Jak může vyhýbání se nadužívání antibiotik zachránit život?

Antibiotika jsou léky, které pomáhají předcházet infekcím způsobeným bakteriemi. Antibiotika ničí bakterie a brání jim v replikaci nebo rozmnožování. Stručně řečeno, každý lék, který zabíjí bakterie ve vašem těle, je antibiotikum.

Před vynálezem antibiotik se desítky lidí staly oběťmi infekcí a nemocí, což vedlo k mnoha úmrtím. Po vynálezu antibiotik ve 40. letech 20. století se však prodloužila průměrná délka života, operace se staly bezpečnějšími a lidé přežili smrtelné infekce.

V posledních několika desetiletích se však nadměrné předepisování antibiotik stalo rostoucím problémem v primární péči, kde většinu infekcí způsobují viry. Téměř 90% všech receptů na antibiotika vystavují praktičtí lékaři a nejčastějším důvodem předepisování jsou infekce dýchacích cest.

V mnoha zemích se antibiotika nadužívají, zejména v nemocnicích. V chovech zvířat a ryb se antibiotika používají jako náhrada za správnou hygienu, aniž by se vědělo, jak to může negativně ovlivnit zdraví lidí. To má za následek mnoho vedlejších účinků a velký problém zvaný rezistence vůči antibiotikům. V dnešním kontextu tedy může vyhýbání se nadměrnému používání antibiotik a antimikrobiálních látek zachránit váš život!

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Proč potřebujeme antibiotika?

Antibiotika jsou nezbytná k léčbě nemocných lidí a zvířat. Nejenže zachraňují lidské životy, ale také sehrála zásadní roli při dosažení významných pokroků v medicíně a chirurgii. Antibiotika se používají před operacemi, aby lékaři měli přístup k vnitřním orgánům a dalším částem těla. Prodloužila také délku života tím, že změnila výsledek bakteriálních infekcí.

Je však třeba mít na paměti, že antibiotiky lze léčit pouze bakteriální infekce. Běžné nachlazení, chřipka, většina kašlů, žaludeční chřipka, některé infekce bronchitidy a většina bolestí v krku jsou způsobeny viry a antibiotiky je nelze léčit. K tomu lékaři obvykle předepisují antivirotika.

Časté nežádoucí účinky antibiotik

Naše tělo obsahuje biliony bakterií, z nichž většina je prospěšná pro naši pohodu. Jen lidská střeva obsahují v průměru 40 000 druhů bakterií. Některé druhy a kmeny bakterií však způsobují infekce a nemoci a musí být z těla vyloučeny.

Užívání antibiotik likviduje dobré i špatné bakterie, což způsobuje nerovnováhu v organismu. Antibiotika často ovlivňují váš trávicí systém, zatímco léčí infekci. Mezi běžné vedlejší účinky patří např,

Nevolnost
Zvracení
Nadýmání nebo poruchy trávení
Průjem
Bolest břicha
Ztráta chuti k jídlu

Rizika spojená s nadměrným užíváním antibiotik

• Zvýšení antimikrobiální rezistence
• Možnost vzniku závažnějších onemocnění
• Prodloužení doby trvání onemocnění
• Zvýšené riziko komplikací
• Vyšší úmrtnost
• Zvýšené riziko nežádoucích účinků, z nichž některé mohou ohrozit život
• Zvýšení počtu opakovaných návštěv v důsledku infekčních onemocnění
• Zvýšená medikalizace samovolně se zhoršujících infekčních stavů

Co je rezistence vůči antibiotikům?

Antibiotika jsou nezbytná a při opatrném a bezpečném používání mohou zachránit život. Výzkumy však ukazují, že téměř polovina antibiotik, která jsou nám předepisována, je zcela zbytečná a vede k dalším komplikacím.

Nadměrné užívání vede k antibakteriální rezistenci, kdy se bakterie časem naučí přizpůsobit antibiotikům a stanou se z nich „superbakterie“ nebo „superbacily“. Ty se přemění a zabrání tomu, aby jim antibiotika škodila nebo aby přípravky byly méně účinné.

Takové superbakterie představují ještě větší hrozbu, protože věda dosud nevyvinula léky, které by je ničily. Vzhledem k tomu, že většina bakterií, virů a dalších mikrobů se rychle množí, mohou se rychle vyvíjet a získat rezistenci vůči antimikrobiálním lékům. Nadměrné nebo nesprávné používání antimikrobiálních léků může rozvoj rezistence ještě urychlit.

Účinky nadužívání antibiotik

Antibiotika mají nepříznivý vliv na střevní mikrobiom tím, že negativně mění jeho stav, rozmanitost a funkci. To často vede ke špatnému metabolismu a vstřebávání vitamínů v těle. Má potenciál zvyšovat riziko infekcí a může vést k přemnožení kvasinek a škodlivých bakterií. Nejdůležitější však je, že nadměrné užívání způsobuje rezistenci na antibiotika, což má za následek:

Nízkou účinnost antibiotik, protože se stávají neúčinnými.

Zvýšené riziko infekce při operacích a u pacientů po mozkové mrtvici, lidí vyžadujících pumpy na cukrovku a osob podstupujících dialýzu.

Zabránění budoucím chirurgickým zákrokům, protože antibiotika se podávají před mnoha operacemi, aby se zabránilo infekci.

Snížená ochrana u osob s oslabeným imunitním systémem, jako jsou pacienti s rakovinou, AIDS, nedonošené děti a příjemci transplantátů.

Vyšší náklady na léčbu v důsledku snížené účinnosti.

Co způsobuje rezistenci vůči antibiotikům?

Krize antibiotické rezistence je přičítána nadměrnému a nesprávnému používání antibiotických léků a také nedostatečnému vývoji nových léků farmaceutickým průmyslem z důvodu snížené ekonomické motivace a náročných regulačních požadavků.

Odhaduje se, že za posledních 50 let bylo do biosféry uvolněno mnoho milionů tun antibiotických sloučenin. Antimikrobiální látky jsou do našeho životního prostředí zaváděny bez rozdílu, což způsobuje, že i smrtící bakterie jsou vůči těmto lékům imunní. Mezi alternativní využití antimikrobiálních látek patří např:

• Podpora růstu nebo profylaktické (určené k prevenci onemocnění) použití u zvířat
• Terapeutické nebo profylaktické použití u lidí
• Léčebné nebo profylaktické použití v akvakultuře
• Terapeutické nebo profylaktické použití u domácích zvířat
• Ochrana proti škůdcům nebo klonování rostlin a zemědělství
• Použití jako biocidy v toaletních potřebách, v prostředcích pro péči o ruce a v čisticích prostředcích pro domácnost
• Sterilita kultur, klonování a selekce ve výzkumu a průmyslu

Je však třeba poznamenat, že terapeutické použití antibakteriálních látek u lidí představuje méně než polovinu všech aplikací komerčně vyráběných antibiotik.

Jak se vyhnout nadměrnému používání antibiotik?

Pro minimalizaci pravděpodobnosti vzniku rezistence vůči antibiotikům je zásadní dodržovat vhodnou hygienu a konzumovat antibiotika pouze v nezbytně nutných případech. Pacienty je třeba povzbuzovat k bezpečné samoléčbě drobných infekcí, čímž se sníží závislost na antimikrobiálních látkách.

Jako společnost musíme pochopit, že antibiotika jsou základem toho, jak praktikujeme moderní medicínu. Je třeba se vyhnout nadměrnému používání antibakteriálních přípravků, protože mají tendenci vyhubit i prospěšné bakterie. Lékař může omezit předepisování antibiotik, pokud nejsou skutečně nutná.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Allergy and Infectious Diseases , World Health Organization