Jak překonat hemofobii neboli strach z krve

Naše mysl od narození spouští proces vytváření asociací s kýmkoli a čímkoli, s čím přijde do styku. Tyto asociace udávají tón našim zálibám a záporům, fascinacím a fobiím. Například zmrzlina má od dětství v naší mysli velmi zvláštní místo a je to oblíbená útěcha téměř každého z nás. Tato asociace je poměrně silná a často přetrvává v myslích většiny dospělých, aniž by vyprchala.

Asociace mohou být i negativní, například pokud jste v dětství často navštěvovali nemocnici, kde se používaly jehly nebo se odebírala krev, pak je pravděpodobnější, že budete mít strach z krve, lékařů a nemocnic obecně. Mezi příznaky fobie z krve patří náhlý pocit úzkosti, zrychlení srdečního tepu a rychlý pokles krevního tlaku, který vede k nevolnosti, závratím a mdlobám. Ačkoli počáteční příznaky jsou téměř u všech fobií dosti podobné, pouze u hemofobie (Hematofobie) dochází ke ztrátě vědomí.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Příznaky fobie

Příznaky fobie mohou být mírné nebo závažné podle míry strachu s ní spojeného. Překonání strachu je ještě těžší, když je strach s ním spojený větší.

Fyzické příznaky fobie

Dýchavičnost.
Zrychlená srdeční frekvence s/bez bušení srdce.
Bolest na hrudi nebo neklid.
Třes.
Lehká závrať.
Neklid v žaludku.
Návaly horka nebo chladu s pocením.

Emocionální příznaky fobie

Pocit přetížení, neklidu a blouznění, často tendence k přehnaným reakcím a omdlévání.
Dezorientované myšlení a strach z ohrožení života.

Kdy byste měli vyhledat pomoc při hemofobii?

Pokud můžete odpovědět kladně na 2 nebo více z následujících otázek, musíte vyhledat pomoc pro svůj strach z krve.

Způsobuje vám znemožňující strach a záchvaty paniky?
Máte pocit, že svůj strach nedokážete zvládnout?
Vyhýbáte se nemocnicím a místům, kde byste mohli vidět krev?
Brání vám vaše fobie v plnohodnotném životě?

Tipy, jak překonat strach z krve přirozenou cestou

Postavte se svému strachu čelem

Prvním krokem k překonání strachu je přiznat si, že máte fobii, a postavit se k ní čelem. Pokud až dosud bylo vaší strategií k překonání hemofobie vyhýbat se situacím, které se týkají krve, změňte taktiku. Začněte tím, že si povedete deník, nebo přiberete někoho blízkého, aby vám během tohoto procesu dělal parťáka.

Vystavte se kapce krve. Buďte zcela přítomni v okamžiku, kdy krev uvidíte, a pozorujte emocionální a fyzické změny, které prožíváte. První den bude vaše reakce intenzivnější ve srovnání s třetím po sobě jdoucím dnem vystavení.

Tento proces vám pomůže zahnat podivnou úzkost spojenou s krví. Cvičte denně, aby váš mozek odboural návyk strachu a vytvořil si nový návyk tolerance, a nespěchejte, abyste vše urychlili.

Přesuňte své zaměření, abyste rozptýlili úzkost

Ve chvíli, kdy uvidíte krev, vaše mysl se na tento pohled upne a uvolní myšlenky, které by vás mohly ještě více zahltit. Odvedení pozornosti od krve však může mozku pomoci rychleji se s ní vyrovnat a zabránit tomu, aby vysílal do vašeho těla signály tísně.

Odveďte pozornost mozku tím, že zavřete oči a zhluboka se nadechnete, budete si broukat melodii, odvrátíte pohled na jiný předmět, ucítíte závan vůně nebo se jen půjdete rychle projít.

Tato rozptýlení pomohou rozptýlit úzkost a za nějaký čas se budete cítit mnohem klidněji.

Praktikujte relaxaci jako každodenní rituál

Meditace a hluboká dechová cvičení, jako je pránájáma, mají uklidňující účinky na fungování mozku. Pokud jste měli v minulosti vzpomínku spojenou s krví, která ve vás zanechala traumatický účinek, meditace vám může pomoci se od ní odpoutat tím, že posílí vaši mysl.

Cvičení vědomé meditace vám pomůže udržet mysl na uzdě. To znamená, že kdykoli se ocitnete v přítomnosti činitele, který může vyvolat vaši fobii, vaše mysl nemůže zešílet, pokud ji nevyvoláte.

Mantrou je znovu vytvořit ve své mysli pozitivní asociace s krví a zároveň zničit ty negativní a omezující. Pokaždé, když vás napadne negativní myšlenka týkající se krve, místo abyste se rozčilovali, zpochybněte ji pozitivní myšlenkou, aniž byste o ní přemýšleli. Dejte sbohem strachu a žijte naplno.