Jak na mytí vlasů: 11 tipů a triků pro lesklé a zdravé vlasy
Zdravé vlasy jsou šťastné vlasy – hebké, lesklé a nikdy nevycházející z módy. Prvním krokem k získání této záviděníhodné hodnoty je správné mytí vlasů. Pozvedli jste skepticky obočí? No, my vám řekneme, že mytí není jen mytí! Nejdůležitějším pravidlem při mytí vlasů je Easy does it. Silné mycí prostředky a hrubé zacházení mohou vlasy poškodit, takže vaše kadeře budou vypadat hrubě, matně a neupraveně, a způsobí jejich padání. Váš typ vlasů také rozhodne o tom, kolik mytí týdně potřebujete. Postupujte podle těchto jednoduchých a praktických postupů, abyste si vlasy umyli správným způsobem.
Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása
Rozplétání vlasů
Před mytím vlasů jemně vyčešte zamotané vlasy, začněte u konečků a postupujte ke kořínkům. Použijte hřeben se širokými zuby nebo kvalitní kartáč. Takto nebudete muset na konci mytí vlasů rozčesávat rozcuchané, zauzlené a mokré vlasy, což je naprosto nevhodné a vlasy to stresuje.
Před mytím si vlasy namažte olejem
V ájurvédě je olejová masáž vlasů základní technikou před mytím vlasů. Ve dnech, kdy používáte šampon nebo mycí prostředek (místo obyčejného oplachování vodou), vlasy předtím ošetřete trochou oleje rostlinného původu, například mandlového nebo arganového. Sezamový olej s kyselinou linolovou je také velmi doporučován v ájurvédě. Dalšími oleji, které stojí za to vyzkoušet, jsou kokosový, bhringraj, amla a sezamovo-mandlový smíšený olej.
Může se jednat o relaxační, celoplošnou masáž hlavy, při níž se těmito oleji jemně, ale důkladně působí na vlasy od pokožky hlavy až po konečky. Olej můžete také jednoduše nanést na celou délku vlasů nebo jen na konečky a nechat ho působit buď přes noc, nebo asi 15 minut před umytím vlasů. To vlasy posílí a je to jeden ze způsobů, jak později vynechat použití kondicionéru.
Většinu dní myjte vlasy jen obyčejnou vodou
Ve společnosti, kde jsme rozmazlováni výběrem produktů pro péči o vlasy, stojí za to vědět, že v mnoha kulturách lidé nepoužívají šampon ani jiné prostředky na mytí vlasů. Ano, používají pouze obyčejnou vodu! To je dnes základem hnutí „no-poo“, kdy lidé nahrazují šampony přírodními oplachovacími prostředky. Pokud se vaše vlasy nijak zvlášť nemastí ani nezapáchají, můžete se jednoduše spokojit s mytím čistou vodou a následným sušením na vzduchu. Může trvat několik týdnů, než si vaše vlasy na tuto metodu zvyknou. Je také pravděpodobné, že výsledky nemusí být tak skvělé, pokud máte tvrdou vodu.
Masírujte pokožku hlavy konečky prstů nebo jemně, ale pevně kartáčujte směrem od pokožky hlavy ke konečkům, abyste rozvedli kožní maz (přírodní oleje) po celé délce vlasů. V těchto dnech si vlasy nemažte olejem.
K namočení vlasů použijte vlažnou vodu. To pomáhá otevřít vlasové folikuly a usnadňuje důkladné čištění. Velmi teplá nebo horká voda může citlivou pokožku hlavy opařit. Pro závěrečné opláchnutí můžete použít studenou vodu, která uzavírá vlasový stvol a udržuje vlasy po zaschnutí hladké.
Můžete také použít jedlou sodu
Můžete také vyzkoušet jinou techniku s obyčejnou vodou s jedním doplňkem. Jednoduše smíchejte šálek teplé vody s čajovou lžičkou jedlé sody a míchejte, dokud se soda nerozpustí. Navlhčete si vlasy teplou vodou a směs nalijte na pokožku hlavy. Konečky prstů masírujte a drhněte pokožku hlavy, přičemž se zaměřte spíše na oblasti s vyšší produkcí oleje, korunu a linii vlasů. Důkladně opláchněte. Množství směsi můžete ve stejném poměru zvýšit v závislosti na tloušťce vašich vlasů.
Ve dnech kdy používáte šampon čistěte vlasy jemně
Tento postup platí pro dny, kdy budete vlasy mýt šamponem. Naberte do dlaně lžičku šamponu nebo bylinného čisticího přípravku, emulgujte s vodou a jemně ho vmasírujte konečky prstů do pokožky hlavy. Vyhněte se drsným technikám, jako je silné tření pokožky hlavy – nechcete si vlasy zamotat a způsobit jejich lámání! Šampon nikdy nenanášejte po celé délce vlasů. To může vlasy vysušit a zanechat je matné a s drsnou strukturou. Stylisté často doporučují mytí šamponem s hlavou svěšenou dolů, aby se zvýšila cirkulace a objem.
Používejte raději čisticí prostředky na rostlinné bázi než drsné chemické přípravky. V rostlinných šamponech hledejte bambucké máslo, heřmánek, vilín, avokádový olej, aloe vera a med. Ty jsou plné živin a pomáhají hydratovat a chránit pokožku hlavy a vlasy.
Můžete také prozkoumat ájurvédou doporučované bylinné prášky, jako je shikakai (Acacia concinna), reetha (mýdlový ořech) a ibišek. Ty nezbaví vaše vlasy přirozených olejů a jsou stoprocentně bez chemických látek.
Namočte potřebné množství prášku shikakai, reetha nebo ibišek do teplé vody, abyste vytvořili pastu, a nechte ji působit přes noc.
Před zahájením mytí vlasů přidejte trochu vody, abyste získali správnou konzistenci.
Před opláchnutím vmasírujte bylinnou pastu do pokožky hlavy a jemně podél vlasů.
Důkladně si vlasy opláchněte
Jakmile skončíte s mytím vlasů, jemně, ale důkladně je opláchněte, dokud voda nezůstane bez šamponových pěn a vlasy nebudou pěkně čisté. Jedná se o důležitý krok, který mnoho žen zanedbává. Nespěchejte a dostaňte z vlasů veškerý přípravek.
Kondicionování vlasů po umytí šamponem
Kondicionéry nemohou vaše vlasy uzdravit (to se musí stát zevnitř), ale mohou nabídnout řadu dalších výhod. Zlepšují vzhled poškozených vlasů, snižují statickou elektřinu, posilují vlasy a poskytují určitou ochranu před ostrým slunečním UV zářením. Po umytí šamponem a opláchnutí použijte kondicionér. Někteří odborníci nedoporučují používat kondicionéry na příliš mastné vlasy.
V závislosti na typu vašich vlasů vyzkoušejte některý z těchto přírodních kondicionérů:
Kokosový olej a gel z aloe vera: Umyté vlasy jemně vysušte ručníkem. Smíchejte kuličku čistého kokosového oleje o velikosti hrášku se stejným množstvím gelu z aloe vera. Naneste jej po celé délce vlasů a ujistěte se, že jsou konečky vlasů dobře pokryty. V případě potřeby můžete tento přírodní kondicionér znovu nanést na konečky až do příštího mytí vlasů. Tento postup je vhodný pro normální až suché vlasy.
Jablečný ocet: Po umytí a opláchnutí vlasů smíchejte 1 šálek vody a 2 polévkové lžíce jablečného octa a nalijte na pokožku hlavy. Směs rozetřete po pokožce hlavy konečky prstů, nechte ji minutu nebo dvě působit a opláchněte vodou. Pro suché vlasy smíchejte 1 polévkovou lžíci ACV. Budou vaše vlasy cítit octem? Během používání směsi ano, ale ne poté, co jsou vlasy suché. Pokud máte stále obavy, vložte několik dní před mytím vlasů do lahvičky s ACV pár tyčinek skořice.
Naneste kondicionér po celé délce vlasů až ke konečkům. Pokud máte jemné vlasy, naneste kondicionér pouze na konečky, protože při použití kondicionéru po celé délce vlasů budou vlasy vypadat zplihle. Vyhněte se kondicionéru na pokožce hlavy – ta produkuje vlastní olej (kožní maz) a kondicionér může zablokovat vlasové folikuly, což vede k mastným vlasům a lupům. Vlasy ještě jednou opláchněte, dokud není voda čistá. V případě lámavých vlasů používejte jednou týdně hloubkovou masku – vyzkoušejte například kombinaci vaječného a olivového oleje.
Jemně vymačkejte vodu
Nakonec vlasy jemně vymačkejte, abyste odstranili přebytečnou vodu, a utřete je ručníkem. Tření a kroucení mokrých vlasů může vést k jejich lámání. Stačí svěsit hlavu dolů a přehodit vlasy přes hlavu. Nyní ručník sepněte u konečků, držte napnutý a rychle jím přejeďte po vlasech z obou stran. Tímto přejetím odstraníte veškerou přebytečnou vodu.
Místo fénování sušte vlasy na vzduchu
Po krátkém vysušení ručníkem nechte vlasy uschnout na vzduchu. Pokud musíte použít fén, nechte vlasy chvíli přirozeně uschnout a poté použijte fén na nízké nebo střední nastavení. Fénování si však zkuste nechat na zvláštní příležitosti.
Mastné vlasy myjte denně a suché 1-2krát týdně
Množství oleje produkovaného pokožkou hlavy se u jednotlivých lidí liší. Na základě tohoto faktoru by se měla odvíjet frekvence mytí a používání čisticích přípravků.
Mastné vlasy mají tendenci se kvůli nadměrnému množství mazu rychle mastit a línat, proto je lze mýt každý den. Vybírejte šampony nebo přírodní čisticí prostředky určené pro mastné vlasy. Držte se dál od vlasových přípravků na bázi oleje, jako jsou pomády. Někteří odborníci dokonce doporučují nepoužívat na mastné vlasy kondicionér.
Suché vlasy potřebují méně časté mytí – mělo by stačit jednou až dvakrát týdně. To obvykle platí i pro chemicky ošetřené vlasy, které bývají sušší. Suchost se projevuje také s přibývajícím věkem. Vyberte si jemný, hydratační mycí prostředek a na závěr použijte kondicionér (nebo použijte olej). Dávejte si však pozor na bílé šupinky, které jsou známkou toho, že si vlasy nemyjete dostatečně často. Zanedbávání této péče může vést k tvorbě lupů a nezdravé pokožce hlavy.
Normální vlasy se vyznačují mírně mastnou pokožkou hlavy a jedná se o chemicky neošetřené vlasy. Ty lze mýt 2-3krát týdně.
Používejte vlasové tonikum ACV, když si nemůžete umýt vlasy
Když je život hektický a není čas se vejít do mytí vlasů, postříkejte kořínky vlasů domácím octovým roztokem, který v lahvičce s rozprašovačem smícháte z 5 kapek jablečného octa a 150 ml vody. Působí to jako zdravé tonikum pro vlasy a na rozdíl od suchého šamponu nezanechává žádné usazeniny.
Mytí vlasů s péčí, kterou si zaslouží, se může zdát jako zdlouhavý proces, ale vyplatí se věnovat mu čas a úsilí – díky němu vydrží čisticí rutina déle a pomůže vám omezit časté mytí. Řiďte se těmito tipy a brzy vás budou ostatní žádat o radu, jak udržet vlasy zdravé, lesklé a přitažlivé!