Horečka, aneb několik způsobů jak jí snížit a kdy volat lékaře
Potřebujete sobě nebo vašemu dítěti nutně snížit vysokou horečku? Paralen nezabírá a horečka je stále vysoká?
Dnes si povíme pár osvědčených i experimentálních způsobů jak snížit horečku a lépe zvládnout chřipkové období a epidemie chřipky.
Co to vlastně horečka je?
Další zajímavé články z kategorie Zdraví- Horečka je přirozený mechanismus našeho těla jak se vypořádat s infekcí. Pokud je ale horečka příliš vysoká ( u dětí nad 38,3 a u dospělých nad 39,5 ) je nutné ji co nejrychleji snížit. Kontrola nad vysokou horečkou je i tak důležitá, abyste se cítili příjemně a lépe ji zvládali.
Léky proti horečce
To nejlepší co může dospělý udělat na vysokou teplotu je použít Aspirin, ale pozor! Ten je pro osoby do 18 velmi nebezpečný, takže nedávat dětem. Případně pokud máte horečku jen nízkou, stačí přípravek s Paracetamolem či Ibuprofenem.
Pijte hodně vody
Základ je přijímat velké množství tekutin, velmi efektivní na horečku je zelený čaj. Pokud jste zvraceli, je nutný rehydratační roztok.
Oblečení a postel
Říkala vám babička dříve, ať se zabalíte do peřin a vypotíte? Rozhodně ne! Všechno špatně!
Důležité je vzít na sebe prodyšné oblečení, ale deku, i když to může být nepříjemné vůbec nepoužít. Jinak vaše tělesná teplota zkrátka neklesne a budete s horečkou bojovat déle. Nejlepším řešením je se jednoduše svléknout a lehnout si na postel. Můžete mít pocit chladu, ale je to velmi efektivní a výrazně to pomáhá.
Studená koupel
Další kontroverzní téma ohledně snižování horečky je ledová sprcha, která může být zabiják. Voda může být maximálně vlažná, jinak si můžeme způsobit šok a při vysoké horečce ztratit vědomí. Správně si tedy nastavte vodu na vlažnou sprchu či koupel, ale musíte v ní následně vydržet 10-15 minut, jinak to nebude mít žádný smysl. Pokud máte horečku opravdu hodně vysokou, je dobré vyvarovat se prudkému ochlazení hlavy studenou vodou. Koupejte a oplachujte tedy pouze zbytek těla.
Vlhké zábaly
Namočte jeden nebo dva ručníky, složte je, namočte do studené vody a důkladně vyždímejte. Dejte si je kolem hlavy, zápěstí, krku nebo kotníků. Nikdy ale ne na víc než dvě místa, mohlo by dojít k příliš prudkému poklesu teploty.
Poznejte, kdy je nutné zavolat lékaře kvůli vysoké horečce
Pokud u kojenců do 6 měsíců bude horečka 38 °C doporučuje se volat lékaře. Pro děti ostatního věku je hranice na zavolání záchranné služby 40 °C.
Dále ihned volejte lékaře či záchrannou službu při horečce s jedním z následujících příznaků:
- Ospalost
- Záchvat
- Úzkostlivost
- Vyrážka
- Špatná ohebnost, otok hlavy, ztuhlý krk
- Potíže s dýcháním, modré zbarvení kolem úst, prstů, rukou nebo nohou
Teď už víte jak pomoci sobě nebo dítěti při horečce a lépe zvládnout chřipkové období a epidemie chřipky a zároveň, kdy je nutné vyhledat pomoc lékaře.