Jak na nepříjemný zánět močových cest
Každá žena se ve svém životě alespoň jednou se zánětem močových cest setká. Jaké jsou příznaky zánětu a jak ho léčit?
Jsou antibiotika tím jediným řešením na nepříjemný zánět močových cest?
Zánět močových cest je ve většině případech vyvolán působením bakterií ( nejčastěji Escherichia coli ). Tato bakterie běžně obývá náš střevní trakt a chrání ho před přemnožením zdraví škodlivých bakterií, jestliže se však dostane do močového ústrojí, nastane problém. V močových cestách dojde k jejímu přemnožení a jestliže se včas nezačne s léčbou, může infekce přerůst až v infekci ledvin a dalším závažným komplikacím.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíPříčiny zánětu močových cest:
- bakterie se i přes dostatečné dodržování hygieny dostane do močových cest přes konečník
- nedostatečný pitný režim (nedochází k proplachování močových cest, což nahrává bakteriím)
- nedostatečná návštěva toalety (zadržování močení)
- nedodržování hygieny
- rizikové sexuální chování
- náchylnější jsou ženy v těhotenství či v menopauze
- vyšší riziko hrozí lidem trpícím cukrovkou.
Příznaky zánětu močových cest:
- pálení a řezání při močení,
- zakalená moč,
- bolest v podbřišku,
- časté močení,
- nevolnost.
Léčba zánětu antibiotiky – ano či ne?
Nejčastěji je infekce močových cest léčena pomocí antibiotik. Mnohé výzkumy však ukázaly, že tento způsob léčby je nezbytný pouze v případě komplikovaných zánětů. Na ty běžné postačí pravidelné pití speciálních urologických čajů, užívání brusinkových tobolek, častější konzumace potravin bohatých na vitamíny, zejména pak na vitamin C a zvýšený pitný režim ( nejlépe čisté nesycené vody ). V posledních letech se navíc rozmáhá bakteriální rezistence, což je dle odborníků vážný problém, jelikož bakterie se neustále stávajícím antibiotickým lékům přizpůsobují, což vede k vážným otázkám týkajících se budoucnosti.
Jaká je prevence proti zánětu močových cest?
Vždy je nejlepší infekci předcházet a to dodržováním dostatečné hygieny, pravidelnou výměnou hygienických potřeb v době menstruace, dostatečným pitným režimem, pravidelným vyprazdňováním či častější výměnou používaných ručníků a osušek. Preventivně rovněž můžete brát preparáty s obsahem brusinky. Právě brusinky díky svým antibakteriálním schopnostem dokážou izolovat škodlivé bakterie a zabrání jejich přilnutí ke stěnám zažívacího traktu.