Jak ošetřit a léčit lepkavý výtok z očí u vašeho batolete

V životě je jen málo věcí, které vám přinesou více štěstí a radosti, než držení vlastního dítěte v náručí a jeho pohled přímo na vás. Až do chvíle, kdy si všimnete u svého batolete, že má v koutcích očí lepkavý, kašovitý výtok.

To musí v hlavě každého novopečeného rodiče vyvolat poplach. A protože vy jako novopečený rodič jste už tak určitě dost vystresovaní, nemá smysl si přidělávat další starosti. Seznámení s příčinami, příznaky a léčbou výtoku z očí u miminek vám pomůže situaci zvládnout a rychle jednat – nejen kvůli vašemu dítěti, ale také kvůli vašemu zdravému rozumu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to výtok z očí u batolat?

U mnoha miminek se vyskytuje lepkavý oční výtok – na koutcích očních víček ulpívá nažloutlá lepkavá látka. Pokud ji oči čerstvě vylučují, může být měkká a hustá, téměř jako pasta. Po zaschnutí se však může jevit jako krusta nebo šupinky – to je zvláště časté poté, co se vaše dítě probudí po zdřímnutí nebo dlouhém spánku.

Kdy se objevuje lepkavý oční výtok?

Batolata se samozřejmě rodí s tím, že mají všechno malé, protože jsou sama drobná. Z tohoto důvodu jsou i jejich slzné kanálky užší, což může způsobit hromadění slz v kanálcích. Pokud nejsou včas vyčištěny, může toto nahromadění způsobit zablokování slzných kanálků.

To je obvykle součástí přirozeného obranného systému vašeho dítěte a není to nic, čeho byste se museli obávat. Pokud však tento problém přetrvává, možná budete muset začít uvažovat o konzultaci s lékařem, protože se může vyvinout v oční infekci.

Co způsobuje výtok z očí u batolat?

Výtok z očí u batolat může být způsoben různými stavy, jako např:

Infekce: Některé oční infekce, jako je oční opar, blefaritida, zánět, suché oči a rohovkový vřed, jsou často jednou z hlavních příčin výtoku z očí u batolat.

Nachlazení: Pokud má vaše batole abnormální výtok z očí, může to být příznakem nachlazení nebo chřipky.

Zánět spojivek: Konjunktivitida, často označovaná jako „červené oko“, je časté onemocnění, které způsobuje zánět a zarudnutí tenké vrstvy tkáně, která pokrývá přední část spojivek. Pokud se u vašeho batolete objevuje přetrvávající lepkavý oční výtok, může se jednat o raný příznak zánětu spojivek a je třeba na to ihned upozornit dětského specialistu.

Sezónní alergie: Oči vašeho batolete mohou vylučovat příliš mnoho výtoku, pokud jsou neustále podrážděny sezónními alergiemi, pylem, chemickými látkami a dalšími látkami znečišťujícími ovzduší.

Barvy lepkavého očního výtoku

Výtok z očí může mít různé barvy v závislosti na tom, co ho v první řadě způsobuje.

Žlutý výtok z očí: Tento typ výtoku je velmi typickým příznakem syndromu suchého oka a je způsoben sníženou produkcí slz. Nejčastějšími příčinami žlutého očního výtoku je vystavení slunci, suché nebo velmi větrné prostředí, vystavení cigaretovému kouři a alergická reakce na určitý lék.

Zelený nebo šedý výtok z očí: Tento typ výtoku je poměrně hustý a obvykle svědčí o oční infekci způsobené pravděpodobně pyogenními nebo hnisavými bakteriemi. Nejenže ztěžuje otevření oka, ale je také doprovázen podrážděním nebo zánětem ve folikulách.

Lepkavý výtok očního hlenu: Často je způsoben alergickým zánětem spojivek, což je reakce na podráždění oka způsobené plísněmi, srstí, pylem a dalšími alergeny. Tento druh výtoku je nejčastější ráno nebo v době intenzivního svědění či pálení. Obvykle je doprovázen opuchlými víčky, slzením, zarudlýma očima, rozšířenými očními cévami, které se objevují v bílých částech oka, a to většinou ráno, stejně jako intenzivní pálení a svědění.

Jak můžete léčit lepkavý výtok z očí?

Pokud zjistíte, že se u vašeho dítěte objevuje lepkavý výtok z očí, téměř jako by byla víčka slepená, nepanikařte. Místo toho postupujte podle následujících pokynů, abyste dítěti oko šetrně vyčistili.

Sterilizujte trochu vody tak, že ji převaříte a necháte vychladnout. Přikryjte ji víčkem.

Pořádně si umyjte a osušte ruce, abyste je zbavili všech zárodků a nečistot.

Nyní si vezměte čistou vatu. Namočte kousek této vaty do vychladlé sterilizované vody a začněte dítěti velmi jemně čistit oči. Začněte od vnitřního koutku oka a pokračujte v otírání, dokud nedosáhnete druhého koutku.

Pokud oko není zcela čisté, použijte nový kousek čisté vaty a oko otírejte znovu, přičemž začněte opět od vnitřního koutku. Opakujte, dokud není oko zcela čisté.

Poznámka: Při čištění oka s problémovým výtokem nezapomeňte mírně naklonit hlavu dítěte na stranu, na které je infikované oko. Tím zabráníte tomu, aby voda stékala z nosu vašeho dítěte do druhého oka. Také tím zabráníte křížové kontaminaci, pro případ, že by výtok byl způsoben infekcí.

Kdy byste měli jít k lékaři?

Výtok z očí je u batolat velmi častý a obvykle není známkou něčeho příliš vážného. Většina dětí by z tohoto stavu měla do šesti měsíců vyrůst. Pokud lepkavý oční výtok u vašeho batolete přetrvává i po šestém měsíci, je určitě na čase vzít dítě k lékaři.

Během celého šestiměsíčního období si vždy dávejte pozor na následující příznaky:

Pokud se výtok z očí stal silnějším nebo výraznějším.
Když se výtok změnil na žlutou nebo zelenou barvu.
Pokud oko vašeho dítěte začíná být zarudlé.
Jestliže si vaše dítě stále tře oči.
Pokud se v očích nebo v okolí očí vašeho dítěte objeví otok.

Přítomnost jednoho nebo více z těchto příznaků může signalizovat počínající oční infekci, a proto je třeba na ni okamžitě upozornit lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Kidspot.com.au