Jak se mění vagína během porodu a po něm

Ženské tělo je obdařeno svalnatým orgánem zvaným vagína, který umožňuje nenarozenému dítěti přijít na svět. Je těžké si představit, jak se hlavička dítěte může protlačit ven tak malým otvorem. Ženské tělo je však schopno zázraků – pokud dokáže v sobě rozvíjet život, může mu stejně dobře umožnit růst a vyvíjet se, a pak ho přivést na svět.

Když se mluví o porodu, my ženy se obáváme několika věcí, které jsou velmi zřejmé. Tou nejvýznamnější je zdraví dítěte – zda se malému životu, který zůstal v lůně dělohy po dlouhých 9 měsíců, daří dobře. Druhou je bolest prožívaná při porodu a to, zda ji budeme schopny přežít.

Třetím a stále důležitým bodem je, zda naše vagína bude po porodu vůbec ještě taková jako dřív.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Kuriózní případ vagíny

Vagína je pro porod jako stvořená – je to neuvěřitelná součást našeho těla, která nám dává možnost porodit lidské děťátko.

Ženské tělo se neustále připravuje na den porodu. Do hry vstupuje celá řada hormonů, díky nimž je naše tělo pro porod mnohem zdatnější.

Například hormon estrogen způsobuje zvýšení průtoku krve do vagíny, čímž zvyšuje její schopnost roztahovat se, když se dítě pohybuje porodními cestami. Hormon relaxin změkčuje vazy kolem pánevní oblasti, což umožňuje, aby se klouby během porodu roztáhly a usnadnily průchod dítěte.

Přestože je vagína připravena na poslední fázi porodu, stále trpí otlaky a během porodu se poraní.

Porod a natržení perinea

Proces porodu je pro vaši vagínu jako traumatický zážitek. Po porodu můžete cítit otok a bolestivost. Odřeniny z porodu můžete pociťovat jako bolestivé a nepříjemné po dobu asi 3-5 týdnů. Ačkoli bolest postupně během několika dní ustoupí, nepříjemné pocity se pravděpodobně dostaví, když si sednete, močíte nebo dokonce kýchnete.

V případě natržení perinea utrpí oblast mezi vagínou a konečníkem při porodu nástřih, který lékaři provedou, aby dítě mohlo projít, aniž by došlo k protržení tkání (praxe zvaná epiziotomie se dnes používá jen zřídka).

Ránu vám mohou zašít a její hojení může trvat přibližně 10 dní. Natržení perinea je běžné při prvním porodu. Zde je návod, jak se vyhnout natržení perinea.

Pokud jste měla císařský řez, nemusí u vás dojít k roztažení vagíny v takové míře. Pokud jste však tlačila před provedením císařského řezu, budou vaše dolní končetiny včetně děložního hrdla, perinea a pochvy stále namáhány. Roztahování pochvy a následné nepohodlí se projeví, pokud jste byla blízko porodu (hlavička dítěte se měla objevit), ale později jste musela podstoupit císařský řez.

Vagína po porodu

Pravdou je, že po porodu už vaše vagína nebude stejná. Jak již bylo řečeno, rozdíl není rozeznatelný, pokud jste během porodu nezažila natržení perinea 3. nebo 4. stupně.

Lékař vám však doporučí zdržet se sexu až 6 týdnů po porodu bez ohledu na to, zda jste rodila císařským řezem, nebo vaginálně.

Kegelovy cviky mohou pomoci posílit pánevní svaly a také je zpevnit. Tyto cviky můžete začít cvičit měsíc nebo dva před porodem a pokračovat v nich i po porodu.

Nemáte jistotu, že vaše vagína bude mít stejný tvar a velikost, ale na tom vlastně nezáleží, protože sex bude stále příjemný. Ve skutečnosti může porod vás a vašeho partnera vzájemně sblížit.

Lékař vám však dá zelenou k pohlavnímu styku až po lékařské prohlídce, tedy 6 týdnů po porodu. Vyvarujte se používání tamponů nebo zavádění čehokoli do vagíny. Počkejte, až budete zcela zhojená, abyste předešla riziku infekce.