Jak moderní chytré technologie utváří naši budoucnost
Dnes již nemáme žádné pochybnosti o tom, že chytré technologie řídí celý svět. Vývoj technologií jde neustále dopředu, a tak vznikají stále nové přístroje a aplikace. Firmy, automobilky, marketingové agentury a další odvětví využívají moderní technologie k provádění různých činností.
Také výzkumníci a lékaři využívají chytré technologie, aby přišli na řešení obtížných problémů. Výsledkem toho všeho je, že se technologie denně výrazně rozvíjejí. Nyní, když si lidé tohoto růstu všímají a chápou co všechno technologie dokáží, tak tyto chytré technologie využívají k utváření své budoucnosti.
Technologie výrazně ovlivňují způsob života lidí a přinesly například inteligentní domácnosti. V těchto domácnostech nemusíte při provádění různých činností vynakládat žádné velké úsilí. Technologický vývoj ve zdravotnictví výrazně pomáhá ještě lépe diagnostikovat nemoci a zachraňovat životy pacientů. Technologie také změnily způsob, jakým lidé pracují, a jejich zkušenosti s online nakupováním. Lidé nyní mohou pracovat a nakupovat z pohodlí domova.
Technologický pokrok vedl k zavedení inteligentních domácností
Zamyslete se nad tím, jak technologie umožnily vznik inteligentních domácností. Když jste v těchto domácnostech, tak můžete provádět každodenní činnosti bez větší námahy. Díky zavedení chytrých technologií a umělé inteligence můžete zařízení v těchto domácnostech instruovat k provádění různých činností. Je možné například pomocí hlasových ovládacích zařízení ovládat různá chytrá zařízení v domácnosti. To bylo v minulosti nemožné, protože zařízení reagovala až po stisknutí jejich tlačítek.
Třeba chytrá toaleta je dnes jednou z věcí, kterou v domácnosti pravděpodobně najdete. Tato toaleta je postavena s využitím inteligentní technologie. Má mnoho vestavěných funkcí, díky nimž je pohodlnější než jiné tradiční toalety. Má například vyhřívané sedátko, automatické víko a automatické vysoušení. Má také bidet, který upravuje tlak toaletní sprchy.
Mezi další zařízení, která pravděpodobně najdete v chytré domácnosti, patří videozvonky, chytré dveřní zámky, chytré osvětlení, chytré spotřebiče, nebo chytré termostaty a topení.
Vývoj chytré technologie výrazně pomáhá ve zdravotnictví
Například právě testovaná umělá inteligence Carebot dokáže rozeznat nemoci plic během pár sekund na základě rentgenu plic, čímž ulehčí práci lékařům. Během milisekundy, kdy lékař vyfotí plíce pacienta, určí, jestli má zápal plic, popřípadě jiný nález anebo například covid-19, což výrazně urychlí ale také zkvalitní celou léčbu. Carebot již sice dokáže rozeznat mnohé, ale potřebuje projít ještě dlouhou cestu, aby mohl být naplno využíván ve zdravotnictví.
Aplikace Carebot funguje na bázi hlubokých neuronových sítí. Neuronové sítě jsou matematický model, který se snaží imitovat do jisté míry funkci mozku, funguje na bázi trénování. Této neuronové síti ukážeme nějaký data set, což jsou rentgenové snímky plic. Na bázi těchto snímků se systém snaží naučit udělat predikci správně. Výhodou této aplikace je, že funguje nonstop.
Chytré technologie přinesly nové zážitky při nakupování
V minulosti musel člověk za nákupy chodit do kamenných obchodů, ale v dnešní době to již není nutné. Technologický pokrok umožnil lidem nakupovat online v pohodlí domova a podstatně zlepšit výběr a ceny zboží. Při nakupování online stačí objednat potřebné produkty, zaplatit za ně a prodejci vám je přivezou až domů. Mnoho lidí si tento způsob nakupování oblíbilo, a proto firmy, které umožňují zákazníkům nakupovat online rychle rostou.
Technologie také umožnily prodejcům komunikovat se svými zákazníky v reálném čase. Například díky zavedení umělé inteligence mohou maloobchodníci komunikovat se svými zákazníky prostřednictvím chatbotů. Tito maloobchodníci jsou nyní schopni odpovídat velmi rychle na otázky, které jim jejich zákazníci kladou. Jsou také schopni identifikovat nejčastěji kladené otázky a odpovídat na ně automaticky.
Stejně jako ostatní spotřebitelé můžete nyní platit za různé produkty pomocí několika možností, které zavedly platební společnosti. Díky těmto změnám můžete například provádět bezhotovostní platby online bankovním převodem, platební kartou, nebo přes Pay Pal. Samozřejmě je stále možná platba na dobírku, která je ale již na ústupu.
Technologický vývoj mění dnešní pracovní sílu
Technologický pokrok taky změnil místa, kde lidé pracují, délku pracovní doby a způsob práce. Například nyní můžete zvýšit rychlost práce pomocí chytrých zařízení. K efektivnější práci vám mohou pomoci i další technologie, jako jsou roboti a umělá inteligence.
Jednoduchým příkladem může být to, že před 20 lety musela mít téměř každá pracovní porada jednoho zaměstnance, který zapisoval všechny nápady a hlavní body porady. Technologické změny přinesl třeba GoogleDoc, který umožnil několika lidem aktualizovat poznámky v jednom dokumentu. V důsledku toho technologie odstranila potřebu sekretářky, protože kdokoli může aktualizovat existující GoogleDoc. K těmto změnám došlo i ve zdravotnictví. Například lékaři nyní používají elektronický software pro psaní receptů a poznámek ke zdravotnímu stavu pacienta.
Technologický pokrok také snížil potřebu osobních schůzek. Lidé nyní mohou mít schůzky, i když nejsou na stejném místě. Například videokonference a telekonference umožnily lidem komunikovat tváří v tvář, i když se nacházejí na různých místech. Zaměstnavatelé proto mohou dohlížet na své podřízené bez ohledu na to, kde se tito zaměstnanci právě nacházejí.
Tyto změny ovlivnily také způsob, jakým zaměstnavatelé přijímají zaměstnance. V dnešní době již nemusíte chodit do přijímací místnosti, abyste mohli absolvovat pohovor. Zaměstnavatel může vést pohovor online a vy jej můžete absolvovat v pohodlí domova.