Jak rozpoznat štěnice a co je příčinou jejich výskytu
Štěnice mohou žít téměř kdekoli a snadno se přenášejí, proto je důležité podniknout kroky, abyste si je nepřinesli domů. Poznejte příznaky štěnic a zůstaňte ostražití, pokud se domníváte, že jste se jimi zamořili. Pokud je váš domov zamořen, je nejlepší zapojit odborníka. Pokud se domníváte, že můžete mít alergickou reakci na štípance, zavolejte lékaře.
Štěnice se mohou přesouvat z jednoho místa na druhé tím, že cestují na předmětech, jako je oblečení, zavazadla, nábytek, krabice a lůžkoviny.
Štěnice mohou snadno cestovat mezi patry a pokoji v hotelech nebo bytových domech.
Štěnicím je jedno, zda je jejich prostředí čisté nebo špinavé. Stačí jim teplý hostitel a dostatek úkrytů.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo jsou štěnice a jak vypadají?
Štěnice jsou plochý, drobný hmyz oválného tvaru, který se během dne, kdy je neaktivní, snadno schová před naším zrakem. Jejich nejčastějšími úkryty jsou švy matrací, koberců, sedacích souprav a vnitřky pružinových boxů.
Vzhledem k jejich malé velikosti a nepříjemné zálibě v ukrývání se v zákoutích našich domovů je kontrola zamoření štěnicemi velmi obtížná. Přítomnost jedné zdravé, krví živené plodné samičky štěnice v obytných prostorách pro jednu nebo více rodin představuje obrovské zamoření, které jen čeká na svou příležitost. Samička štěnice může během svého života vyprodukovat 200-500 zdravých vajíček a každý den může naklást 2-5 vajíček. Pravděpodobnost zamoření štěnicemi je tedy velmi vysoká, pokud k jejich vyhubení nejsou povoláni odborníci na hubení škůdců.
Co je příčinou výskytu štěnic?
Štěnice jsou cestovatelé. Není pro ně obtížné přenést se z jednoho místa na druhé. Existují však místa, kde je třeba mít se před tímto hmyzem na pozoru.
Pokud přenocujete v hotelu, motelu nebo letovisku, bez ohledu na to, jak čistě a uklizeně místo vypadá, nezapomeňte provést důkladnou prohlídku na výskyt štěnic. Taková místa jsou obvykle na vrcholu seznamu pravděpodobných míst, kde štěnice najdete.
Pokud používáte veřejnou dopravu, dávejte si na tyto štěnice pozor, stejně jako na známky, které po sobě zanechávají.
Pokud k vám přicházejí hosté, kteří se u vás ubytují, mohou s sebou nevědomky přinést štěnice. Dobrým preventivním opatřením je ihned po jejich odjezdu vyprat veškeré jejich ložní prádlo při co nejvyšší teplotě.
Když si vaše děti chodí hrát ke svým kamarádům, mohou si domů přinést štěnice. Je dobré zajistit, abyste prohlédli všechny předměty přinesené zpět do domu, včetně věcí, jako jsou tašky a boty, zejména kolem švů.
Štěnice si také můžete přinést domů z práce. Pokud dobře víte, jak štěnice vypadají, můžete hrozbu rozpoznat ještě dříve, než si ji přinesete domů, a zabránit tak zamoření.
Příznaky a projevy štěnic
Pokud zjistíte, že vaše ložnice páchne jako neuklizená šatna, je pravděpodobně čas na kontrolu štěnic.
Červená, svědivá kousnutí – Lidé si štěnic často nevšimnou, dokud nezačnou kousat a zanechávat stopy. Výskyt plochých, červených šrámů nebo otoků v malých shlucích, případně klikatých linií, je klíčovým příznakem výskytu štěnic. Tato kousnutí mohou způsobit podráždění a jejich poškrábání může způsobit velké krvácení a infekci.
Kousnutí na pažích, krku a ramenou – štěnice se živí na obnažené kůži, kterou obvykle necháváte během spánku odkrytou. Boční strany obličeje, krk, paže a ramena jsou prvními místy, kde se štěnice vyskytují. To je klíčový bod, který pomáhá odlišit štěnice od blech, které mají tendenci kousat kolem kotníků a lýtek.
Sladký, zatuchlý zápach – Zhluboka se nadechněte. Pokud si všimnete nasládlého, zatuchlého zápachu v okolí postele nebo v prostoru, kde spíte, může to být známkou silného napadení štěnicemi. Štěnice produkují chemické látky zvané feromony, které jim pomáhají komunikovat, ačkoli zápach není vždy patrný pro každého.
Drobné skvrnky krve – Zkontrolujte přikrývky, prostěradla a matracové podložky a poté důkladně prohlédněte matraci. Pokud si všimnete skvrn krve, zejména v blízkosti švů, může se jednat o napadení štěnicemi. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda se na každém kusu čalouněného nábytku, jako jsou pohovky a čela postelí, nenachází skvrny krve.
Exoskelety – štěnice mají vnější schránku, kterou shazují a zanechávají za sebou. Proces línání (nazývaný také ekdyse) zanechává tento prozrazující důkaz. Až příště uvidíte na matraci, povlečení nebo pod polštáři drobné zbytky skořápek, budete vědět, že jste narazili na štěnice.
Drobné černé skvrnky – Pokud na matraci a povlečení nebo na gauči uvidíte drobné černé skvrnky, je velká pravděpodobnost, že se jedná o výkaly štěnic.
Vajíčka – Po spáření začnou samičky štěnic klást bílá oválná vajíčka do škvír a štěrbin. Ta jsou velmi malá, protože štěnice je velká jen asi jako semínko jablka, takže může být obtížné vajíčka štěnic spatřit.
Ošetření kousnutí od štěnice
Navštivte dermatologa
V případě vážných kousnutí štěnicemi, kdy na kůži začnou vznikat puchýře, kožní infekce (kdy jsou kousnutí citlivá a začne z nich vytékat výtok podobný hnisu) nebo alergická kožní reakce (jako zarudlá kůže a otok), se doporučuje navštívit dermatologa.
Dermatolog vám může předepsat některou z následujících léčebných metod k vyléčení kousnutí štěnicemi.
Alergická reakce -Někteří lidé mohou k vyléčení závažné alergické reakce potřebovat injekci antihistaminika, kortikosteroidu nebo adrenalinu.
Infekce – Infekce mohou vyžadovat léčbu antibiotiky. Pokud je infekce velmi mírná, může vám dermatolog navrhnout antiseptický lék, který lze zakoupit bez lékařského předpisu.
Svědění – Na pomoc vám může přijít antihistaminová tableta nebo tekutý přípravek na předpis, který uleví vaší kůži od neustálého svědění. Můžete také aplikovat kortikosteroid, abyste snížili otok.
Domácí léčba
Pokud nemáte žádné příznaky závažné reakce, můžete často ošetřit štípance od štěnic doma pomocí následujících kroků.
- Omyjte místo kousnutí vodou a mýdlem. Tím zabráníte šíření kožní infekce a pomůžete zmírnit svědění.
- Pokud kousnutí nadále svědí, naneste na postižené místo antihistaminikum nebo kortikosteroidní krém. Slabší formu tohoto léku lze zakoupit v místní lékárně bez lékařského předpisu, zatímco silnější kortikosteroidy vyžadují lékařský předpis.
- Co nejvíce se vyhýbejte škrábání postiženého místa. Ke zmírnění svědění můžete využít chladivé obklady, ovesné koupele nebo pastu z jedlé sody a vody.