Jak může floating neuvěřitelně změnit náš mozek
Flotační terapie neboli floating si v poslední době získává oblibu, protože je hluboce relaxační. Je známá také jako terapie senzorické deprivace a spočívá ve vznášení se v teplé slané vodě. Budete odříznuti od světa a její uklidňující účinek bude mít vliv na fungování vašeho těla. Tento zážitek také zanechá neuvěřitelný vliv na váš mozek. Zde je popsáno, jak to funguje.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je senzorická deprivační terapie?
Během flotační terapie se budete vznášet v jakési izolační nádrži. Jste zbaveni všech smyslových vjemů. Jedná se o nejlepší způsob, jak si odpočinout od svého nabitého programu – zmenšit nebo omezit všechny zdroje přicházejících podnětů. Ztráta smyslových vjemů vede k uvolnění vašeho těla. Vířivka nebo plováková nádrž bude naplněna vodou smíchanou s epsomskou solí. Přítomnost epsomské soli nebo technicky síranu hořečnatého dodává vodě vztlak a udrží vás na hladině. Nemusíte plavat, stačí se jen vznášet. Vznášíte se ve vodě o teplotě kůže a máte nasazené špunty v uších. Protože je voda ohřátá na teplotu kůže, nemusíte vodu vůbec vnímat.
Tento stav vás přivede do hlubokého stavu klidu a pohody. Floating snižuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon. To vám pomůže zůstat během procesu v klidu a snížit negativní aktivity v těle. Jedná se tedy o účinnou metodu prevence stresu. Do vašeho každodenního života také vnese všímavost. Může také zmírnit bolesti svalů, deprese, únavu a úzkost. Kromě toho bude mít obrovský vliv na průtok krve, což bude mít zase produktivní vliv na vaše tělo, včetně mozku. Podívejme se, jak to probíhá.
Jak floating pomáhá zdraví vašeho mozku
Jak jsme již zmínili, flotace zlepšuje krevní oběh celého těla. Kyslík se tak účinně dostává do různých částí těla. Díky lepšímu prokrvení bude dobře fungovat i mozek. Toto rozšíření cév má četné účinky. Jak víte, efektivní průtok krve může snížit hypertenzi, snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a dokonce zabránit erektilní dysfunkci.
Floating přivádí mozek do fáze hluboké relaxace. Jde o tzv. fázi theta, pomalejší frekvenci mozkových vln. Během flotace dojde ke zvýšení vln theta v našem mozku. Lidé to obvykle zažívají, když praktikují intenzivní meditaci. Nebo se podobá fázi, které dosahujeme těsně před usnutím nebo probuzením. Kdykoli mozek produkuje mozkové vlny theta, cítíte se uvolněně a přináší to štěstí. Zvýšení mozkových vln theta je také spojeno s pozitivním vlivem na kreativitu. Při absenci vnějších podnětů je mozek nucen přicházet s vlastními podněty. Budete tak mít dobré předpoklady pro kreativní myšlení.
Floating také podporuje uvolňování endorfinů. Vzpomínáte si na roli endorfinů z hodin přírodovědy? Jedná se o skupinu hormonů vylučovaných v mozku a nervovém systému, které mají řadu fyziologických funkcí. Jsou známé jako „chemické látky pro dobrý pocit“ v mozku. Když se hladina endorfinů zvýší, cítíme se méně vystresovaní. Floating zajišťuje uvolňování endorfinů, a tím zvyšuje vaši pozitivní energii. To je velmi prospěšné pro profesionální sportovce, protože jim pomáhá připravit mozek na činnosti, které vyžadují vizuálně-motorickou koordinaci.
Floating na cestě k optimálnímu zdraví mozku je skutečně dobrý nápad. Nemá žádné známé vedlejší účinky. Nemusí však fungovat pro každého. Pokud se však v izolační nádrži nebo uvnitř malého uzavřeného prostoru cítíte úzkostně, raději se od toho držte dál.