Jak se projevují záchvaty paniky a jejich příznaky
Motýlci v břiše před pohovorem, bušení srdce a třesoucí se ruce před zkouškou nebo důležitou prezentací – všichni víme, jak vypadá strach a úzkost. A je naprosto normální, že se tak cítíme. Tyto fyziologické změny jsou součástí reakce našeho těla „bojuj nebo uteč“ a pomáhají nám reagovat na nějaké nebezpečí, hrozbu nebo náročnou situaci. Záchvaty paniky jsou však něco jiného.
Během záchvatu paniky vás zaplaví ohromující vlna strachu, která je svou intenzitou vyčerpávající a ochromující. Další charakteristickou vlastností panického záchvatu je, že může udeřit nečekaně, z ničeho nic. A záchvat nemusí mít žádný zřejmý důvod – může se objevit i ve spánku. U některých lidí se vyvine stav zvaný panická porucha, při kterém často zažívají záchvaty paniky. Zde se podívejte na některé příznaky, které mohou naznačovat, že máte panický záchvat.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJak se projevuje záchvat paniky?
Záchvaty paniky obvykle přicházejí náhle, bez varování a míra strachu, kterou prožíváte, je neúměrná situaci, v níž se nacházíte. Příznaky záchvatu obvykle vrcholí do 10 minut a záchvat většinou končí do 20-30 minut. Někdy však můžete dostat opakované záchvaty a ty mohou trvat i delší dobu.
Zde je několik příznaků, které poukazují na záchvat paniky:
- Můžete se cítit ochromeni hrůzou.
- Můžete dostat návaly chladu nebo horka nebo se začít potit.
- Můžete se zadýchat nebo se hyperventilujete.
- Můžete mít pocit, že vám buší srdce.
- Můžete pociťovat bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi.
- Můžete se cítit odtrženi od svého okolí nebo nereálně.
- Můžete pociťovat malátnost nebo mít žaludeční nevolnost.
- Můžete se přistihnout, že se třesete nebo se chvějete.
- Můžete mít pocit, že se dusíte.
- Můžete mít pocit závratě, točení hlavy nebo mdloby.
- Můžete mít pocit mravenčení v prstech na rukou nebo nohou nebo pocit, že vám znecitlivěly.
- Můžete mít pocit, že umíráte, šílíte nebo ztrácíte kontrolu.
Jak poznáte, že trpíte panickou poruchou?
Věděli jste, že panickou poruchou trpí přibližně 1 ze 75 lidí? Pokud často zažíváte nečekané záchvaty paniky, které nejsou spojeny s konkrétní situací, a neustále se obáváte, že dostanete panickou ataku, může být u vás diagnostikována panická porucha. To je zcela odlišné od fobie, kdy zažíváte záchvat paniky tváří v tvář konkrétní věci nebo situaci, která ve vás vyvolává strach. Lidé s panickou poruchou také kvůli záchvatům paniky mění své chování – mohou se například vyhýbat místům, kde dříve zažívali záchvaty.
Příznaky panické poruchy a agorafobie
S panickou poruchou je spojena agorafobie, tedy stav, kdy se bojíte být na místě, odkud je obtížné uniknout nebo přivolat pomoc, pokud se něco pokazí. Odborníci se domnívají, že strach z panického záchvatu na místě, kde by nemusel být možný únik nebo pomoc, může vést k tomu, že se začnete vyhýbat přeplněným místům, jako jsou sportovní haly nebo nákupní centra. V závažných případech se můžete cítit bezpečně pouze doma.
Zdravotní stavy s příznaky podobnými panickému záchvatu
Některé zdravotní stavy, jako jsou srdeční onemocnění, poruchy dýchání a problémy se štítnou žlázou, mohou způsobovat mnoho příznaků, které se objevují u záchvatů paniky. Například potíže s dýcháním, bušení srdce, bolest na hrudi jsou běžnými příznaky srdečního záchvatu. Ve skutečnosti to často může vypadat, že máte infarkt, když vás přepadne záchvat paniky.
Pokud se u vás objevily výše uvedené příznaky, pro jistotu se obraťte na svého lékaře a vyloučete i možnost jiných zdravotních potíží. Mezi ně patří např:
- Prolaps mitrální chlopně, stav, kdy chlopeň v srdci nefunguje správně.
- Poruchy, jako je posturální ortostatický tachykardický syndrom a paroxysmální atriální tachykardie, při kterých dochází k abnormalitám srdečního rytmu.
- Nadměrná činnost štítné žlázy (hypertyreóza).
- Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie).
- Anémie.
- Diabetes.
- Nádor v nadledvinách.
- Vysazení léku.
Kdy vyhledat pomoc
Pokud se u vás objevily příznaky panické poruchy, navštivte praktického lékaře.
Požádá vás, abyste popsali své příznaky, jak často je máte a jak dlouho je máte.
Může také provést fyzikální vyšetření, aby vyloučil jiná onemocnění, která by mohla být příčinou vašich příznaků.
Někdy může být obtížné mluvit o svých pocitech, emocích a osobním životě, ale snažte se necítit úzkost nebo rozpaky.
Panická porucha vám může být diagnostikována, pokud máte pravidelné a neočekávané záchvaty paniky, po kterých následuje alespoň měsíc nepřetržitých obav nebo strachu z dalších záchvatů.