Infekce během těhotenství, které by mohly mít vliv na dítě

Přestože si každá těhotná žena přeje zdravé a normální těhotenství, je náchylná k mnoha infekcím. Během těhotenství se mohou infekce stát závažnými a případně ohrozit rostoucí dítě. Infekce se mohou přenášet na dítě přes placentu nebo i během porodu.

Těhotenské infekce mohou mít za následek potrat, předčasný porod nebo vrozené vady. Některé infekce mohou matku ohrozit na životě. Také léky užívané k léčbě infekcí mohou mít závažné nežádoucí účinky, zejména na dítě. Je velmi důležité infekcím v těhotenství předcházet.

Zde je seznam infekcí během těhotenství, na které je třeba si dát pozor.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Listerióza

Listerióza je závažná infekce, kterou způsobuje bakterie listeria monocytogenes. K této infekci jsou náchylné těhotné ženy, které mají oslabený imunitní systém. Ta může způsobit infekci krve, meningitidu a další závažné život ohrožující komplikace. Listerie může infikovat placentu, plodovou vodu a dítě. Může vést k potratu a narození mrtvého dítěte.

Příznaky infekce zahrnují:

Horečka, příznaky podobné chřipce.
Zimnice.
Bolesti – bolest hlavy, bolest zad.
Gastrointestinální příznaky.

Vyhýbejte se zpracovanému masu, mléčným potravinám a baleným výrobkům. Léčba této infekce probíhá pomocí intravenózních antibiotik.

Toxoplazmóza

Toxoplazmózu způsobuje mikroskopický parazit zvaný Toxoplasma gondii. Tato infekce může postihnout placentu nebo rostoucí plod. Infekce může být mírná nebo těžká, což může způsobit narození mrtvého dítěte, dlouhodobé strukturální a neurologické poškození.

Mezi příznaky infekce patří:

Horečka.
Zduření lymfatických uzlin.
Bolest hlavy.
Bolesti svalů.
Bolest v krku.

Vyvarujte se konzumace syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného infikovaného masa, nemytých kontaminovaných produktů, pití kontaminované vody a vyvarujte se čištění kočičího záchodu.

Hepatitida B

Tento virus může způsobit vážné poškození jater, jejich onemocnění a v některých případech i smrt. Při první prenatální návštěvě vám musí být provedena série krevních testů včetně testu na virus hepatitidy B (HBV neboli žloutenka typu B). Pokud ho máte během těhotenství, riziko přenosu na dítě je velmi vysoké. Přijetí zvláštních opatření během porodu a léčba dítěte ihned po porodu by s největší pravděpodobností zabránily tomu, aby se dítě nakazilo. Očkování během těhotenství je bezpečné pro maminku i dítě. Pokud je váš test na hepatitidu B negativní, měla byste se nechat očkovat. Virus se může šířit krví, spermatem a dalšími tělesnými tekutinami.

Genitální herpes

Genitální herpes je způsoben dvěma typy virů herpes simplex – HSV-1 nebo HSV-2. V případě, že se jedná o herpes simplex, může být jeho příčinou infekce genitálií. Typ 2 běžně způsobuje genitální herpes. Na genitáliích se objevují puchýře a bolestivé vřídky. Tímto virem se nakazíte při pohlavním styku s nakaženým partnerem. Virus HSV-1 způsobuje opary v dutině ústní. Puchýře a vředy z vnitřku úst nakaženého partnera se mohou přenášet líbáním nebo orálním sexem. Infekce se může přenést na dítě během porodu. Ve vzácných případech může dokonce projít placentou a způsobit potrat a závažné vrozené vady.

Příznaky infekce zahrnují:

Horečka.
Bolest hlavy.
Bolesti svalů.
Svědění, bolestivost nebo mravenčení v oblasti genitálií.
Vaginální výtok.
Zduření lymfatických uzlin v blízkosti třísel.
Bolest při močení.

Abyste se vyhnuli nákaze herpesem v blízkosti termínu porodu, vynechejte pohlavní styk a jiný kontakt s pohlavními orgány ve třetím trimestru. A to i v případě, že váš partner nemá žádné vředy ani příznaky. Je dobré vynechat orální sex, pokud váš partner někdy měl orální herpes.

Kapavka

Jedná se o bakteriální infekci, která se přenáší genitálním, orálním nebo análním sexem. Těhotná žena ji může přenést na své dítě během porodu. Infekce vzniká obvykle během dvou až deseti dnů po styku. Nechráněný pohlavní styk s infikovaným partnerem je velmi rizikovým způsobem nákazy kapavkou. Pokud není infekce včas léčena, může vést k potratu, infekci plodového vaku a plodové vody, předčasnému protržení plodových blan a předčasnému porodu. Neléčená infekce vás činí náchylnými k HIV a dalším pohlavně přenosným infekcím. Infekci kapavkou lze léčit antibiotiky, která jsou během těhotenství bezpečná.

Mezi příznaky infekce patří:

Příznaky se liší v závislosti na postižené oblasti těla. Kapavka v děložním čípku, pochvě nebo močové trubici zahrnuje abnormální vaginální výtok, pálení nebo bolest při močení, špinění a bolest při pohlavním styku.

Příznaky anální kapavky zahrnují výtok, svědění nebo bolest při stolici.

Mezi příznaky kapavky v krku nebo ústech patří červené a bolestivé rány.

Pokud máte kapavku v oku, mezi příznaky patří výtok, svědění a zarudlé oči.

Kapavce se vyhněte používáním latexových kondomů při pohlavním styku a zubní zábrany při orálním sexu, abyste snížili riziko případné infekce během těhotenství.

Zarděnky (německé spalničky)

Zarděnky jsou akutní virové onemocnění. Pokud vaše tělo není vůči viru imunní, je riziko onemocnění zarděnkami během těhotenství vysoké. Mohlo by se stát zhoubným, pokud ho přenesete na rostoucí plod. Mohlo by to skončit potratem, mnohočetnými vrozenými vadami dítěte nebo vývojovými problémy. Očkování proti zarděnkám v průběhu těhotenství je nezbytné. Pokud jste před otěhotněním vynechala screeningové vyšetření imunity proti zarděnkám, je nezbytné provést krevní test při první prenatální návštěvě. Německé spalničky nejsou totéž co běžné spalničky (rubeola), mít imunitu proti jedněm z nich vás nechrání před druhými.

Příznaky zarděnek jsou nespecifické:

Nízká horečka.
Bolest hlavy.
Malátnost.
Zduření mízních uzlin.
Bolest a otok kloubů.
Zarudlé oko.
Výtok z nosu před propuknutím vyrážky.

Vyrážka se objevuje nejprve na obličeji a později i na dalších místech, trvá několik dní.

Pokud se cítíte špatně nebo víte, že jste se nakazili nějakou infekcí, okamžitě se poraďte se svým lékařem.