Jak používat hypoalergenní povlečení k prevenci před alergií

Pokud vás trápí rýma a smrkáte pokaždé, když jste v blízkosti pylů, pak víte, že alergie vám nedají pokoj. Dobrý spánek je nesmírně důležitý pro vaše zdraví, váhu i duševní zdraví. Jak se ale vyspat celou noc, když jste vzhůru a nekontrolovatelně kýcháte? Odpověď spočívá ve výběru správného povlečení. I když celý den zavíráte dveře a okna svého pokoje, alergeny se mohou přenášet z vašeho těla do lůžkovin. Proto může investice do hypoalergenního povlečení znamenat velký rozdíl.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak funguje hypoalergenní povlečení?

Běžné lůžkoviny obsahují malé kapsy, ve kterých se mohou alergeny usadit a dařit se jim. Hypoalergenní lůžkoviny jsou však vyrobeny z materiálu, který těmto alergenům odolává. Tento materiál odpuzuje plísně, prach a alergizující mikroby. Mezi nejznámější hypoalergenní materiály patří paměťová pěna a syntetický polyester. K výrobě hypoalergenního povlečení se často používá jejich kombinace. Velmi účinným přírodním hypoalergenem je také bavlna. Velmi snadno se čistí, což ztěžuje ulpívání alergenů na ní.

Jaké jsou vaše alergeny a jak se tam dostaly?

Mikrobiální alergeny se na vás snadno přichytí a není snadné je setřást. Mohou ulpívat na vašich vlasech, kůži a oblečení, a když si lehnete, přenesou se na vaše lůžkoviny. Roztoči, plísně a pyly jsou nejčastějšími alergeny, které narušují váš spánek. Když spíte, odumřelé kožní buňky se vylučují a hromadí se v lůžkovinách. Alergeny se pak usídlí i mezi vašimi odumřelými kožními buňkami a mohou tam zůstat po dlouhou dobu. Znalost toho, jak se alergeny přenášejí do lůžkovin, vám pomůže zjistit, které části lůžkovin je třeba vyměnit. Pokud jsou vaše alergie velmi silné, možná budete muset vyměnit veškeré běžné lůžkoviny za hypoalergenní materiál.

Zajištění matrace proti alergenům

Pokud jde o zbavení lůžkovin alergenů, většina lidí nemyslí na svou matraci. Zapomínání na matraci však může být důvodem, proč vaše alergie přetrvávají, přestože často měníte lůžkoviny. Alergeny z polštáře a povlečení se snadno přenesou na matraci. Abyste ji ochránili před infikováním, zakryjte matraci chráničem matrace. Tyto chrániče se velmi snadno používají, obvykle se jedná o tenké potahy s elastickým povrchem. Přibližně každé dva týdny chránič sejměte a řádně jej vyperte, abyste se zbavili všech alergenů, které na něm mohou být.

Odpuzování alergenů pomocí polštáře

Pokud jsou vaše polštáře vyplněné prachovým peřím, možná je budete muset vyměnit. Peří se totiž vyznačuje tím, že poskytuje alergenům bezpečné útočiště pro život. Vyměňte péřové polštáře za latexové nebo z paměťové pěny, které mikroby nepřitahují. Latexové polštáře mají navíc tu výhodu, že je lze prát v pračce. Když je jednou za několik týdnů hodíte do pračky, můžete z polštářů zcela odstranit všechny mikroby.

Přikryjte se hypoalergenními materiály

Peří je stejně špatnou volbou i pro přikrývky, pokud trpíte alergiemi. Může být hřejivé a příjemné, ale to není dobré, pokud budete kýchat během spánku. Místo péřových přikrývek se poohlédněte po takových, které jsou vyrobeny z přirozeně hypoalergenního materiálu. Hedvábí, bavlna a vlna přirozeně odpuzují mikroby a chrání vás před alergiemi. Hledejte přikrývky s co nejvyšším počtem vláken. Čím hustší je vazba, tím méně prostoru je pro mikroby, aby se v nich mohly zavrtat.

Je vaše povlečení hypoalergenní?

Přestože vlna a hedvábí jsou hypoalergenní materiály, nejsou nejlepší volbou pro použití jako povlečení. Pokud trpíte alergií, je důležité, abyste povlečení prali co nejčastěji. Vlnu a hedvábí je však obtížné pravidelně čistit a mohly by se při tom i poškodit. Jsou také nepohodlné na spaní a může vám být příliš horko. Bavlněná prostěradla a povlečení jsou přirozeně hypoalergenní a velmi jednoduše se udržují v čistotě. Jsou také šetrná k pokožce, takže se vám při spánku na nich neobjeví vyrážka. Opět se snažte pořídit si povlečení i prostěradla s vysokým počtem vláken, aby se v malých prostorách nemohli zachytit roztoči a další alergeny.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Allergy & Air , Puffy