Inovativní služby cloud computingu, které určují budoucnost

Cloud computing způsobil revoluci ve způsobu, jakým společnosti podnikají a jakým lidé nakupují. Ačkoli se nejedná o vůbec nový koncept, cloud se v posledním desetiletí stal něčím úplně jiným, a to do té míry, že přináší tolik inovací na straně efektivity, bezpečnosti a dostupnosti. Zmíníme se o nejlepších inovacích ve službách cloud computingu v posledních letech.

Nejlepší inovace v oblasti cloud computingu

Bezserverové výpočty

Bezserverové výpočty jsou modelem spouštění aplikací, kde jsou všechny serverové zdroje abstrahovány z pohledu vývojáře. Balení prostředků provádí dynamicky poskytovatel cloudu.

Tento model usnadňuje vývoj, snižuje provozní náklady a osvobozuje vývojáře od všech povinností kromě psaní kódu. Poskytovatel cloudu se postará o infrastrukturu, škálování a údržbu.

Například služba AWS Lambda přinesla do života vývojářů obrovskou změnu, protože jim umožnila spouštět jejich kód bez správy výpočetních zdrojů, které jsou k tomu nezbytné jako součást procesu, kterým kód reaguje na události.

Hybridní cloudová řešení

Hybridní cloudová řešení znamenají kombinaci privátního a veřejného cloudového prostředí, kde jsou data a aplikace sdíleny mezi oběma prostředími.

To dále vytváří flexibilitu při údržbě již vybudované infrastruktury – například firma může ukládat citlivá data na svých privátních cloudech a přitom využívat škálovatelnost, kterou veřejné cloudy nabízejí pro méně citlivé operace.

Například Microsoft Azure Arc přináší správu pod jednou střechou – lokální, multicloudové i okrajové prostředí.

Integrace umělé inteligence a strojového učení

Z tohoto přehledu vyplývá, že integrace umělé inteligence a strojového učení s cloudovými službami nabízí poměrně velkou sílu, pokud je třeba analyzovat data a automatizovat úlohy.

Nástroje poskytované dodavateli v oblasti umělé inteligence a strojového učení s cloudovými platformami jsou bezproblémově integrovány do aplikací, takže jsou nativnější, pokud jde o učení prostřednictvím dat, předpovídání výsledků a automatizaci procesů.

Například Google Cloud AI má v záloze mnoho nástrojů umělé inteligence a strojového učení, jako je AutoML, k jehož používání člověk nepotřebuje téměř žádné odborné znalosti, pokud chce vytvářet vlastní modely.

Edge Computing

Jistě vás zajímá, co je to Edge Computing. Edge computing je paradigma přesunu výpočtů a ukládání dat blíže ke zdrojům dat, například k zařízením internetu věcí (IoT).

Sníží latenci a ušetří šířku pásma, a proto umožní zpracování dat v reálném čase. To je nesmírně důležité v situaci, která vyžaduje používání aplikací v reálném čase a okamžité reakce, jako jsou autonomní vozidla nebo chytrá města.

Například AWS Greengrass přináší AWS přímo do okrajových zařízení, takže mohou lokálně jednat s daty, která generují.

Nástroje pro správu více cloudů

Uvádí se, že podniky se zabývají strategiemi více cloudů jako způsobem, jak využívat služby u více poskytovatelů cloud computingu, což pomáhá vyhnout se „uzamčení“ u dodavatele a optimalizovat náklady.

Nástroje pro správu více cloudů pomáhají firmám spravovat a optimalizovat prostředí více cloudů tím, že tyto zdroje zobrazují a ovládají z jednoho rozhraní.

Například VMware CloudHealth poskytuje služby pro správu cloudu, které pomáhají organizacím analyzovat jejich multicloudové prostředí a efektivněji je spravovat.

Lepší zabezpečení cloudu

Čím více se rozšiřuje zavádění cloudů, tím více se zvyšuje zájem o inovace v oblasti zabezpečení cloudů, které jsou kardinální pro zabezpečení dat a budování důvěry. Koneckonců zabezpečení dat v cloudu je v éře důvěrných počítačů stále ještě věcí z říše pohádek.

Možnosti zabezpečení nové generace, jako je šifrování, správa identit a přístupu a mechanismy průběžné detekce hrozeb proti novým hrozbám.

Například Microsoft Azure Security Center poskytuje jednotnou správu zabezpečení a nejmodernější pokročilou ochranu před hrozbami v hybridních cloudových úlohách.

Kubernetes a kontejnerizace

Kontejnery sdružují aplikaci společně se všemi jejími závislostmi do nasaditelného balíčku, který běží kdekoli konzistentním, lépe škálovatelným způsobem.

Kubernetes je open-source orchestrační platforma pro kontejnery, která automatizuje nasazení, škálování a provoz aplikačních kontejnerů napříč clustery hostitelů. V důsledku toho nově definuje a může radikálně změnit vývoj cloudových nativních aplikací.

Například GKE umožňuje snadno provozovat Kubernetes na Google Cloud, spravovaném prostředí pro nasazování kontejnerových aplikací.

Vývojová prostředí založená na cloudu

Jde o vytváření, kompilaci a testování aplikací v cloudu pomocí cloudových vývojových prostředí IDE.

Ta nabízejí plnohodnotnou integraci s pipeline, silný přístup ke cloudovým zdrojům a bezproblémovou spolupráci, pro vývoj CI/CD.

Například AWS Cloud9 je IDE, které je založeno na cloudu a umožňuje spustit vývojové prostředí v prohlížeči.

Kvantové výpočty jako služba

Kvantové výpočty využívají kvantovou mechaniku k realizaci supervýpočtů rychlostí mnohem vyšší než u klasických počítačů.

Toto kvantové počítání v cloudu demokratizuje přístup ke špičkové technologii a umožňuje výzkumníkům a vývojářům experimentovat s kvantovými aplikacemi a vytvářet je.

Například platforma IBM Quantum Platform, umožňuje cloudový přístup pro provádění experimentů s kvantovými procesory IBM a vývoj kvantových algoritmů.

Blockchain jako služba

Technologie blockchain poskytla decentralizované, bezpečné, transparentní a sledovatelné záznamy transakcí.

V důsledku toho je služba BaaS velmi žádaná, protože podniky nyní mohou vytvářet a spravovat blockchainové aplikace, aniž by musely zřizovat blockchainovou infrastrukturu.

Například služba Microsoft Azure Blockchain Service usnadní uživatelům vytváření, správu a řízení konsorciálních blockchainů. Je předem nakonfigurována se všemi standardními nástroji a službami, které podporují jakýkoli úkol související s vývojem blockchainu.

Nadcházející inovace v oblasti cloud computingu

Budoucnost cloud computingu na druhou stranu slibuje zajímavé inovace, které jistě způsobí další revoluci ve správě dat a jejich využívání podniky i jednotlivci. Mezi takové inovace patří vývoj technologie 6G, od níž se očekává, že zvýší rychlost a spolehlivost cloudových služeb a umožní efektivnější zpracování dat v reálném čase. A tedy i snížení latence u aplikací, jako jsou autonomní vozidla a vzdálená chirurgie.

Další významný posun se chystá v oblasti kvantových výpočtů v cloudu. Právě v cloudu budou k dispozici kvantové výpočetní jednotky. Umožní tak podnikům řešit ultraobtížné problémy, které nejsou možné pomocí klasických výpočtů. Z toho vyplynou nové cesty směrem ke kryptografii, materiálové vědě a aplikacím finančních modelů.

Edge computing bude místem, kde se výpočetní technika bude stále tlačit ke zdrojům dat. V důsledku toho bude nepostradatelný pro aplikace, jako je internet věcí, kde by se analýza dat a informovaná rozhodnutí mohly zpracovávat blíže k okraji sítě. To je důležité pro chytrá města a průmyslovou automatizaci.

Očekává se, že systémy bezserverové architektury budou stále sofistikovanější, což vývojářům poskytne větší pákový efekt a granularitu v aspektech řízení aplikace a dále sníží režii správy infrastruktury. To umožňuje lepší nasazení mikroslužeb a vyšší efektivitu nákladů.

V neposlední řadě dojde ke zlepšení zabezpečení cloud-native s cílem chránit před novými a vznikajícími kybernetickými hrozbami. Nové inovace v oblasti vývoje bezpečnostních opatření řízených umělou inteligencí, automatizovaného dodržování předpisů a správy identit budou chránit data v těchto komplexních cloudových prostředích. To vše je připraveno umožnit budoucí rozvoj cloud computingu s ještě větším přínosem pro uživatele.

Závěrem

Způsob, jakým se služby cloud computingu s postupem času dále vyvíjejí, zaznamenal významné inovace ve způsobu, jakým podniky a lidé využívají technologie, a posunul se o několik kroků dopředu od virtualizace serverů. Dal vzniknout inovacím, jako je serverless computing, hybridní cloudová řešení a prolínání umělé inteligence a strojového učení směrem k efektivitě, bezpečnosti a dostupnosti. Jinými slovy, cloudové technologie se budou dále rozvíjet s dalšími převratnými inovacemi způsobem, který změní způsob, jakým lidé pracují s daty a aplikacemi.