Jak rychle překonat horečku a tipy jak ji zvládnout přirozeně

Pokles energie, zimnice a zoufalý pocit, že se musíme dostat do postelevšichni známe horečku a příznaky, které ji provázejí. Nástup horečky však často doprovází i jistá dávka úzkosti a mnozí z nás podléhají „fobii z horečky“ – zejména pokud se jedná o dítě. Zde je však vysvětlení, proč horečka není takový padouch, jak se o ní říká.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Horečka je boj vašeho imunitního systému!

Lidé mají různou tělesnou teplotu, ale za univerzální „normu“ se považuje 37 °C. Tělesná teplota, která je vyšší než tato hodnota, se považuje za horečku. Důležité je si uvědomit, že horečka není onemocnění, ale spíše signál, že váš imunitní systém začíná pracovat na plné obrátky, aby se ubránil nemoci nebo infekci. Nejčastějšími příčinami horečky jsou obvykle virové nebo bakteriální útoky. Spouštěčem mohou být také autoimunitní onemocnění, alergické reakce, úrazy, některé druhy rakoviny, nadměrné slunění, intenzivní cvičení, některé léky a hormonální nerovnováha.

Ájurvéda také vnímá horečku (jwara roga) jako nemoc i příznak. Je vnímána pozitivně jako včasná reakce těla na škodlivé mikroby, protože se předpokládá, že podporuje uvolnění – a vyloučení – amy (toxinů, které jsou příčinou nemoci) z těla.

Léčte základní příčinu a nízkou horečku nechte odeznít

I když je důležité řešit hlavní příčinu horečky – ať už se jedná o infekci, zranění, nemoc nebo nadměrnou námahu – nesahejte ještě po lékárničce, abyste ji vyřešili. Vzhledem k tomu, že ve většině případů horečka ve skutečnosti pomáhá vašemu tělu bojovat s nemocí, měli byste jí nechat volný průběh, zejména pokud se jedná o mírnou a středně vysokou horečku pod 39 °C.

Proč byste měli horečku nechat být? Mnohým virům a bakteriím se daří při normální teplotě (36,7 °C) a zvýšení tělesné teploty pomáhá v boji proti nim. Vyšší teplota také urychluje chemické reakce, které opravují buňky, a funguje jako signál pro imunitní systém, aby vytvořil více protilátek, bílých krvinek a dalších prvků bojujících s infekcí. Horečka vám tedy technicky vzato pomáhá bojovat s infekcí. Většina horeček je také samovolná a sama odezní.

Ájurvéda také doporučuje, aby se horečka nechala odeznít sama, pokud:

Jedná se o velmi vysoký a trvalý vzestup tělesné teploty po delší dobu.

V minulosti se vyskytly záchvaty při horečce, většinou u dětí.

Pacient se rychle vyčerpává, čelí úbytku energie a sil.

Snížení vysoké nebo dlouhodobé horečky pomocí těchto přírodních technik

Jsou chvíle, kdy může být nutné horečku řešit – například pokud máte horečku vyšší než 39 °C déle než dva dny nebo pokud se cítíte nepohodlně, jste dehydratovaní, zvracíte nebo nemůžete dobře spát. Za těchto okolností je vaším cílem horečku spíše snížit než odstranit. Zatímco volně prodejné léky, jako je acetaminofen, paracetamol a ibuprofen, mohou pomoci, existuje několik bezpečných přírodních možností, které můžete vyzkoušet, když potřebujete horečku snížit.

Obraťte se na ájurvédu

Odborníci na ájurvédu často doporučují ke snížení horečky půst. Pokud máte silnou konstituci, přikročte k úplnému půstu. Pokud je to však pro vás příliš extrémní nebo jste již zesláblí, pomůže vám s horečkou bojovat voda, čerstvé ovocné šťávy a bylinné čaje s bazalkou posvátnou nebo citronovou trávou, které váš organismus revitalizují. Vyhněte se mléku, protože zhoršuje horečku a může vyvolat průjem.

Zvracení má také pomoci zlomit horečku, která doprovází chřipku nebo silné nachlazení. Dělá to tak, že očišťuje tělo od přebytečné kaphy. Rozpusťte čtvrt čajové lžičky kuchyňské soli ve sklenici vody a vypijte. To vyvolá zvracení a sníží horečku, kromě toho zmírní překrvení a bolest hlavy a vy se budete cítit lehčeji a uvolněnější.

Tip: Chcete-li stimulovat dávení, třete si prstem zadní část jazyka.

Používejte bylinné léky

Koriandr: Listy i semena koriandru se v naturopatii často používají proti nemocem od nachlazení a horečky až po žaludeční potíže. Flavonoidy v něm obsažené mají antioxidační vlastnosti a mohou imunitnímu systému dodat tolik potřebnou vzpruhu.

Smíchejte hrst koriandrových listů s 1/3 šálku vody. Dužinu odstraňte a tekutinu přeceďte. Užívejte 2 čajové lžičky tekutiny třikrát denně ke snížení horečky. Případně spařte 1 čajovou lžičku semen koriandru v šálku vroucí vody a připravte si čaj, který pijte 2-3krát denně.

Květy černého bezu: Květ černého bezu lze spařit do čaje a užívat ke snížení horečky a vyvolání pocení. Opět pomáhá tím, že posiluje imunitní systém a dokáže bojovat proti virovým infekcím. Tradiční čínská medicína věří, že má schopnost uvolnit povrchové teplo a zlomit horečku.

Ponořte 1 polévkovou lžíci sušených květů černého bezu na 15 minut do šálku vroucí vody a po scezení vypijte. Pokud máte vysokou nebo dlouhotrvající horečku, pijte každých 20 minut šálek bezinkového čaje, dokud se nepotíte nebo dokud horečka neklesne. Žínku namočenou v bezinkovém čaji lze také přikládat na čelo.

Kůra vrby bílé: Tato bylina obsahuje salicin – podobný kyselině acetylsalicylové, z níž se vyrábí aspirin – a je oblíbeným tradičním prostředkem ke snížení horečky a zánětu. Další sloučeniny, jako jsou polyfenoly a flavonoidy, obsažené v kůře vrby bílé mohou také pomáhat snižovat horečku. Dvě čajové lžičky kůry vrby bílé spařte šálkem vody a několik minut povařte. Sceďte a pijte 2-3krát denně. Je k dispozici také ve formě kapslí – můžete také užívat 2 kapsle jednou za 3-4 hodiny, dokud horečka neustoupí. Dodržujte stejná bezpečnostní opatření, jaká jsou doporučena pro aspirin.

Dřišťál: Další lidový prostředek proti horečce, zánětům a infekcím dýchacích cest, dřišťál je k dispozici ve formě kapslí, tekutého extraktu a tinktury. Šálek čaje z dřišťálu – 3 až 7 kapek extraktu v půl šálku vody – by vám měl pomoci vypotit se a snížit horečku.

Bylinky mohou interferovat se stávajícími léky na předpis nebo mít jiné nežádoucí účinky. Poraďte se s kvalifikovaným naturopatem, aby vám poradil, jaké dávky a jaké byliny jsou pro vás vhodné.

Horečku zvládnete lépe pomocí těchto kroků

Pozor na dehydrataci

Udržujte se dobře hydratovaní dostatečným příjmem nealkoholických tekutin. Kromě teplé vody je skvělým utěšitelem polévka. Kokosová voda je další mírnou a chutnou možností, která vám pomůže doplnit elektrolyty. Je známo, že při hydrataci funguje stejně dobře jako sportovní nápoj. Ve skutečnosti je známo, že je stejně účinná. Zvláště děti potřebují tekutiny navíc, ale vyhněte se podávání ovocných šťáv a sportovních nápojů.

Nezabalujte se jak balík

Oblékejte se do lehkých látek, které „dýchají“. Mějte také lehkou deku, která vám pomůže usnout. Nezabalujte se do příliš teplého oblečení nebo tlustých přikrývek. To vaše tělo izoluje a nedovolí, aby teplo unikalo kůží. Možná budete v pokušení zahrabat se pod těžké přikrývky – nedělejte to, i když vám bude chladno. To vás zahřeje a způsobí, že se zpotíte, čímž se horečka sníží. Odborníci však tvrdí, že je to riskantní opatření, protože nadměrné teplo vystřeluje tělesnou teplotu a může vést k dehydrataci. Bezpečná alternativa: ochlaďte žínku a přiložte si ji na čelo.

Udržujte pokojovou teplotu na příjemné úrovni, ani příliš teplou, ani příliš chladnou. Pokud máte pocit, že je v místnosti příliš dusno, pomůže vám k cirkulaci vzduchu ventilátor.

Dejte si teplou sprchu

K ochlazení těla může přispět i vlažná sprcha nebo koupel ve vaně, ale proveďte ji až po užití léků (pokud jsou u některých stavů spojených s horečkou vyžadovány), jinak vám teplota opět okamžitě stoupne. Vyhněte se studeným koupelím a také „lékům“, jako jsou ledové obklady a alkoholové potírání. Ty sice ochlazují kůži, ale mohly by se stát kontraproduktivními, protože spustí třesavku, která zase způsobí, že vaše tělo zvýší svou tělesnou teplotu.

Zůstaňte odpočatí

Odpočívejte! Vyhněte se všem fyzicky nebo psychicky náročným činnostem, dokud příznaky neustoupí.

Nepropadejte panice, pokud má vaše dítě horečku

Teplota mezi 37,8 až 40 °C není důvodem k obavám ani u dětí. Horečku svého dítěte zvládejte stejně jako svou vlastní, tedy odpočinkem, přídavkem tekutin, vlažnou koupelí a lehkým oblečením. Nenuťte je do jídla.

Výjimkou z tohoto pravidla jsou kojenci mladší 3 měsíců. Pokud jejich horečka dosáhne 38 °C nebo více, okamžitě navštivte lékaře, protože teploty na této úrovni mohou signalizovat nebezpečnou infekci. U dětí ve věku 3-12 měsíců může horečka znamenat skrytou infekci a do jednoho dne byste měli vyhledat lékaře. Své dítě pečlivě sledujte. Pokud se vám zdá, že je mu velmi špatně (je ospalé, letargické, má bolesti nebo potíže s dýcháním), vezměte ho k lékaři bez ohledu na to, co ukazuje teploměr.

Febrilní záchvaty se u dětí vyskytují velmi vzácně

Většina rodičů se obává, že se horečka vymkne kontrole a způsobí u dětí záchvat nebo poškození mozku. Febrilní záchvat vyvolaný vysokou horečkou (nad 40 °C) je děsivý zážitek, ale je velmi vzácný, vyskytuje se jen asi u 3 % dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let. Obvykle netrvá déle než několik minut a nezpůsobuje žádné trvalé poškození mozku. Poškození mozku v důsledku horečky je velmi nepravděpodobné a dochází k němu pouze při překročení teploty 41,5 °C.

Kdy zavolat lékařskou pomoc

Většina horeček odezní, když imunitní systém vašeho těla dobojuje proti základnímu onemocnění. Ponecháváme vám několik varovných pokynů, jak si horečku hlídat a kdy vyhledat lékařskou pomoc:

Pokud vaše horečka dosáhne 40,5 °C nebo stoupne výše.

Pokud vaše horečka přetrvává déle než dva dny a nadále stoupá nad 39 stupňů Celsia.

Horečka trvá déle než 48-72 hodin.

Horečky máte s přestávkami asi týden nebo déle. Zavolejte pomoc, i když vaše teplota není příliš vysoká.

Máte jiné závažné zdravotní potíže, například srdeční onemocnění, cukrovku nebo plicní onemocnění.