Jak používat jablečný ocet na zánět nosních dutin

Onemocnění nosních dutin je velmi časté onemocnění, které postihuje miliony lidí na světě. Dutiny jsou malé dutiny za čelem a lícními kostmi, které jsou obvykle vyplněny vzduchem. Při zánětu dutin (sinusitidě) se však tyto dutiny naplní tekutinou obsahující bakterie a viry, případně i plísně. Když k tomu dojde, dutina oteče, její výstelka se zanítí a vy pociťujete silnou bolest.

Většinou se to stává, když trpíte virovou horečkou nebo infekcí. Infekce se může rozšířit do dutin a způsobit jejich zánět. Může k tomu dojít také při silném nachlazení. Přebytečný hlen vede k ucpání dutin a dráždí jejich výstelku. Pokud jste na něco alergičtí, mohou se vaše dutiny při pobytu vedle alergenu zanítit a ucpat. Někteří lidé se rodí s vybočenou nosní přepážkou, což je vystavuje vyššímu riziku vzniku zánětů vedlejších nosních dutin. Dalším onemocněním, které vede k náchylnosti ke vzniku zánětů dutin, je astma. Většina dětí trpících dětským astmatem má také záněty nosních dutin, což jim velmi ztěžuje správné dýchání.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy zánětu vedlejších nosních dutin

1. Opakující se sinusitida

Lidé s recidivující sinusitidou trpí každý rok několika záchvaty zánětu dutin. Může to být způsobeno tím, že jsou na něco alergičtí nebo mají onemocnění, které způsobuje, že jsou náchylnější k zánětům dutin.

2. Akutní sinusitida

Akutní zánět vedlejších nosních dutin může postihnout kohokoli. Obvykle je způsoben horečkou nebo nachlazením, nikoliv kvůli opakujícímu se onemocnění. Lidé s akutním zánětem vedlejších nosních dutin trpí silným nachlazením a rýmou, případně ucpaným nosem. Toto onemocnění trvá přibližně měsíc a nakonec se vyčistí.

3. Chronická sinusitida

Lidé trpící chronickou sinusitidou mají příznaky, které mohou trvat déle než 2 měsíce. Jejich stav obvykle není způsoben nemocí, ale vnitřními potížemi, jako je například vybočená nosní přepážka.

Jablečný ocet k léčbě sinusitidy

Jablečný ocet je starobylý prostředek, který se používal k léčbě zánětů dutin. Tato běžná složka je jedním z nejlepších přírodních prostředků proti zánětu vedlejších nosních dutin a může poskytnout okamžitou i dlouhodobou úlevu. Jablečný ocet obsahuje přírodní antibiotika, která ničí škodlivé bakterie způsobující záněty dutin. Protože je nápoj velmi štiplavý, může také okamžitě pročistit dýchací cesty a pomoci vám lépe dýchat. Raw, nefiltrovaný jablečný ocet je skvělým zdrojem důležitých probiotik. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které vystýlají vaše střeva a vyrovnávají střevní flóru. Tyto malé bakterie ve střevech mohou posílit vaši imunitu a pomoci vám rychleji se zotavit ze zánětu dutin. Mohou vám také pomoci v boji proti škodlivým vetřelcům a ochránit vás tak před dalším záchvatem zánětu dutin.

Recept na zánět dutin

Složení

3 polévkové lžíce jablečného octa
Šťáva z 1 citronu (čerstvě vymačkaná)
Půl šálku kokosové vody
1 polévková lžíce kajenského pepře
1 polévková lžíce organického raw medu

Postup

Do hrnce nalijte kokosovou vodu a zahřejte ji. Když se zahřeje (ale nevaří), stáhněte ji z plotny.

Přidejte do ní jablečný ocet a nechte směs vychladnout.

Přidejte kayenský pepř a citron. Dobře promíchejte, aby se vše řádně spojilo.

Nyní přidejte med a stále míchejte, abyste se ujistili, že se všechny ingredience zcela spojily.

Tento nápoj si připravujte alespoň dvakrát denně, dokud se zánět dutin nezmírní. Pijte ho jednou ráno na lačný žaludek a jednou večer před spaním. Počet dní, po které se infekce vyléčí, závisí na závažnosti vašeho stavu. Pokud máte středně těžký záchvat zánětu vedlejších nosních dutin, měly by se vaše příznaky zmírnit během několika dní. Pokud však ani po dvou týdnech nezaznamenáte žádnou změnu svého stavu, navštivte lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Netmeds , Boldsky