Jak působí složky běžných léků proti nachlazení na vaše tělo

Když nás přepadnou záchvaty kašle a začne nám téct z nosu, automaticky sáhneme po lécích proti nachlazení, které se neustále povalují na pultech. Kolik z nás se někdy zastavilo a přečetlo si seznam složek, které léky proti nachlazení obsahují? Tento seznam je tu proto, aby vám pomohl pochopit, co tyto složky mohou způsobit vašemu tělu.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Nebezpečí složek běžných léků proti nachlazení

Paracetamol: Riziko poškození jater

Paracetamol je účinnou složkou běžných léků proti nachlazení. Paracetamol sice přináší úlevu od nachlazení a snižuje horečku, ale při předávkování by mohl být nebezpečný. I v případě, že užijete o něco menší množství, než je předepsaná dávka léku, by mohlo dojít k poškození jater. Paracetamol je pro játra nebezpečný a mohl by narušit jejich funkci. Studie také naznačují možnou souvislost mezi paracetamolem a toxickými kožními stavy, jako je Stevens-johnsonův syndrom.

Pokud konzumujete alkoholické nápoje, vyhněte se užívání běžných léků proti nachlazení, které obsahují paracetamol, protože by to mohlo ještě více poškodit játra. Pokud užíváte také léky proti bolesti obsahující paracetamol, jako je vicodin, musíte zajistit, abyste ze všech zdrojů dohromady nekonzumovali více než 400 mg paracetamolu.

Difenhydramin: Ospalost

Všichni jsme si někdy stěžovali na ospalost po užití běžných léků proti nachlazení. Zásluhu na vyvolání ospalosti má chemická látka zvaná difenhydramin. Při nadměrném užívání může difenhydramin způsobit slabost a vyústit v mdloby.

Pokud jste těhotná, je vhodné se difenhydraminu vyhnout, protože chemická látka by mohla přejít na plod. Dětem, které jsou mladší dvou let, by difenhydramin neměl být podáván v žádném případě. Pokud se chystáte řídit nebo vykonávat jiné činnosti, které vyžadují soustředění a pozornost, neměli byste předtím difenhydramin užívat.

Fenylefrin: Vysoký krevní tlak

Fenylefrin zmírňuje ucpaný nos a zprůchodňuje nosní průchod. Při nadměrném užívání nebo užívání bez lékařského předpisu by však mohl způsobit závažné nežádoucí účinky.

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo poruchami nálady, mohl by fenylefrin tyto příznaky zhoršit. Před konzumací této složky by měli být opatrní také astmatici. Fenylefrin by také mohl způsobit závratě a zmatenost, a proto byste se mu měli vyhnout, pokud často vykonáváte fyzicky náročné činnosti.

Dextrometorfan: Působí na nervový systém

Dextrometorfan, látka tlumící kašel, působí tak, že ovlivňuje signály v mozku, které vyvolávají odkašlávací reflex. Dextrometorfan je chemická látka, která je také často zneužívána mladistvými díky své halucinační povaze navozující spánek. Je známo, že dextrometorfan způsobuje ospalost a pocit odtržení od okolního prostředí.

Pokud jste v posledních 14 dnech užívali inhibitory MAO (Marplan, Nardil, Azilect atd.), neužívejte léky, které obsahují dextrometorfan.

Tradiční prostředky proti nachlazení

Místo komerčních léků můžete vyzkoušet tradiční metody k vyléčení nachlazení. Tyto prostředky nemají žádné vedlejší účinky a jejich konzumace je bezpečná, pokud nejste na danou složku alergičtí. Zázvor, med, česnek, kořen echinacey jsou některé ze složek, které můžete přidat do čaje, abyste zkrátili dobu trvání nachlazení. Úlevu při nachlazení může přinést také pití horké kuřecí polévky a kloktání slané vody.

Co je třeba si zapamatovat

Podle studií si 1 z 5 dospělých dvakrát nerozmyslí, než si koupí volně prodejné léky proti nachlazení. Pokud užíváte předepsané léky na jakékoli jiné onemocnění, ujistěte se, že léky proti nachlazení je bezpečné užívat společně s předepsanými léky. Pokud vaše dítě, kterému je šest let nebo méně, trpí nachlazením, vždy se poraďte s lékařem. Většina volně prodejných léků proti nachlazení je pro děti neúčinná a možná i škodlivá. Nikdy neužívejte větší než požadované množství léku – předávkování by se mohlo ukázat jako zdraví škodlivé.

Složky obsažené v běžných lécích proti nachlazení by mohly být při nadměrné konzumaci škodlivé. Vždy se poraďte se svým lékařem a neužívejte léky bez lékařského předpisu.