Jak léčit a odstranit pupínky v uchu přírodními prostředky

Většinu z nás už někdy trápila vyrážka pupínků nebo dokonce jen ten jeden nápadný pupínek, který o sobě dává vědět v tu nejhorší možnou dobu! Hnisavé pupínky nejenže vyvolávají pocit studu, ale mohou být i bolestivé. A přestože se pupínky obvykle objevují na obličeji, hrudníku a horní části zad, pupínek v uchu není až tak neobvyklý.

Akné vzniká, když se póry v kůži ucpou kožními buňkami a přebytečným kožním mazem neboli olejem, který produkuje pokožka. Tato směs buněk a olejů podporuje růst bakterií, což vede ke vzniku zánětu a lézí známých jako pupínky, uhříky či beďary. S akné jsou nejčastěji spojovány bakterie Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis. Ucho a jeho okolí – nad a pod ním i za ušima nebo v jejich blízkosti – jsou náchylné ke vzniku akné, pokud se póry ucpou. Nemyté vlasy, používání sluchátek, která nejsou čistá, neustálé dotýkání se uší zpocenýma nebo špinavýma rukama, to vše může přispět k tomuto efektu a zvýšit zánět. Zde je několik jednoduchých přírodních prostředků, které můžete použít, abyste se zbavili pupínku v uchu.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Natřete se avokádovým olejem

Pokud jste fanoušky lahodného avokáda, máme pro vás další důvod, proč si ho zamilovat. Kyseliny linolová a laurová v avokádovém oleji mají nejen protizánětlivý účinek, ale mohou také potlačovat bakterie akné Propionibacterium acnes. Podle jiné studie mast s výtažky z avokáda inhibovala enzym známý jako 5-alfa reduktáza, který se podílí na nadměrném maštění pleti. To vedlo k výraznému snížení počtu papul a pustul u lidí s akné.

Naneste si vatovou tyčinkou trochu avokádového oleje na ucho. Můžete také vydlabat trochu avokádové dužiny, rozmačkat ji a aplikovat kapičku na pupínek v uchu. Později ji odstraňte vlhkou vatovou tyčinkou.

Aplikujte olej z africké bazalky a aloe vera

Olej z africké bazalky má díky obsahu thymolu antimikrobiální účinky a je účinný při léčbě pupínků. Studie nyní také ukazují, že gel z aloe vera může zvýšit schopnost tohoto oleje řešit pupínky. Protizánětlivé složky, jako je manóza-6-fosfát a C-glukosylchromon, které se nacházejí v gelu z aloe vera, mohou za jeho vlastnosti v boji proti akné.

Zkombinujte aloe vera a olej z africké bazalky ve stejném poměru, abyste vytvořili mast proti akné, a naneste ji na pupínek. Po 20 minutách setřete vlhkým hadříkem.

Použití Tea Tree oleje

Tea tree olej je dobře známý pro své antibakteriální vlastnosti a je účinný i proti bakteriím spojeným s akné. Za tuto příznivou vlastnost jsou zodpovědné složky jako α-terpin, terpinen-4-ol a α-pinen obsažené v tomto esenciálním oleji.

Pomocí vatové tyčinky naneste na pupínek trochu tea tree oleje. Dělejte to dvakrát denně a brzy byste měli vidět výsledky. Pokud máte citlivou pokožku, můžete také smíchat jednu kapku tea tree oleje s kapkou nosného oleje, například z hroznových semínek, a pak ji použít. Ani v tomto případě si před použitím tea tree oleje nezapomeňte udělat náplasťový test, abyste se ujistili, že na něj nejste alergičtí.

Natřete se medem a skořicí

Nemůžete se divit, že vám med a skořice připomínají spíše příchuť zmrzliny než prostředek proti akné. Nenechte se však zmást – tato sladká kombinace vám s pupínky skutečně pomůže. Skořice i med působí proti bakteriím Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis způsobujícím akné. A výzkumy ukazují, že v kombinaci mají tyto běžné domácí suroviny ještě silnější účinek.

Chcete-li si poradit s pupínkem v uchu, smíchejte trochu skořicového prášku a medu a kapku tohoto antibakteriálního prostředku naneste na pupínek pomocí vatové tyčinky. Jakmile směs zaschne, jemně ji otřete vlhkou vatovou tyčinkou nebo tamponem.

Aplikujte slanou vodu a následně použijte Tea Tree olej nebo med

Slaná voda je běžně používaným prostředkem k odstranění pupínků. Namočte vatovou tyčinku do slané vody, vymačkejte přebytečnou vodu a naneste. Předpokládá se, že slaná voda pomáhá díky svému vysušujícímu účinku a také proto, že dokáže redukovat kožní bakterie. Následně naneste antibakteriální tea tree olej nebo med, abyste nepříjemným bakteriím zasadili smrtelnou ránu.

Potírání zeleným čajem

Osvěžující zelený čaj má docela dobrou pověst jako zdravý nápoj. A může vám pomoci i s pupínkem v uchu! Jedna studie vypozorovala, že používání pleťové vody s 2% zeleného čaje dvakrát denně po dobu 6 týdnů vedlo u lidí s akné ke snížení počtu pupínků o 58,33 %. Předpokládá se, že za tento účinek jsou zodpovědné antimikrobiální a antioxidační vlastnosti zeleného čaje.

Přikládejte dvakrát denně navlhčený sáček zeleného čaje na pupínek a sledujte, jak rychle zmizí.

Tampon s citronovou šťávou

Citronová šťáva je dalším snadným prostředkem, který si poradí s ušním pupínkem. Podle výzkumu tento přírodní prostředek dobře působí proti bakteriím, které způsobují akné, a může být dokonce účinnější než běžné čisticí prostředky používané k léčbě akné.

Vymačkejte citron a pomocí vatové tyčinky naneste citronovou šťávu na pupínek. Zbyla vám nějaká citronová šťáva? Je čas na sklenici lahodné limonády!

Aplikujte pastu z neemu a kurkumy

Neem i kurkuma mají protizánětlivé účinky a mohou potlačit zánět způsobený bakterií Propionibacterium acnes. Není tedy divu, že se tato kombinace tradičně používá k boji s pupínky.

Rozemelte čisté, čerstvé listy neemu a přimíchejte trochu prášku z kurkumy. Tuto pastu naneste na pupínek a nechte ji zaschnout. Po zaschnutí směs očistěte navlhčenou vatovou tyčinkou.

Na pupínek naneste zředěný eukalyptový olej

Eukalyptový olej je dalším prostředkem, který vám může pomoci vypořádat se s nevzhlednými pupínky. Studie potvrzují, že tento esenciální olej působí proti bakteriím způsobujícím akné. Ale to není všechno! Eukalyptový olej dokáže také zmenšit velikost mazových žláz a snížit množství oleje produkovaného vaší pokožkou. Naneste si tedy vatovou tyčinkou trochu zředěného eukalyptového oleje, abyste se zbavili ušního pupínku. Nezapomeňte však nejprve provést náplasťový test, abyste se ujistili, že nedráždí vaši pokožku.

Aplikujte vilínovou lísku

Čarodějná líska je velmi oblíbeným domácím prostředkem na léčbu pupínků. Předpokládá se, že třísloviny v ní obsažené jí dodávají stahující vlastnosti, díky kterým je účinná proti akné.

Odvar proti pupínkům připravíte tak, že 5-10 gramů kůry vilínu namočíte do šálku horké vody. Sceďte a roztok naneste na pupínek pomocí vatové tyčinky.

Bezpečnost především!

Vaše ucho je velmi citlivé a měli byste dbát na to, abyste ho nepoškodili. Nezasouvejte vatovou tyčinku hluboko do ucha a ujistěte se, že jste z ní při aplikaci bylinného roztoku vytlačili přebytečnou vlhkost, aby vám nekapala do ucha.

Před aplikací jakéhokoli prostředku do ucha a jeho okolí si důkladně umyjte ruce mýdlem. A nikdy si do ucha nic nelijte, nedrhněte ani nešťourejte do pupínku! Místo toho použijte čistou vatovou tyčinku nebo tamponek a jemně naneste prostředky, které jsme zde uvedli.

Může být pupínek v uchu něčím jiným? Vřídek neboli furunkl je infikovaný vlasový folikul způsobený bakterií Staphylococcus aureus neboli stafylokokem. Shluk těchto infikovaných vlasových folikulů se nazývá karbunkl. Vřídky i pupínky mají podobný vzhled, ale obvykle jsou tvrdší než pupínky a mohou se zvětšovat. A zatímco pupínek může, ale nemusí způsobovat bolest, vřídek je obvykle bolestivý. S těmito stafylokokovými infekcemi si můžete poradit i pomocí přírodních prostředků, jako je eukalyptový olej, tea tree olej, limetková šťáva a kurkuma.

Ať už se však jedná o vřídek nebo pupínek, pokud se vám zdá, že je obzvláště zanícený a způsobuje červené pruhy, změnu barvy nebo otok, vyhledejte lékaře. Pomoc byste měli vyhledat také v případě, že pociťujete silnou bolest.