Intolerance laktózy a alergie na mléko u kojenců a batolat

Mléko a děti jdou obvykle ruku v ruce – vždyť je to univerzální dětská výživa. Pokud se však u vašeho dítěte po konzumaci mléka objeví příznaky, jako je bolest bříška, plynatost nebo dokonce vyrážka, možná si říkáte, co se děje. Prvním krokem je vědět, že pokud vaše dítě špatně reaguje na mléko, mohou být na vině dva různé stavy – se dvěma různými spouštěči. Zde je vše, co potřebujete vědět o alergii na mléko a laktózové intoleranci, abyste mohli zjistit, co přesně vašemu dítěti vadí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Intolerance laktózy je neschopnost trávit mléčný cukr

Intolerance laktózy je stav, kdy tělo obtížně tráví cukr známý jako laktóza, který je obsažen v mléce (včetně mateřského mléka) a mléčných výrobcích. Za štěpení laktózy je zodpovědný enzym známý jako laktáza, který se produkuje v tenkém střevě. Zde je několik věcí, které byste měli vědět o intoleranci laktózy u dětí:

Intolerance laktózy je u donošených dětí velmi vzácná a obvykle se začíná projevovat až po 3. roce života.

Některé děti se rodí s genetickým onemocněním známým jako vrozený nedostatek laktázy nebo vrozená alaktázie, kdy nejsou schopny trávit laktózu z mateřského mléka. To může způsobit vážné průjmy a dehydrataci. Děti, které trpí tímto onemocněním, musí být krmeny kojeneckou výživou, která neobsahuje laktózu. Vrozená alaktázie je však velmi vzácný stav. Mimochodem, nejčastěji se vyskytuje ve Finsku, kde se vyskytuje u 1 z 60 000 dětí.

U předčasně narozených dětí nemusí tenké střevo krátce po narození produkovat dostatečné množství laktázy. To se však obvykle časem samo zlepší.

Protože se laktáza produkuje v tenkém střevě, může poškození střeva, které může být způsobeno například žaludečním bacilem, snížit produkci tohoto enzymu a dočasně způsobit intoleranci laktózy. Ta se však obvykle během několika týdnů nebo dokonce dnů zlepší, jak se střevo uzdravuje.

Alergie na mléko je neschopnost trávit mléčné bílkoviny

Alergie na kravské mléko je stav, kdy imunitní systém dítěte reaguje na bílkoviny obsažené v kravském mléce, což vede k alergické reakci. Zde je několik věcí, které byste měli vědět o alergii na kravské mléko:

Alergie na kravské mléko postihuje přibližně 2 % až 7,5 % dětí do 1 roku věku a je velmi častou potravinovou alergií.

Toto onemocnění se obvykle vyvine při zavedení kravského mléka do stravy dítěte, jako potraviny nebo prostřednictvím umělé výživy. Ačkoli je to neobvyklé, může se vyskytnout i u dětí, které mají pouze mateřské mléko, protože kravské mléko konzumované matkou se může přenášet prostřednictvím mateřského mléka. Mateřské mléko však nezpůsobuje alergickou reakci u dětí přímo – případné alergické příznaky se obvykle přičítají mléčným výrobkům, které matka konzumovala.

Alergie na kravské mléko se může projevit okamžitě, kdy se příznaky alergické reakce objeví během několika minut po konzumaci mléka. V některých případech může dojít k opožděné reakci, a to několik hodin nebo dokonce dní po konzumaci mléka.

Pokud se u vašeho dítěte po kojení objeví alergické příznaky, mohou za to skryté alergeny předávané mateřským mlékem. Jedna studie identifikovala alergeny, jako je kravské mléko, vaječný bílek a arašídy, a zjistila, že vyřazení alergenu ze stravy matky vedlo k tomu, že dítě bylo bez příznaků.

Intolerance laktózy způsobuje problémy s bříškem

Příznaky intolerance laktózy se liší od mírných až po závažné v závislosti na množství laktózy, které bylo zkonzumováno a které může dítě tolerovat. Mezi příznaky, na které je třeba dávat pozor, patří např:

Průjem
Zvracení
Bolest břicha a kručení v žaludku
Plynatost a nadýmání

Na rozdíl od alergie na mléko nezpůsobuje intolerance laktózy dýchací problémy, kopřivku ani ekzémy. A zatímco intolerance laktózy může způsobit poměrně velké břišní potíže, vážná alergická reakce na mléko může být potenciálně život ohrožující.

Alergie na kravské mléko může způsobovat vyrážky a potíže s dýcháním a břichem

Alergie na kravské mléko může způsobit příznaky jako např:

Svědivá červená vyrážka nebo otok v obličeji, na rtech nebo kolem očí
Žaludeční potíže, jako je zvracení, zácpa, průjem, kolika nebo bolesti břicha
Ucpaný nos nebo rýma
Ekzém, který se léčbou nezlepší

Někdy se může objevit závažná alergická reakce, která způsobuje otok hrdla nebo úst, kašel, sípání, hlučné dýchání nebo dušnost. Ta by měla být řešena jako lékařská pohotovost.

Alergie na mléko u většiny dětí s přibývajícím věkem pomine

Ačkoli alergie na kravské mléko není u dětí neobvyklá, většina z nich má tendenci z ní do 5 let věku vyrůst.

Určitý stupeň intolerance laktózy se může vyvinout, když vaše dítě vyroste

Hladina laktázy bývá v kojeneckém věku vysoká a po 3. až 5. roce věku se snižuje. To může vést k rozvoji intolerance laktózy, když dítě roste. Ve skutečnosti je intolerance laktózy u dospělých poměrně častá – může postihovat až 70 % osob s asijskými, indiánskými nebo africkými předky a méně než 20 % osob s anglosaskými nebo skandinávskými předky.

Odstranění kravského mléka ze stravy vašeho dítěte v případě alergie na mléko

U dítěte s alergií na kravské mléko budete muset odstranit kravské mléko ze stravy vašeho dítěte. A mějte na paměti, že většina dětí alergických na kravské mléko bude špatně reagovat i na mléko ovčí nebo kozí. Přípravky obsahující kravské mléko můžete nahradit mateřským mlékem, hydrolyzovanými přípravky, sójovými přípravky nebo přípravky s aminokyselinami – váš lékař vám poradí, co je pro vaše dítě nejlepší.

U kojených dětí může být užitečné vyloučit z matčiny stravy potraviny, na které může být dítě alergické. Před provedením změn ve stravě se poraďte se svým lékařem, abyste vy ani vaše dítě neměli nedostatek živin. Také se ujistěte, že vaše dítě bude po 6 až 12 měsících vyšetřeno, zda z alergie na mléko již vyrostlo.

Upravte příjem laktózy v závislosti na stupni intolerance

U dítěte s intolerancí laktózy bude způsob, jakým k němu budete přistupovat, záviset na stupni intolerance laktózy. Osoby s vrozeným nedostatkem laktázy budou potřebovat bezlaktózovou výživu. Pokud však stav není závažný, to znamená, že nezpůsobuje špatný růst nebo dehydrataci, můžete obvykle pokračovat v kojení. V některých případech vám lékař může doporučit, abyste kojení na krátkou dobu přerušila. Poté můžete dítěti podávat bezlaktózovou výživu a po odeznění příznaků je postupně opět vrátit na mateřské mléko nebo normální kojeneckou výživu.