Imunoterapie: Léčba karcinomu ledvin kde chemoterapie selhává

Karcinom ledvin je jen jiný výraz pro rakovinu ledvin. Přestože o tomto typu rakoviny příliš neslyšíme, patří mezi 10 nejčastějších nádorových onemocnění, která se vyskytují u mužů a žen. Stejně jako u jiných typů rakoviny není chemoterapie příliš účinnou léčbou rakoviny ledvin.

Léčba rakoviny ledvin je složitá, protože ji nelze odstranit chirurgicky. Z možností léčby, které jsou k dispozici, se dnes budeme zabývat imunoterapií rakoviny ledvin.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je imunoterapie?

Imunoterapie je léčba, která využívá imunitní systém těla k boji proti šířícím se rakovinným buňkám. Rakovinné buňky nejsou imunitním systémem těla rozpoznány jako cizí vetřelec, protože jsou dosti podobné normálním tělesným buňkám. Nefungují však jako normální tělesné buňky. Často se mění nebo „mutují“, aby imunitnímu systému unikly. Imunoterapie využívá léky, které na to imunitní systém upozorní, aby mohl buňky lokalizovat a zničit.

Imunitní systém je tělesnou policií. Když se do těla dostanou cizí vetřelci, jako jsou viry, bakterie nebo jiné mikroorganismy způsobující nemoci, imunitní systém je zalarmován a přiměje své policisty, aby se jich zbavili. Proti infekcím a rakovině bojují lymfatické uzliny, které jsou přítomny ve většině částí imunitního systému, a bílé krvinky, jako jsou T-lymfocyty.

Imunoterapie využívá tyto tři obecné kategorie k posílení imunitního systému:

Inhibitory kontrolních bodů: Ty narušují signály, které umožňují rakovinným buňkám skrýt se před útokem imunitního systému.

Cytokiny: Jedná se o bílkovinné molekuly, které pomáhají regulovat a řídit imunitní systém.

Vakcíny proti rakovině: Tyto vakcíny léčí rakovinu a zabraňují jejímu vzniku tím, že se zaměřují na imunitní systém.

Jak imunoterapie bojuje proti rakovině ledvin

Imunoterapie využívá k léčbě rakoviny ledvin cytokiny a inhibitory kontrolních bodů. Prozkoumejme je podrobněji.

1. Cytokiny

Cytokiny jsou uměle vytvořené bílkovinné molekuly, které aktivují imunitní systém a způsobují, že se buňky rakoviny ledvin v malé míře zmenšují. Dva nejběžnější cytokiny používané k léčbě rakoviny ledvin jsou interleukin-2 (IL-2) a interferon alfa.

Interleukin-2 (IL-2)

Na tento cytokin reaguje pouze velmi malé procento pacientů s rakovinou ledvin. Je to však jediná léčba, která vede k dlouhodobým odpovědím. Léčit pacienty požadovanou dávkou IL-2 mohou pouze lékaři, kteří mají specializaci na používání cytokinů. Vysoké dávky mohou zmenšit rakovinné buňky v ledvinách, ale to s sebou nese několik závažných vedlejších účinků. Z tohoto důvodu jej lékaři používají pouze u pacientů, kteří jsou relativně zdravější, aby vydrželi vedlejší účinky, mezi které patří např:

Extrémní únava
Vysoká horečka a zimnice
Průjem nebo bolesti břicha
Potíže s dýcháním
Nízký krevní tlak
Rychlý srdeční tep
Mentální změny
Nahromadění tekutiny v plicích
Krvácení ze střev
Srdeční záchvaty
Poškození ledvin

Interferon Alfa

Tento cytokin není tak účinný, pokud se používá samostatně. Proto jej většina lékařů používá v kombinaci s dalšími cílenými léky, aby se zvýšila jeho účinnost při léčbě rakoviny ledvin. Obvykle se podává ve formě injekce pod kůži (subkutánně) a pacient je léčen nejméně třikrát týdně. Mezi časté nežádoucí účinky tohoto cytokinu patří:

Horečka
Zimnice
Bolesti svalů
Únava
Nevolnost

2. Inhibitory kontrolního bodu imunitního systému

Je nezbytné, aby imunitní systém zabránil sám sobě napadat normální buňky. Aby to umožnil, používá určité „kontrolní body“, což jsou molekuly v imunitních buňkách, které se mají zapnout (vypnout), aby se zahájila imunitní odpověď. Rakovinné buňky někdy tyto kontrolní body využívají, aby se před útokem imunitního systému ochránily. Nivolumab (Opdivo) je příkladem inhibitoru kontrolních bodů, který zvyšuje reakci imunitního systému proti rakovinným buňkám a zpomaluje jejich růst. Tento lék se používá ve formě intravenózní (nitrožilní) infuze, obvykle dvakrát týdně.

Inhibitory kontrolních bodů imunitního systému mají také možné nežádoucí účinky, např:

Únava
Kašel
Nevolnost
Svědění
Kožní vyrážka
Bolest kloubů
Ztráta chuti k jídlu
Zácpa
Průjem

Preventivní opatření pro imunoterapii

Před zahájením jakékoli nové léčby je důležité probrat všechny možné reakce imunitního systému organismu a nežádoucí účinky způsobené léky. Vždy je lepší být připraven, než si neuvědomovat změny, které mohou ve vašem těle nastat. Před zahájením imunoterapie vám může pomoci probrat s lékařem následující body:

Počet a trvání léčebných sezení
Typ léků (tablety nebo intravenózní podání)
Možné nežádoucí účinky
Možné interakce se stávajícími léky nebo léčbou
Činnosti, kterým je třeba se během léčby vyhnout
Účinnost léčby

Bylo prokázáno, že imunoterapie je účinná při léčbě rakoviny ledvin a pokročilé rakoviny ledvin, tedy onemocnění, které nelze napravit chirurgickým zákrokem. Buďte si vědomi svých možností a do jakékoli léčby vstupujte s plnými znalostmi.