Informace a rady co potřebujete vědět o opalování bez slunce

Léto bude brzy za dveřmi v celé své sluneční kráse. To znamená, že budete toužit po vysněném slunečním svitu, aniž byste se museli vystavovat dlouhým hodinám na slunci. Což je jen dobře, protože nechcete náhodou skončit s nějakým druhem rakoviny kůže!

Zvažte vylepšení své opalovací rutiny pomocí opalovacích přípravků na opalování bez slunce. Ty vám slibují krásný zářivý vzhled u bazénu bez bolestivých popálenin a škodlivého vlivu ultrafialových paprsků. Zde je to, co byste měli vědět o těchto letních zázracích.

Kvalitní a přírodní přípravky na opalování můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Co jsou opalovací přípravky bez opalování?

Dermatologická akademie odhaduje, že každý pátý Evropan pravděpodobně někdy v životě onemocní rakovinou kůže, a proto se stále více lidí obrací k opalovacím přípravkům bez slunečního záření (známým také jako samoopalovací přípravky).

Tyto výrobky se vyrábějí v různých formách, jako jsou mléka, gely, spreje, krémy, pilulky a bronzery. Podle toho, který typ si vyberete, můžete opálení roztírat, nanášet nebo stříkat, přičemž jeho barva může být od světle bronzové až po tmavší zlatohnědý odstín. Většina z nich začne účinkovat během 45 minut až hodiny, když započítáte dobu schnutí, a můžete se těšit na zcela přirozeně vypadající opálení bez slunce po dobu několika dní.

Jak opalovací přípravky fungují?

Dermatologové tvrdí, že nejúčinnější opalovací přípravky bez opalování jsou ty, které obsahují jako hlavní účinnou látku barevnou přísadu dihydroxyaceton (DHA).

DHA je bezbarvý cukr, který reaguje s odumřelými buňkami na povrchu pokožky. Při interakci DHA způsobuje ztmavnutí barvy těchto buněk, což vede k opálení. Toto opálení je však pouze dočasné. Každý den se totiž vaše pokožka zbaví milionů odumřelých kožních buněk, takže každých 35 až 45 dní získáte zcela novou epidermis. S tím, jak se tyto odumřelé kožní buňky opotřebovávají, se mění i opálení vaší pokožky.

Změna barvy obvykle trvá přibližně pět až sedm dní od aplikace. To je důvod, proč mnoho těchto opalovacích přípravků bez opalování nařizuje časté opakování aplikace každé tři dny, aby se opálení udrželo.

Urychlovače opalování bez slunce

Urychlovače opalování jsou obvykle krémy nebo tablety, které obsahují aminokyselinu zvanou tyrosin. Tyto výrobky v podstatě tvrdí, že fungují stejně jako slunce, tedy že stimulují a podporují tvorbu melaninu, čímž urychlují proces opalování (více melaninu znamená více opálení). V současné době však neexistuje žádný výzkum, který by tato tvrzení potvrdil.

Bronzery

Bronzery, které jsou k dispozici ve formě pudrů a hydratačních krémů, jsou další oblíbenou formou opalování bez slunce. Po nanesení je lze snadno smýt vodou a mýdlem. Proto se nejedná o nejlepší formu opalování bez slunce, kterou byste měli volit, pokud se chystáte na koupaliště.

Tablety na opalování bez slunce

Dalším přípravkem pro opalování bez slunce jsou opalovací tablety. Ty obsahují kanthaxanthin, běžně používanou barvicí přísadu v některých potravinách. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv sice použití kanthaxanthinu v potravinách schvaluje, ale s jeho použitím jako opalovacího prostředku zcela nesouhlasí.

Při použití jako barviva v potravinách je totiž zapotřebí pouze malé množství kanthaxanthinu, které je bezpečné pro konzumaci. Opalovací přípravky však vyžadují větší množství této barevné přísady. Při náhodné konzumaci se může ukládat po celém těle, včetně vrstev kůže, a nakonec způsobit její oranžovohnědou barvu. Opalovací tablety jsou totiž spojovány s řadou nežádoucích účinků, jako je kopřivka, hepatitida a kanthaxanthinová retinopatie – stav, kdy se v oční sítnici tvoří žluté usazeniny.

Poskytují opalovací přípravky ochranu před slunečním zářením?

Ne, neposkytují.

Většina opalovacích přípravků bez opalování neobsahuje ochranu proti slunečnímu záření, protože kdyby ji obsahovaly, byly by účinné pouze několik hodin. Pokud jste tedy použili opalovací přípravek pro opalování bez slunce a plánujete strávit na slunci delší dobu, určitě budete muset použít také opalovací krém.

Jsou opalovací přípravky bez opalování bezpečné?

Podle FDA jsou opalovací přípravky na opalování bez slunce, které obsahují DHA, bezpečné, pokud jsou omezeny pouze na „vnější aplikaci“. Zákoník předpisů definuje „zevně aplikované“ kosmetické přípravky jako ty, které se „aplikují pouze na vnější části těla, nikoli na rty nebo jakýkoli povrch těla pokrytý sliznicí“.

Vzhledem k tomu, že vnitřní rizika DHA nejsou známa, varují odborníci osoby používající opalovací přípravky před vdechováním nebo nanášením DHA na místa, která jsou pokryta sliznicí, jako jsou oblasti kolem očí, nosu nebo rtů.

To je také důvod, proč není používání DHA v soláriích „spray-tan“ schváleno, protože proces „mlžení“ zvyšuje riziko expozice vnitřních sliznic DHA.

Bezpečnostní opatření při samoopalování

Pokud se rozhodnete pro domácí samoopalování pomocí výrobků s obsahem DHA, pečlivě si přečtěte návod a dodržujte jej. Buďte obzvláště opatrní, aby se vám přípravek nedostal do očí, nosu nebo úst.

Pokud se chystáte do kabiny pro opalování (solária) se sprejováním, zeptejte se personálu, jak budou vaše oči, rty, nos a uši chráněny před procesem „mlžení“ a zda budete chráněni před vdechnutím opalovacího spreje. V mnoha kabinách by vám měli před vstupem do kabiny dát brýle, ucpávky do nosu nebo nosní filtry a balzám na rty, abyste se ochránili.

Užitečné rady při aplikaci samoopalovacího přípravku

Mějte na paměti tyto tipy, abyste získali falešné sluneční paprsky a vyhnuli se náhodným ošklivým oranžovým skvrnám.

Předtím si nechte udělat všechny ostatní kosmetické procedury: V opačném případě by mohlo dojít k odstranění vašeho opálení.

Proveďte peeling: Samoopalovací přípravky se mohou zanést do suché, šupinaté pokožky a zanechat na ní podivné tmavé skvrny. Proto si nejprve udělejte peeling, abyste odstranili vnější odumřelé buňky a pokožku měli pěkně hladkou.

Důkladně se osušte: Tento krok se zdá být samozřejmý, ale je důležité na něj pamatovat. Nikdy nepoužívejte opalovací přípravek, dokud nejste stoprocentně suší.

Hydratujte: Na suchá místa pokožky, jako jsou nosní dírky, lokty, kolena a kotníky, naneste lehký krém, abyste zabránili jejich ztmavnutí nebo nevzhlednému oranžovému zabarvení.

Vyberte si svůj přípravek: Obecným pravidlem je vybrat si samoopalovací přípravek, který odpovídá vašemu odstínu pleti, nikoliv požadovanému výsledku. Pokud máte světlý odstín pleti, zvolte světlý až střední vzorec. Olivové tóny mohou zvolit tmavší vzorec.

Začněte odspodu a postupujte směrem nahoru: Předejdete tak podivným skvrnám a flekům, které se vám mohou na kůži vytvořit, když se ohýbáte. Začněte od kotníků a postupujte až k ramenům, paže a ruce si nechte na konec.

Nechte opálení zaschnout: Pokud je v návodu uvedeno, že máte počkat 5 minut, počkejte 10 minut. Buďte trpěliví a dopřejte opálení dostatek času na zaschnutí.

Na celé tělo naneste dětský pudr: Tím zabráníte tomu, aby se opálení otřelo o oblečení.

Zachovejte si opálení: Neexistuje žádná záruka, jak dlouho vám opálení vydrží, ale přesto můžete přijmout určitá opatření, abyste si ho uchovali co nejdéle. Myjte se jemnými čisticími prostředky a dobře se hydratujte. Vyhněte se léčbě akné nebo kosmetice s retinolem, protože ty mohou rozpustit barvu vašeho opálení.

Na slunci se chovejte bezpečně: Jak již bylo zmíněno, opalovací přípravek vás neochrání před ultrafialovými paprsky, které poškozují pokožku. Proto se nezapomeňte vždy předtím, než vyrazíte ven, bezpodmínečně namazat opalovacím krémem.