Jak nedostatek spánku významně ovlivňuje vaše tělo a zdraví

Abyste byli zdraví, nestačí jíst správné potraviny a pravidelně cvičit. Stejně důležitý je také správný a dostatečný spánek každou noc. Pokud trpíte nedostatkem spánku, může to negativně ovlivnit váš každodenní život. Může to snížit vaši produktivitu v práci, způsobit, že nebudete schopni jasně myslet, a dokonce můžete ohrozit svůj život i životy ostatních, pokud budete řídit vozidlo, když jste unavení. Existuje mnoho příčin, které způsobují nedostatek spánku.

Můžete být příliš vystresovaní, můžete trpět zdravotními problémy, které vám brání v klidném nočním spánku, nebo se můžete více soustředit na práci než na své zdraví. Ať už je příčina jakákoli, nedostatek spánku je vážný problém. Mnoho lidí může trpět nedostatkem spánku nejen po krátkou dobu, ale i po mnoho let. Jedním z hlavních problémů spojených s nedostatkem spánku je, že lidé, kteří jím trpí, si svůj stav nemusí uvědomovat, což se může v dlouhodobém horizontu výrazně podepsat na jejich životě. Zde jsou některé ze způsobů, jakými spánková deprivace poškozuje různé části těla.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Mozek

Váš mozek je orgán, kterému kvalitní noční odpočinek prospívá nejvíce. Nedostatek spánku může mít za následek potíže se soustředěním a rozhodováním, špatnou paměť, špatné zvládání stresu a velké výkyvy nálad. Vždy byste se měli snažit dobře prospat celou noc, aby váš mozek fungoval co nejefektivněji.

2. Hormony

Váš endokrinní systém je zodpovědný za produkci hormonů, které řídí téměř všechny funkce ve vašem těle. Když nemáte dostatek spánku, váš endokrinní systém dostává zabrat. To znamená, že všechny důležité funkce, jako je metabolismus, funkce tkání, regulace nálady, sexuální funkce, reprodukce a růst a vývoj, jsou omezeny.

3. Imunitní systém

Váš imunitní systém hraje velmi důležitou roli při udržování vašeho zdraví. Nedostatek odpočinku může jeho účinnost omezit. Spánek kratší než 6 hodin každou noc může časem oslabit váš imunitní systém a může vás učinit náchylnějšími k různým nemocem a infekcím.

4. Srdce

Když nemáte dostatek spánku, může to zvýšit stres vašeho kardiovaskulárního systému, což může destabilizovat váš krevní tlak. Vaše cévy hrají důležitou roli při přenosu kyslíku a živin do celého těla. Když se tedy váš krevní tlak vymkne kontrole, tyto cévy se zúží. A v důsledku toho váš mozek nedostane správné množství kyslíku, aby mohl efektivně fungovat, váš trávicí systém zakrní a ostatní orgány, které potřebují nepřetržitý přísun kyslíku, budou ochuzeny.

5. Zrak

Kromě mozku jsou vaše oči dalšími orgány, které nedostatkem spánku trpí nejvíce. Můžete pociťovat příznaky, jako je zhoršené periferní vidění, rozmazané vidění a potíže se zaostřováním na předměty v různých vzdálenostech. Při nedostatku spánku se také mění vzhled vašich očí. Okolí očí ztmavne a vytvoří se pod nimi váčky.

6. Svaly

Špatný spánek může vést ke špatné koordinaci a slabosti svalů. Je to proto, že váš mozek nemá dostatek odpočinku, který potřebuje k efektivnímu ovládání svalů. To může způsobit, že i ty nejjednodušší úkoly budou velmi náročné.

Abyste se dobře vyspali, měli byste se ujistit, že je ve vašem pokoji tma, že vás nerozptylují žádné elektronické přístroje, a že je vaše postel co nejpohodlnější. Snažte se chodit spát každý večer ve stejnou dobu, aby vaše tělo vědělo, kdy je čas k usínání. Pokud váš spánek narušuje příliš mnoho stresu, měli byste vyzkoušet některé relaxační techniky, jako je jóga a meditace. Vyhněte se také pití nápojů obsahujících kofein příliš blízko před spaním, protože to může narušit kvalitu vašeho spánku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Healthline