Jak citronová voda řeší zdravotní problémy místo pilulek

V dnešní době se zdá, že existuje pilulka na všechno. Je to pohodlné? Určitě. Je to pro vás dobré? Ne vždy. Každá pilulka s sebou nese možné vedlejší účinky. Jeden problém se může rázem změnit v pět dalších.

Vstupte do hry s citronovou vodou. Jako jednoduchý nápoj bude odpovědí na vaše zdravotní problémy. Tato kombinace je navíc superlevná. Žádný recept zde není potřeba.

Podívejte se na těchto sedm problémů. Pokud vám některý z nich připadá povědomý, dejte citronové vodě šanci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Podrážděný žaludek

Žaludeční potíže jsou nepříjemné, od nevolnosti až po zvracení. Ale citron může zachránit situaci! Možná jste dokonce vyrostli na učení, že cucání citronového plátku je oblíbeným domácím lékem.

V horké vodě se citron lépe tráví. Vše se díky němu zklidní. Navíc kyselost citronu dokáže zklidnit zánět, takže je užitečný při ochraně před vředy.

Zvyšování tělesné hmotnosti

Snažíte se shodit pár kilogramů? Udělejte si sklenici citronové vody. Potlačíte tak chuť k jídlu, což vám usnadní hubnutí.

To vše díky hesperidinu – sloučenině, která se nachází v citrusových plodech. Hesperidin zpomaluje vylučování hormonu podporujícího chuť k jídlu zvaného ghrelin. Když máte méně ghrelinu, budete mít menší hlad.

Nachlazení a chřipka

Pokud se cítíte pod psa, vykašlete se na prášky. Místo toho pijte citronovou vodu. Dopřejete tak svému tělu vitamin C – živinu, která posiluje imunitní systém. Může dokonce zkrátit dobu trvání nachlazení!

Jeden velký citron má obsah 44,5 mg. Ve vodě se zdvojnásobí jako nápoj proti nachlazení. Pravidelné pití citronové vody může pro začátek nachlazení předcházet.

Pre-diabetes a cukrovka

Léčba cukrovky závisí na zdravém stravování. To platí bez ohledu na to, zda máte diabetes 1. nebo 2. typu. A pokud jste před diabetem? Je to stejné. Konečným cílem je kontrola vysoké hladiny glukózy v krvi, aby se předešlo komplikacím.

Pomůže vám citronová voda. Hesperidin může snížit produkci glukózy v játrech a zároveň zlepšit citlivost na inzulin. Dokonce se naváže na škrob, čímž pomůže zlepšit hyperglykémii. Pitím citronové vody se můžete vyhnout drahým tabletám.

Pokles mozkové činnosti

Pokud vás trápí úpadek duševních schopností, pijte citronovou vodu. Je stejně dobrá jako léky.

Studie v časopise Food Chemistry zjistila, že citronová šťáva inhibuje cholinesterázu – enzym, který rozkládá neurotransmitery. Léky, které léčí příznaky Alzheimerovy choroby, mají za úkol totéž. Ale s citronovou šťávou a vodou to můžete udělat přirozeně.

Slabé kosti

Problémy s kostmi jsou s věkem stále častější. Ve skutečnosti se odhaduje, že do roku 2025 bude každý druhý člověk starší 50 let ohrožen osteoporózou. A i když se mléčné výrobky zdají být jasným lékem, citronová voda může skutečně pomoci.

Podle časopisu British Journal of Clinical Pharmacology chrání hesperidin před úbytkem kostní hmoty po menopauze. Zpomaluje odbourávání kostí, takže se minerály nevstřebávají do krve. Zároveň hesperidin podporuje tvorbu kostí a chrání před záněty.

Hypertenze

Ve světě má 1 ze 3 dospělých hypertenzi neboli vysoký krevní tlak. To jsou miliony lidí. Pokud se neléčí, může se pomalu změnit v srdeční onemocnění.

Můžete užívat léky na krevní tlak. Citron však obsahuje draslík – minerál, který je spojován s nízkým krevním tlakem. Místo pilulek tedy popíjejte citronovou vodu.

Citronovou vodu si snadno připravíte. Stačí přidat jednu polévkovou lžíci čerstvé nebo v obchodě zakoupené citronové šťávy do jednoho šálku studené nebo horké vody. Můžete jí použít více nebo méně, záleží na vašich chuťových buňkách. Osladit si ji můžete lžičkou medu.