Hormony: Jedná se o hlavní faktor který ovlivňuje hubnutí

Pokud jste se rozhodli zhubnout, pravděpodobně jste vyzkoušeli všechno možné, od snížení počtu kalorií až po hodiny strávené pocením v posilovně. S největší pravděpodobností jste to ale vzdali, protože se zdá, že nic nezabírá a hubnutí vám připadá jako nesplnitelný úkol.

Je to proto, že k hubnutí přistupujete pouze z hlediska kalorií. Místo toho musíte zkontrolovat své hormony. Zatímco kalorie je třeba držet na uzdě, jsou to právě hormony, které do značné míry ovlivňují váš příjem a spotřebu kalorií. Přečtěte si, jak může vztah mezi hormony a kaloriemi bránit vašim cílům v hubnutí.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Kalorie jsou jediná věc, která ovlivňuje hmotnost: Mýtus

Pokud se snažíte zhubnout, pravděpodobně se řídíte mantrou: Energetická spotřeba by měla být vyšší než energetický příjem. To však nemusí vždy dobře fungovat. V lidském těle totiž hrají roli hormony, které ovlivňují metabolickou činnost organismu.

Příjem energie: Příjem energie lze měřit v určitých hodnotách, které se používají pro spotřebu potravin člověkem. Odhaduje se, že průměrný člověk přijme z 1 g bílkovin nebo sacharidů 4 kalorie a z 1 g tuku 9 kalorií. Tento odhad se však u jednotlivých osob liší v závislosti na metabolické kapacitě člověka a funkci střev, které jsou regulovány hormony.

Skutečným viníkem jsou často hormony

Hormony jsou typ chemických látek, které vysílají zprávy do celého těla a koordinují složité procesy, jako je růst, plodnost a metabolismus. Mají schopnost ovlivňovat funkci imunitního systému, mohou ovlivňovat spotřebu energie, a dokonce měnit chování člověka. Hormony mohou přímo ovlivňovat způsob, jakým tělo nakládá s energií. Hormony jsou zase ovlivňovány naším životním stylem, jako je strava, stres, cvičení, duševní zdraví atd.

Využívání energie: Bylo zjištěno, že nejdůležitější podíl na spotřebě energie v těle má bazální metabolismus, což je energie spotřebovaná v klidu. Ten je často považován za konstantní faktor v závislosti na svalové hmotě a věku člověka. Většina lidí však nebere v úvahu roli hormonů. Mezi různými hormony, které v těle působí, hraje velmi důležitou roli při využívání energie a bazálním metabolismu štítná žláza.

Nerovnováha hormonů štítné žlázy

Štítná žláza funguje u každého člověka jinak. To je hlavní důvod, proč bazální metabolismus nelze považovat za konstantní faktor. Vylučování tyroxinu (primárního hormonu štítné žlázy) je do značné míry závislé na úrovni stresu, stravovacích návycích a pohybovém režimu člověka.

Osoba s nízkou produkcí tyroxinu v těle, což je stav známý jako hypotyreóza, se setkává s pocitem, že jí více než obvykle a zpomaluje metabolismus, což může vést k přibývání na váze. Aby tedy štítná žláza dobře fungovala, je třeba mít přiměřený příjem kalorií. Nesmíte také ve velké míře snižovat konzumaci sacharidů, protože drastický pokles sacharidů může hormon štítné žlázy vyvést z míry. Dalším způsobem, jak můžete zvýšit bazální metabolismus v těle, je vytvoření další svalové hmoty.

Doporučený příjem kalorií: Podle výživových doporučení by mělo 45 až 65 % denních kalorií pro všechny věkové skupiny pocházet ze sacharidů. Celkové množství kalorií, které denně potřebujete, závisí na vašem věku, pohlaví, výšce, hmotnosti a úrovni fyzické aktivity. Dospělé ženy obvykle potřebují 1 600 až 2 400 kalorií denně, zatímco dospělí muži 2 000 až 3 000 kalorií denně.

Nízká hladina testosteronu ovlivňuje růst svalů a hmotnost

Když přijímáte energii, musíte mít dostatečnou svalovou hmotu, abyste mohli energii spálit. Bylo zjištěno, že hormony se podílejí na způsobu, jakým se energie ukládá v těle. Testosteron a růstový hormon zajišťují, že se energie ukládá do svalové hmoty. Nízká hladina testosteronu v těle potlačuje růst svalů a jejich udržování, což vede k přibývání na váze. Tento hormonální nedostatek je výraznější a častější u mužů než u žen. Obezita má totiž také za následek nízkou produkci testosteronu v těle, což se pak stává začarovaným kruhem.

Nízká hladina estrogenu vede k nárůstu hmotnosti

Estrogen, známý také jako ženský pohlavní hormon, obecně klesá během perimenopauzy a po menopauze. Nízká hladina estrogenu může vést k ukládání tuků a přibývání na váze, protože tělo nespaluje kalorie efektivně. Nedostatek estrogenu také způsobuje necitlivost na leptin, jak bylo prokázáno ve studiích na zvířatech, což vede k příjmu více kalorií a jejich menšímu spalování, což má za následek přibývání na váze.

Hormony hladu: Inzulín, leptin a ghrelin

Zpracované potraviny, které jsou dnes k dostání, se všemi přidanými cukry, příchutěmi a konzervanty mohou snadno narušit hormony, které ovlivňují náš hlad a pocit sytosti. Inzulín, leptin a ghrelin jsou hormony hladu, které jsou přirozeně ovlivňovány stravovacími návyky lidí. To vede k příjmu stále většího množství kalorií, což vede k přibývání na váze nebo k žádnému hubnutí.

Inzulín: Inzulín je produkován slinivkou břišní a je hormonem ukládajícím tuk. Zvýšená hladina inzulinu může narušit metabolismus a zvýšit hlad a chuť na jídlo, což vede k přibývání na váze.

Leptin: Leptin je produkován tukovou tkání nebo tukovými buňkami v těle a je hormonem sytosti. Lidé rezistentní na leptin trpí přibýváním na váze, protože se necítí snadno nasyceni a nakonec přijímají více kalorií. K prokázání role leptinu a ghrelinu při obezitě je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Ghrelin: Ghrelin je produkován gastrointestinálním traktem a je známo, že reguluje chuť k jídlu. Tento hormon hladu se vylučuje, když je žaludek prázdný. Přestože bylo zjištěno, že u obézních lidí je hladina hormonu ghrelinu stimulujícího chuť k jídlu snížená, úloha ghrelinu při přibývání na váze není dosud jasná.

Kortizol může také ovlivnit vaši hmotnost

Stres vede k uvolňování stresového hormonu kortizolu. Nadbytek kortizolu v těle je spojován s přejídáním, chutí na jídlo a menším pocitem sytosti. Výzkumy zjistily, že jídlo vyvolané stresem vede u lidí k nárůstu hmotnosti, více u žen.

Běžné příznaky hormonální nerovnováhy

Je běžné, že se hormony čas od času vychýlí z rovnováhy. U žen k nerovnováze dochází v období před menstruací a menopauzou. Chcete-li zjistit, zda se potýkáte s problémem s hormony, sledujte tyto běžné příznaky:

U žen

Únava
Nespavost
Přibývání na váze nebo hubnutí
Nízké libido
Trávicí problémy
Změny chuti k jídlu
Deprese a úzkost
Vypadávání a řídnutí vlasů
Nepravidelná menstruace
Neplodnost
Cukrovka
Srdeční onemocnění
Osteoporóza

U mužů

Přibývání na váze
Únava
Nespavost
Úzkost
Mozková mlha
Deprese
Snížení sexuální výkonnosti
Neschopnost udržet si svalovou hmotu
Cukrovka
Srdeční onemocnění
Osteoporóza

Jak řešit hormonální problémy s hmotností?

Dodržujte těchto pět strategií životního stylu, abyste účinně vyrovnali své hormony:

Sestavte si stravovací plán, který bude hormonálně vyvážený. Jezte potraviny s nízkým obsahem cukru, s vysokým obsahem vlákniny a zdravých tuků. Vyhněte se ve svém jídelníčku konzumaci vysoce zpracovaných potravin a potravin s vysokým obsahem cukru. Tímto způsobem se budete stravovat zdravě, budete přijímat méně kalorií než obvykle a také si udržíte zdravá střeva.

Denně odstraňujte z těla toxiny. Můžete pít zelený čaj, který vás zbaví toxinů, podpoří metabolismus a reguluje hladinu inzulínu. Tím zajistíte, že si udržíte zdravou váhu a předejdete riziku cukrovky.

Cvičte každý den, abyste regulovali hladinu inzulínu, kortizolu a štítné žlázy a předcházeli přibývání na váze, cukrovce a srdečním onemocněním. Pravidelné cvičení také udržuje pod kontrolou hladinu testosteronu a estrogenu. Nízká hladina estrogenu vede u žen po menopauze ke vzniku břišního tuku, proto je cvičení s přibývajícím věkem ještě důležitější. Kromě zdravé stravy je klíčem k dobrému zdraví také cvičení, které podporuje metabolismus.

Omezte nebo se vyhněte konzumaci alkoholu. Alkohol vyvolává v těle stres, který uvolňuje kortizol do krve. Zvýšená hladina kortizolu v krvi může vést ke vzniku tuku na břiše a k přibývání na váze.

Cvičte jógu a/nebo meditujte a dopřejte si dostatek spánku. Jóga a meditace jsou holistické terapie pro dobré zdraví. Ukázalo se, že každodenní cvičení jógy a meditace do značné míry snižují stres. Snížení stresu vede ke snížení vylučování kortizolu, což pomáhá udržovat zdravou hmotnost. Pravidelná jóga v kombinaci se zdravou stravou a optimálním spánkem pomáhá vyrovnávat hormony.

Pamatujte, že člověk potřebuje získat optimální tělesnou skladbu svého těla s ohledem na své hormony. Kalorie nepochybně hrají důležitou roli, ale přibývání a ubývání na váze závisí také na tom, jak vaše tělo reaguje na příjem, ukládání a využívání kalorií. A tuto funkci regulují především hormony, které jsou pro udržení dobrého zdraví klíčové.

Pokud se domníváte, že trpíte nějakou formou hormonální nerovnováhy, doporučujeme nejprve konzultovat vhodnou léčbu s lékařem.