Hormonální nerovnováha u mužů a 4 příznaky narušení hormonů

Ať už sedíte, běháte, hrajete si nebo spíte, ve vašem těle neustále probíhají miliony chemických reakcí. Zatímco většina vašich fyzických pohybů je řízena elektrickými zprávami přenášenými nervy, chemické změny ve vašem těle jsou řízeny nevědomě mozkem pomocí hormonů.

Ty jsou ve vašem těle jako poslové, kteří doručují příkazy do buněk a orgánů. Jakékoli narušení vylučování hormonů může ve vašem těle vyvolat drastické změny. Protože je mezi muži velmi malé povědomí o různých rolích, které hormony hrají, většina mužů si ani neuvědomuje, že trpí hormonální nerovnováhou. Zde jsou tedy 4 běžné příznaky, které vám napoví, že s vašimi hormony není něco v pořádku.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Nízký sexuální apetit a libido

O mužském pohlavním hormonu testosteronu bylo provedeno mnoho studií. Téměř všeobecně se uznává, že testosteron je nezbytný pro vývoj mužských pohlavních orgánů, pohlavních znaků a schopnosti vyvolat erekci. Testosteron je také zodpovědný za udržení zájmu o provozování sexuální aktivity.

Když muži pociťují nízké libido, problémy s erekcí a celkový nezájem o jakoukoli sexuální aktivitu, tak jednou z prvních věcí, kterou lékaři kontrolují, je hladina testosteronu. Neschopnost podávat dobré výkony v posteli může u mužů vyvolat deprese a rozpaky nad sebou samými. Většina mužů si bohužel ani neuvědomuje, že by mohlo jít o hormonální problém a že nemá nic společného s jejich fyzickou silou. Pokud máte problémy se sexuálním zdravím, poraďte se se svým lékařem a najděte řešení.

2. Nízká tělesná teplota

Štítná žláza je malá žláza přímo pod ohryzkem a nad hrudní kostí. Když dostane signál z mozku, štítná žláza vylučuje hormony zvané T3 a T4, které regulují způsob, jakým tělo využívá energii. Pokud je vaše štítná žláza pomalá a vylučuje příliš málo hormonů T3 a T4, vaše tělesná teplota klesá. Tím se zpomalují všechny procesy včetně rychlosti metabolismu, růstu vlasů a nehtů, syntézy dalších hormonů, pohybu střev a imunitního systému.

Tento stav se označuje jako hypotyreóza. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit problém ve štítné žláze a nerovnováhu hormonů štítné žlázy, je změření ranní tělesné teploty. Optimální teplota při probuzení se pohybuje mezi 36,6 a 36,8 stupni Celsia. Pokud je vyšší, trpíte pravděpodobně hypertyreózou (nadměrnou činností štítné žlázy); pokud je nižší, jedná se pravděpodobně o hypotyreózu.

3. Nevysvětlitelný úbytek svalové hmoty

To, že pravidelně zvedáte činky, neznamená, že nemůžete ztratit svalovou hmotu kvůli hormonální nerovnováze. Pokud dojde k narušení produkce androgenů, jako je testosteron, a/nebo peptidových hormonů, jako je růstový hormon, výsledkem může být nevysvětlitelný úbytek svalové hmoty navzdory pravidelnému zvedání činek.

Při poklesu hladiny těchto hormonů se snižuje syntéza svalových bílkovin, klesá aktivita svalových satelitních buněk a zvyšuje se množství katabolických (svaly rozkládajících) látek, jako je myostatin. Většina mužů si neuvědomuje skutečnou příčinu úbytku svalové hmoty a začne zvedat vyšší váhu závaží, aby problém vyřešila. Existuje však možnost, že se to ale může vymstít. Zvýšení hladiny kortizolu kvůli stresové reakci dále potlačuje hormony, které jsou nezbytné pro růst svalové hmoty.

Nejlepším způsobem, jak to napravit, je poradit se s lékařem a odborníkem na výživu. Tomuto stavu lze čelit správnou výživou, suplementací a změnou životního stylu.

4. Mozková mlha a únava

Mozková mlha je z lékařského hlediska známá jako „zakalení vědomí“. Je to zvláštní způsob popisu stavu, ale přesně tak se cítíte, když trpíte mozkovou mlhou. Máte pocit, že máte zamlženou hlavu, nejste schopni přemýšlet, máte problémy si něco zapamatovat. Tento stav často zůstává nediagnostikován, protože většina lidí, kteří tímto stavem trpí, si myslí, že je to normální.

Mozková mlha je obvykle způsobena nedostatkem mikroživin a nedostatečnou výživou, což vede ke zvýšené hladině stresového hormonu kortizolu, snížené hladině mužského hormonu testosteronu a také k potlačení hladiny štítné žlázy. Pokud se neléčí, může chronicky zvýšená hladina kortizolu a potlačená štítná žláza způsobit skutečné poškození mozkové tkáně, což nakonec vede k demenci. Chcete-li tomuto stavu předejít, jezte plnohodnotnou stravu bohatou na mikroživiny a pravidelně cvičte.