimečných, kdy se jedná o masivní výskyt invazních škůdců, se použití pesticidů v interiéru nedoporučuje.

Co způsobuje výskyt stonožek a mnohonožek?

Tito živočichové touží po vlhkosti, a když se přesunou do interiéru skulinami v základech a kolem přízemních oken, je to obvykle tehdy, když jsou venku horké a suché podmínky. Po vstupu do interiéru se mnohonožky a stonožky často přes zimu ukrývají ve škvírách a štěrbinách a na jaře se objevují.

Jak předcházet stonožkám a mnohonožkám

Stonožkám a mnohonožkám v interiéru nejlépe zabráníte, když pečlivě utěsníte všechny praskliny, otvory a mezery v základech a budete udržovat okenní a dveřní rámy a parapetní desky v dobrém stavu a řádně utěsněné proti povětrnostním vlivům. Udržování venkovních ploch kolem domu bez listí a křovin omezí jejich výskyt venku. Mezi zaléváním rostlin a keřů nechte půdu kolem základů důkladně vyschnout.

Ve vnitřních prostorách používejte odvlhčovač vzduchu, aby byl vzduch suchý, a kartony a další organické materiály ukládejte mimo betonové desky a podlahy.

Pokud je venkovní zamoření silné, můžete kolem základů aplikovat pás pesticidu, který tyto brouky odradí od hledání vstupu do domu. K tomu dobře slouží granulovaná forma deltamethrinu, lambda-cyhalothrinu nebo permethrinu.

Často kladené otázky

Lze chovat stonožky jako domácí mazlíčky?

Obří africké mnohonožky, příbuzné mnohem menších druhů mnohonožek, se někdy chovají jako domácí zvířata. Tito členovci dorůstají délky 18 až 30 cm a jsou tak učenliví, že se s nimi snadno manipuluje. Existují také velké druhy stonožek, které se někdy chovají jako domácí mazlíčci, ale protože stonožky jsou masožravci s kousacími čelistmi, větší druhy s sebou nesou možnost pokousání. Proto se s velkými stonožkami obvykle nemanipuluje, pokud jsou chovány jako domácí mazlíčci.

Péče o stonožky a mnohonožky v teráriích je poměrně snadná. Vyžadují vlhké a tmavé úkryty a v závislosti na druhu se snadno živí odumřelým rostlinným materiálem nebo brouky.

Plní stonožky a mnohonožky nějaké užitečné funkce?

Lze tvrdit, že všichni živočichové, dokonce i ti, které lidé obecně považují za škůdce, plní cenné ekologické funkce. V případě mnohonožek tito tvorové pomáhají při rozkladu a konzumaci rozkládajícího se rostlinného materiálu. Právě tvorové, jako jsou mnohonožky, způsobují, že odumřelé pařezy a další rostlinné zbytky postupně mizí, místo aby se hromadily.

Stonožky jsou masožravci, kteří konzumují mnoho škodlivého hmyzu a dalších drobných živočichů v krajině. Stonožky i mnohonožky dodávají svými výkaly do půdy živiny.

Pokud se vyskytují venku na zahradě, není důvod snažit se tyto členovce likvidovat. Jsou totiž známkou zdravého venkovního ekosystému. Teprve když se zatoulají do interiéru, mohou být nutná kontrolní opatření.

Koušou stonožky nebo mnohonožky?

Stonožky kousnou jen zřídka, ale když kousnou, může postižené místo zčervenat a otéct podobně jako při včelím bodnutí. V některých oblastech světa, kde jsou stonožky často větší, může jejich kousnutí způsobit palčivou bolest. Stonožky kousnou jen velmi zřídka – když kousnou, může někdy dojít k mírným alergickým reakcím.