Jak je celý vesmír velký a existují limity a hranice vesmíru

Nikdo vlastně neví, co je mimo vesmír, kde jsou jeho limity a hlavně hranice vesmíru, a zda vůbec nějaké existují. Vypadá to jako zcela jednoduchá otázka, ale odpověď na ní není vůbec jednoduchá. Zatím není lidstvo tak daleko a nemá technologie, abychom znali přesnou odpověď.

Pokud si dříve lidé mysleli, že při pohledu na oblohu mají před sebou celý vesmír, tak se hluboce mýlili. Pravděpodobně nikdy nebude možné spatřit celý vesmír jako celek, jsou si jisti vědci.

Dříve si lidé mysleli, že vše, co vidí na noční obloze, je celý vesmír. Přesně tak tomu bylo, dokud se neobjevil Edwin Hubble. Na počest tohoto astronoma pojmenovala NASA vesmírný dalekohled, který známe snad všichni. Tento dalekohled předává na Zemi obrazy vesmíru neovlivněné zemskou atmosférou. Jeho umístění mimo zemskou atmosféru umožňuje pořizovat velmi ostré snímky vesmírných těles.

Edwin Hubble sledoval světelné skvrny, které se skrývají mezi hvězdami. Zjistil, že tyto skvrny pocházejí z hvězdokup. Nacházely se tak daleko, že je z nich vidět pouze světlo vyzařované vesmírnými tělesy.

Edwin Powell Hubble byl americký astronom, který svými pozorováními zásadně přispěl ke kosmologickému poznání. Ve 20. letech 20. století prokázal rozpínání vesmíru a existenci jiných galaxií než Mléčná dráha.

Po tomto objevu si vědci uvědomili, že všechny hvězdy v zorném poli člověka jsou součástí Mléčné dráhy a světelné skvrny patřily jiným galaxiím. Vědci tak rozšířili svůj okruh znalostí o vesmíru. Později navíc astronomové dospěli k závěru, že pozorujeme pouze viditelnou část vesmíru, kterou lze změřit.

Vzdálenost mezi dvěma krajními body je 93 miliard světelných let. Podél Mléčné dráhy tak lze udělat 300 tisíc kružnic, například Slunce za celou dobu své existence udělalo pouze 20 kružnic. Další zajímavostí vědců je, že Země se nachází ve středu viditelné části vesmíru. To je důvod, proč na noční obloze vidíme tolik hvězd.

Ale zda existuje konec nebo hranice vesmíru, tak na to zatím nikdo nedokáže odpovědět. Většina badatelů je však přesvědčena, že vesmír je neomezený a nekonečný.