Identifikace kožních boulí a kdy je nutný lékařský zákrok
Když si všimneme neobvyklých boulí nebo hrbolků na povrchu kůže, často začneme podléhat panice. To však není na škodu, že si jich všimneme, protože takové abnormality se nejlépe léčí, když jsou odhaleny co nejdříve. Často v nás zanechávají obavy, co by to mohlo být, nebo zda se nejedná o rakovinu.
I když je nejlepší nechat se vyšetřit lékařem a diagnostikovat problém, některé zde uvedené tipy vám mohou pomoci zjistit, zda je abnormální bulka nebo hrbol důvodem k obavám. Většina těchto boulí a hrbolů často není ohrožující, ale pomůže vám, když budete vědět, které jsou neškodné, a které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc či lékařský zákrok.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Bulka velikosti kuličky
Pokud si všimnete bulky o velikosti kuličky, je hlavní příčinou pravděpodobně cysta nebo lipom. Obojí je nenádorové a pravděpodobně se objeví téměř kdekoli. Lipomy jsou pomalu rostoucí nádory měkkých tkání, které se často nacházejí v podkoží hlavy, krku, ramen a zad.
Tyto pomalu rostoucí, většinou nezhoubné nádory se obvykle projevují jako nebolestivé, kulaté, pohyblivé útvary s charakteristickým měkkým, těstovitým pocitem. Cysty vznikají při zachycení odumřelých kožních buněk pod ucpaným pórem. Lipomy a cysty většinou samy zmizí, aniž by bylo třeba lékařské péče.
Kdy je nutný lékařský zákrok
Pokud některý z těchto stavů přetrvává déle než dva měsíce, nebo se zjevně zvětšuje, musíte se poradit s lékařem, aby se ujistil, že se nejedná o nádorové onemocnění. Pokud však vykazují známky zarudnutí, citlivosti nebo hnisu, může to znamenat infekci, která se často léčí antibiotiky, nebo může být odstraněna chirurgicky.
2. Bulka v prsu
Mnoho žen se setká s bulkou v prsu a může je znepokojovat, že by se mohlo jednat o rakovinu prsu. Nezhoubné léze jsou však mnohem častější než léze zhoubné. Ze všech bulek v prsu je 60 až 80 procent nezhoubných. Bulka může být způsobena jedním ze tří nenádorových důvodů, mezi které patří:
Fibroadenom, což je pohyblivý útvar z tvrdé, gumovité tkáně libovolné velikosti, který se obvykle vyskytuje u žen ve věku 20 a 30 let, často v důsledku hormonů.
Cysta, která obvykle působí jako měkký hrozen, ale někdy může být tvrdá jako mramor, v závislosti na tekutině, kterou obsahuje. Cysty se vyskytují hlavně u žen starších 40 let.
Fibrocystická změna prsu, což je kombinace fibrózní tkáně a mnoha velmi malých cyst, která postihuje polovinu ženské populace.
Kdy je nutný lékařský zákrok
Pokud bulka přetrvává déle než dva menstruační cykly, je čas poradit se s lékařem. Pokud si však všimnete nové diskrétní bulky, je lepší nechat si udělat biopsii, zejména pokud jste překročila dvacítku.
3. Velký pupínek na hrudi
Některé ženy si mohou všimnout útvaru na hrudi připomínajícího pupínek. Může se však jednat o velmi častý typ rakoviny kůže, zvaný bazocelulární karcinom (bazaliom), který je nejčastějším zhoubným nádorem, zejména u lidí se světlou pletí.
Karcinom se vyvíjí velmi pomalu a může trvat i několik let, než se z něj stane vyvýšený, kulatý a perleťový útvar s viditelnými cévami a zvlněným okrajem kolem bulky. Léčba v počátečních stadiích je téměř z 95 procent účinná a může zahrnovat odstranění skalpelem nebo laserem, které nezanechává jizvy.
Kdy je nutný lékařský zákrok
Pokud se vřídek nebo léze brzy nezahojí, může jít o varovný příznak jakékoliv varianty rakoviny kůže. Obvykle se vyskytuje na místech kůže, která jsou vystavena slunci, jako je obličej, hrudník, horní část zad, paže a hřbety rukou, a občas může způsobit krvácení nebo svědění. Pokud do měsíce nezmizí, nechte se vyšetřit lékařem.
4. Bulka na krku o velikosti hrášku
Malou bulku velikosti hrášku, která se objevuje téměř kdekoli na těle, ale obvykle v blízkosti krku, lékaři označují jako lymfatickou uzlinu. Tyto tvrdé, pohyblivé uzliny velikosti hrášku jsou často zaznamenány v blízkosti krku, třísel, podpaží a za klíční kosti. Jsou součástí lymfatického systému, který přenáší lymfatickou tekutinu, živiny a odpadní látky mezi tělesnými tkáněmi a krevním oběhem.
Pomáhají filtrovat toxiny a odumřelé krvinky. Běžné nachlazení nebo drobná bakteriální infekce mohou způsobit zduření lymfatických uzlin, protože se v nich začnou hromadit odumřelé buňky. Různé uzliny reagují na různé části vašeho těla. Například infikovaná rána na prstu může způsobit zvětšení lymfatické uzliny v podpaží. Není však důvod se znepokojovat, protože uzlina se během několika týdnů vrátí do původní velikosti.
Kdy je nutný lékařský zákrok
Pokud zduření lymfatické uzliny přetrvává, nebo je větší než hrášek a zůstává tak déle než dva týdny, nebo pokud si všimnete více zduřelých lymfatických uzlin, musíte vyhledat lékaře. Obvykle jsou předepsána antibiotika, která zmenší velikost a závažnost. Pokud však naroste do velikosti višně, může být nutná biopsie, aby se zjistilo, zda se nejedná o rakovinu.
5. Hnisavá cysta v pochvě
Příležitostně si některé ženy mohou všimnout měkké, mazlavé cysty v pochvě. Ta je nejčastěji způsobena ucpaným Bartoliniho vývodem. Cysty Bartholiniho kanálku a abscesy žlázy jsou častým problémem u žen v reprodukčním věku. Tyto žlázy normálně velikosti hrášku jsou hmatné pouze v případě, že se vývod stane cystickým nebo vznikne absces žlázy.
Když se maz vylučovaný v pochvě zachytí ve vývodu, vznikne měkká, mazlavá cysta, která se objeví v blízkosti poševního vchodu. Obvykle jsou však nezhoubné a obvykle nevyžadují léčbu. Často může pomoci sedět v teplé koupeli po dobu 20 minut dvakrát nebo třikrát denně, a tím kanálek uvolnit.
Kdy je nutný lékařský zákrok
V případě, že cysta způsobuje bolest nebo se výrazně zvětšuje, musíte se poradit se svým gynekologem a možná budete muset podstoupit zákrok zvaný marsupializace. Ten spočívá ve vypuštění cysty a přišití stěny cysty k vnější kůži, aby se vytvořil nový kanálek. Ten by se měl do měsíce zahojit.
6. Vbočený palec na noze
Někteří lidé si mohou všimnout, že se jejich palec na noze stáčí k ostatním menším prstům a kloub za palcem otekl. Tomuto jevu se říká vbočený palec, což je zvětšení kosti nebo tkáně v dolním kloubu, které způsobuje, že se palec u nohy sklání směrem dovnitř.
Podle odborníků je hlavní příčinou tohoto stavu artritida. Tento stav může být způsoben dědičností nebo kvůli vaší obuvi. Často je viníkem vaše obuv. K úlevě od tohoto stavu může pomoci vyvýšení a ledování vbočeného palce po dobu 20 minut, případně aplikace analgetické masti.
Kdy je nutný lékařský zákrok
Pokud masti nebo ledové obklady nevedou ke zmírnění otoku a bolesti, musíte se poradit s podiatrem. Lékaři obvykle aplikují protizánětlivý lék, nebo mohou provést operaci vbočeného palce. Úplné zotavení však může trvat až rok a není zaručeno, že vás bolesti zcela zbaví.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today , U.S. National Library of Medicine