Hlavní rysy, které děti pravděpodobně zdědí po otcích

Geny od matky i otce nás dělají tím, kým jsme. Existuje 23 chromozomů, které jsme získali od matky, zatímco zbývajících 23 pochází od otce – geny z těchto chromozomů určují naše jedinečné charakteristické rysy. Zatímco některé geny se stávají recesivními a neprojevují se, jiné převážně určují naši osobnost a to, jak vypadáme. Již dlouho je známo, že právě geny od otce určují, zda bude dítě chlapec nebo dívka. Existuje však mnoho dalších znaků, které pocházejí z otcovy strany. Zde jsou některé rysy, které vaše dítě s velkou pravděpodobností získá od svého otce.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Barva očí – modrá, zelená, šedá nebo hnědá

Zajímá vás, jakou barvu očí bude mít vaše dítě? Podívejte se do očí svého partnera.
Obvykle jsou dominantnější tmavě zbarvené oči, například hnědé. To znamená, že pokud má některý z rodičů hnědé oči, dítě bude mít pravděpodobně hnědé oči. Pokud má však otec recesivní barvu očí, například modrou, a vaše oči jsou hnědé, vaše dítě bude mít modré oči svého otce.

Rty jako otec

Když přemýšlíte, jaké bude vaše dítě, začínáte charakteristikami obličeje a jednou z nich jsou rty. Plnější rty jsou dominantním znakem, a pokud je má budoucí otec, můžete se vsadit, že je bude mít i vaše dítě.

Barva a typ vlasů

Bude mít dítě hnědé nebo černé vlasy, rovné nebo kudrnaté vlasy? Bude mít stejnou barvu jako jeho otec, stejně jako barvu očí? Pravděpodobně ano. Na hlavě vašeho dítěte se s největší pravděpodobností objeví tmavší vlasy, a to i v případě, že se narodí plešaté. Přesto geny po tatínkovi mohou ve větší míře určovat, jakou bude mít vaše dítě barvu a strukturu vlasů.

Smysl pro humor

Neexistuje žádný gen, který by vás činil vtipnými, je to spíše společenská vlastnost. Osobnostní rys je to, co mohou do hry vnést geny, mezi něž patří i sklon k humoru. Pokud tedy tatínek trousí vtipné hlášky, dítě může tyto vlastnosti snadno pochytit pouhým pozorováním.

Způsob, jakým vaše dítě spí

Převaluje se vaše dítě v postýlce? Může za to tatínek. Spací návyky se dědí i po otci. Může to být dobrý, hluboký a klidný spánek, který nenaruší ani tlučení bubnů. Ale bohužel i návyky, jako je nespavost, se mohou dědit z otcovy strany.

Výška a váha

Výška a váha jsou samozřejmě opět hrou genetiky. Je třeba si uvědomit, že pokud je otec dítěte vysoký, je pravděpodobné, že vyrostou stejně. Pokud je maminka malá, dítě nemusí být tak vysoké jako jeho otec, přesto bude mít dobrou výšku. Pokud jde o váhu, geny rodičů hrají roli při určování toho, kolik bude dítě nakonec vážit – váha otce s velkou pravděpodobností ovlivní váhu dítěte.

Podobné otisky prstů

Neříkáme, že otisky prstů dítěte budou stejné jako otcovy. Žádní dva jedinci nemají stejné otisky prstů. Vzory mohou být podobné, ale jak víme, v žádném případě nemohou být identické. Možná vás udiví, že vrypy a linie na prstech otce a dítěte by mohly mít až příliš mnoho podobností.

Vůle riskovat

Jak jsme již zjistili, osobnostní rysy, jako je například vtipnost, by mohly být dědičné. Jedním z takových by mohlo být vyhledávání rizik a radost z nich. Možná narazíte na málo lidí, kteří si užívají vzrušení z riskování. Pokud je váš partner jedním z takových lidí, kteří jsou od přírody ochotni riskovat, bude takové i vaše dítě.

Struktura zubů a problémy se zuby

Má tatínek sklony k tvorbě zubních kazů? Dítě by je mohlo mít také. Problémy se zuby jsou pravděpodobnější, pokud je měl otec dítěte. I to, že máte mezery v zubech, je geneticky podmíněno! Nemůžete jednoduše určit, zda bude mít vaše dítě mezeru mezi zuby nebo špatně seřazené zuby. Ale pokud má otec dítěte problémy se zuby, je pravděpodobné, že je může mít také.

Dolíčky ve tváři – znamení krásy

Není nic rozkošnějšího, než když se dítěti při smíchu blýskne dolíček. Pokud má jejich otec dolíčky na tváři, je pravděpodobné, že vaše dítě bude mít také dvě roztomilé prohlubně v buclatých tvářích.

Jsou chvíle, kdy se podíváte na své dítě a všimnete si, že vypadá jako jeho táta, když se směje a je naštvané – některé známé rysy prostě vyniknou. Vědci možná právě podpořili vaše myšlenky experimentem, který provedli na myších. Přibližně 99 % lidských genů má své protějšky u myší. Genetičtí výzkumníci prováděli pokusy, při kterých zjistili, že geny od otce mají navrch při určování genů, které budou aktivní. Není tedy chybou říci, že jsme více podobní svým otcům.