Hlavní výhody pití citronové vody pro detoxikaci těla a pleti

Jaký nápoj je nesmírně levný na přípravu, udržuje pleť zářivou, pomáhá při trávení, může vám pomoci zhubnout a je plný vitaminu C? Ne, není to žádný elixír prodávaný v televizních reklamách. Je to citronová voda a existuje dlouhý seznam výhod citronové vody, které by vás měly přimět k tomu, abyste ji zařadili do své každodenní rutiny.

Zatímco ti, kteří se vyznají v této problematice si vodu s citrusovou příchutí dopřávají už dlouho, některé výhody citronové vody se v posledních měsících začaly objevovat na poli zdraví a fitness, a to i pro ty, kteří dodržují veganskou, paleo nebo keto dietu. Je však citronová voda skutečně tím všelékem, za který je považována, nebo jen dalším zdravotním výstřelkem? Pojďme se na to podívat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je citronová voda?

Jednoduše řečeno, citronová voda je nápoj připravený kombinací vody a citronové šťávy. Do citronové vody lze přidat i další volitelné ingredience a přizpůsobit ji tak svým osobním preferencím, například zázvor, okurku, jahody nebo mátu.

V posledních letech si citronová voda získala širokou oblibu mezi spotřebiteli, kteří dbají na své zdraví a hledají jednoduchý způsob, jak využít zdraví prospěšné účinky citronů. Stala se také oblíbenou volbou mezi dietáři, protože může zvýšit chuť běžné vody a zároveň poskytnout méně kalorií než nápoje slazené cukrem, jako jsou limonády nebo komerční ovocné šťávy.

Jaké jsou tedy výhody citronové vody a měli byste zvážit její zařazení do svého jídelníčku? Výzkum odhalil řadu výhod pití citronové vody pro hubnutí, zdraví imunity, hladinu energie a další. Zde je to, co byste měli vědět o výhodách citronové vody.

Pomáhá při trávení a detoxikaci

Protože atomární struktura citronové šťávy je podobná trávicím šťávám, které se nacházejí v žaludku, přiměje játra k produkci žluči, která pomáhá udržovat hladký pohyb potravy v těle a trávicím traktu. Ve studiích na zvířatech bylo také prokázáno, že kyselina citronová obsažená v citronové vodě chrání funkci jater a zabraňuje jejich oxidačnímu poškození, čímž pomáhá zachovat přirozenou schopnost jater detoxikovat.

Pití citronové vody vám také pomůže udržet hydrataci, která podpoří pravidelnost stolice. Způsobí, že se budete cítit méně nadýmaví, zmírní zácpu a umožní vašemu tělu přirozenou detoxikaci. Citronová voda působí také jako mírné diuretikum, což znamená, že poté, co začnete pít citronovou vodu, můžete častěji chodit na záchod. To však může být ve skutečnosti prospěšné a může to pomoci močovým cestám účinně vyčistit všechny nežádoucí prvky.

Udržuje pleť zářivou a svěží vzhled

Antioxidanty obsažené ve vitaminu C plní v citronové vodě dvojí funkci a poskytují celou řadu výhod studené citronové vody pro pleť. Bojují proti poškození volnými radikály, udržují svěží vzhled pokožky a pomáhají zpomalit proces stárnutí. Dostatek vitaminu C v citronové vodě také udržuje v těle tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro vyhlazení jemných vrásek v obličeji. V jedné nedávné studii publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition bylo zjištěno, že pravidelná konzumace vitaminu C vede k mladšímu vzhledu pleti a menšímu množství vrásek.

Citronová voda podporuje hubnutí

Dobrá hydratace je naprosto zásadní pro každou redukční dietu. Studie ukazují, že pití vody při jídle může snížit pocit hladu a zároveň zvýšit pocit sytosti, což omezí chutě a sníží příjem potravy. Jedna studie publikovaná v časopise Journal of the American Dietetic Association dokonce zjistila, že vypití pár deci vody před snídaní snížilo počet zkonzumovaných kalorií o neuvěřitelných 13 %!

Výměna limonády, ovocného džusu nebo energetického nápoje za sklenici citronové vody vám nejen pomůže udržet hydrataci, ale může také výrazně snížit příjem kalorií a urychlit hubnutí. Obyčejné vodě navíc dodá skvělou chuť, takže je mnohem chutnější a snáze splníte svou hydratační potřebu.

Zvyšuje energii a náladu

Neváhejte a vynechte ranní šálek kávy. Jednou z nejlepších výhod citronové vody po ránu je, že dokáže účinně zvýšit hladinu energie bez kofeinového nárazu. Funguje to takto: Naše tělo získává energii z atomů a molekul v potravinách. Když se do vašeho trávicího traktu dostanou záporně nabité ionty, jako jsou ty, které se nacházejí v citronech, výsledkem je přirozené zvýšení hladiny energie.

Navíc bylo zjištěno, že pouhá vůně citronu snižuje hladinu stresu a pomáhá zlepšovat náladu. Nezapomeňte nabídnout skleničku nevrlým spolupracovníkům nebo členům rodiny.

Citronová voda posiluje imunitu

Vitamin C je základní živina, která hraje ústřední roli v mnoha různých aspektech zdraví, ale je obzvláště důležitá, pokud jde o imunitu. Podle jednoho přehledu ze Švýcarska může dostatek vitaminu C pomoci snížit závažnost a délku trvání infekcí dýchacích cest, jako je nachlazení. Může také pomoci zlepšit výsledky onemocnění, jako je malárie, průjem a zápal plic.

Citrony jsou plné vitaminu C a přidání citronové vody do vašeho denního režimu je jedním z nejlepších způsobů, jak využít mnoha výhod citronové vody pro posílení imunity. Nezačínejte ji však pít až ve chvíli, kdy vás začne trápit rýma, ale přidejte ji do svého každodenního jídelníčku, i když se cítíte zdraví, abyste odvrátili infekce ještě předtím, než se příznaky objeví.

Předchází vzniku ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou častým onemocněním způsobeným tvorbou malých tvrdých usazenin v ledvinách, které způsobují příznaky ledvinových kamenů, jako jsou bolesti zad a břicha, nevolnost, zvracení a krev v moči. Citrony jsou naštěstí plné kyseliny citronové, která dokáže zvýšit objem moči a pomáhá tak bojovat proti ledvinovým kamenům.

Jedna studie provedená v Duke University Medical Center léčila pacienty citronovou terapií po dobu čtyř let a zjistila, že tvorba ledvinových kamenů klesla z téměř jednoho ledvinového kamene ročně na pouhých 0,13 kamene ročně. Pití dostatečného množství vody může také pomoci podpořit správnou hydrataci, aby se ledvinové kameny vyplavily a poskytly rychlou úlevu.

Alkalické potraviny a jejich vliv na naše tělo

pH vašeho těla je naprosto zásadní pro udržení celkového zdraví. Typická západní strava je bohužel plná rafinovaných cukrů, ultra zpracovaných potravin a chemických přísad, které mohou přispívat k nadprodukci kyselin v krvi, což způsobuje pokles hladiny pH a podporuje prostředí, ve kterém se může dařit nemocem.

Přidáním zdravých, zásaditých potravin do jídelníčku můžete tyto negativní účinky potlačit a vyrovnat pH, abyste si udrželi optimální zdraví. Některé výzkumy ukazují, že zásaditá strava může být prospěšná pro zmírnění chronické bolesti, posílení zdraví kostí a ochranu před nemocemi. Podle jedné studie publikované v časopise British Journal of Radiology by podpora zásaditého prostředí v těle mohla také pomoci zvýšit účinnost léčby rakoviny.

Přestože jsou citrony považovány za kyselé, ve skutečnosti mají v těle alkalizující účinek. Pití citronové vody může poskytnout některé ze stejných zdravotních výhod jako zásaditá voda, pomáhá vyrovnávat pH v těle a optimalizovat celkové zdraví.

Citronová voda vs. voda vs. limetková voda

Obyčejná voda poskytuje mnoho stejných výhod jako citronová voda, ale bez přidané chuti a živin. Stejně jako citronová voda vám pití obyčejné vody může pomoci udržet hydrataci, podpořit hubnutí, předcházet ledvinovým kamenům a zlepšit trávení. Citronová voda však poskytuje příval antioxidantů, vitamínů a minerálů, které v běžné vodě nenajdete.

Limetky jsou také bohaté na vitamin C a obsahují podobný profil živin jako citrony. Výhody limetkové vody jsou podobné jako u citronové vody a mohou zvýšit příjem antioxidantů, podpořit hubnutí a udržet vás hydratované s přidanou dávkou chuti.

Použití v ájurvédě a TCM

Citrony jsou dobře známé pro své léčivé vlastnosti a již po staletí se používají v mnoha formách celostní medicíny. Pití citronové vody lze snadno zařadit do zdravého jídelníčku a lze ji využít k léčbě dlouhého seznamu zdravotních problémů.

Podle tradiční čínské medicíny prospívá citronová voda trávení a zdraví žaludku. Má prý také chladivé vlastnosti a může pomoci posílit funkci jater a žlučníku.

V ájurvédské dietě jsou mezitím citrony považovány za očistné a čisticí a věří se, že podporují zdraví trávicího traktu tím, že stimulují vylučování trávicích enzymů a podporují pravidelnost stolice.

Jak vyrobit citronovou vodu

Citrony jsou k dostání celoročně a snadno je najdete v oddělení ovoce a zeleniny v každém obchodě a supermarketu. Při nákupu citronů je však třeba mít na paměti několik věcí.

K dostání jsou většinou tři hlavní druhy citronů: Eureka a Lisbon jsou kyselé a trpké. Citrony Eureka mají strukturovanou slupku a málo semen, zatímco lisabonské citrony mají obvykle hladší slupku a žádná semena. Meyerovy citrony, sladší odrůda, jsou stále rozšířenější. Protože jsou blízce příbuzné mandarinkovým pomerančům, mají tyto plody sytější barvu než tradiční citrony.

Při nákupu citronů vybírejte ty, které jsou plně žluté a pokud možno ekologické. Pokud jsou plody ještě zelené, nejsou plně zralé. Citrony s tenčí slupkou jsou šťavnatější. Vyhněte se citronům, které vypadají matně, vrásčitě nebo příliš tvrdě.

Příprava citronové vody je snadná a vyžaduje pouze smíchání trochy citronové šťávy s trochou čerstvé vody. Citronové šťávy můžete přidat tolik, kolik chcete nebo vám chutná, ale většina lidí obvykle používá do citronové vody šťávu z poloviny až z jednoho celého citronu.

Chcete-li si přípravu citronové vody ještě více usnadnit, můžete šťávu z několika citronů vložit do zásobníku na kostky ledu a zmrazit. Vhoďte několik kostek do sklenice vody a mějte čerstvou citronovou šťávu kdykoli po ruce. Ačkoli citronovou vodu si můžete vychutnat při jakékoli teplotě, mnozí dávají přednost použití teplé nebo pokojové teplotě vody, aby nedošlo k šoku vašeho organismu. Vypijte několik šálků denně, abyste maximalizovali potenciální zdravotní účinky citronové vody.

Historie a další využití citrónů

Přibližně do 10. století se citrony používaly především jako okrasné rostliny. Křížové výpravy v 11. století přinesly tuto rostlinu do Evropy a koncem 14. století se poprvé objevila v Novém světě. Citrony a další plody bohaté na vitamin C byly ceněny zejména pro svou schopnost zahánět kurděje. Dnes jsou hlavními producenty citronů Itálie, Řecko, Španělsko, Turecko a USA.

Přestože existuje spousta výhod citronové vody, existuje také spousta dalších jedinečných způsobů, jak citrony využít. Zkuste přidat trochu citronové šťávy do myčky nádobí a pustit ji na cyklus oplachování, abyste přirozeně dezinfikovali a deodorizovali kuchyň. Můžete také přidat čerstvou citronovou kůru, tyčinky skořice a hřebíček do hrnce s vodou a vařit na sporáku, aby váš dům voněl svěže.

Citronový esenciální olej se také může pochlubit širokou škálou možných použití. Smíchejte ho s jedlou sodou a kokosovým olejem a získáte přírodní bělidlo na zuby. Zkuste použít citronovou vodu s medem a jedlou sodou pro zcela přírodní mytí obličeje nebo použijte hadřík napuštěný citronovým olejem, abyste oživili své stříbro a rychle se zbavili zašlého lesku.

Rizika a vedlejší účinky

I když je citronová voda jedním z nejbezpečnějších nápojů, které můžete požít, kyseliny obsažené v citronu mohou narušit zubní sklovinu. Abyste tomu předešli, pijte citronovou vodu před čištěním zubů – noční bakterie vaše zuby trochu ochrání. Pijte z brčka a opláchněte si zuby jedlou sodou, abyste neutralizovali případné zbytky kyselin na zubech a minimalizovali případné vedlejší účinky citronové vody.

Navíc, ačkoli jsou alergie na citrusové plody neobvyklé, byly zaznamenány. Pokud se u vás objeví příznaky potravinové alergie, jako je kopřivka, zarudnutí, svědění nebo otok, okamžitě přestaňte limonádu používat a poraďte se s lékařem.

Závěrečné myšlenky
Citronová voda je nápoj připravený kombinací citronové šťávy s vodou spolu s dalšími volitelnými přísadami, jako je ovoce, zelenina a bylinky.
Detoxikace citronovou vodou může pomoci podpořit funkci jater a pravidelnost. Detoxikuje také vaše tělo tím, že působí jako diuretikum, které odplavuje případné toxiny.
Citronová voda může také posílit imunitu, zvýšit úbytek hmotnosti, předcházet ledvinovým kamenům, zlepšit zdraví pokožky a zvýšit hladinu energie a náladu.
K dispozici je spousta receptů na citronovou vodu, kterými si můžete nápoj ozvláštnit a jednoduše a chutně tak využít jedinečných zdravotních benefitů, které tento nápoj nabízí.