Hlavní rozdíly mezi kokosovým a olivovým olejem

Při smažení, mělkém smažení nebo pouhém zdobení může jídlo obsahovat určité množství oleje. Dva oleje, které nelze ignorovat, jsou kokosový a olivový olej. Tyto oleje se používají celosvětově a každý je svým způsobem prospěšný.

Kokosový olej vám pomůže spalovat kalorie, ničit škodlivé mikroorganismy a může dokonce zlepšit hladinu cholesterolu v krvi. Olivový olej, oblíbený u kulinářů, má protizánětlivé vlastnosti, může snižovat riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zde je 5 rozdílů mezi kokosovým a olivovým olejem:

Přítomnost dobrých tuků

Mononenasycené a polynenasycené tuky jsou často označovány jako „dobré“ tuky. Tyto tuky přítomné v rostlinných olejích mohou pomoci snížit riziko několika onemocnění, včetně srdečních.

Olivový olej je dobrým zdrojem mononenasycených a polynenasycených tuků. Jedna polévková lžíce olivového oleje obsahuje 9,8 g mononenasycených tuků a 1,4 g polynenasycených tuků, zatímco jedna polévková lžíce kokosového oleje obsahuje 0,8 g mononenasycených tuků a 0,2 g polynenasycených tuků.

Pokud tedy porovnáte množství dobrých tuků obsažených v každém z nich, je olivový olej lepší než kokosový.

Přítomnost špatných tuků

Nasycené tuky jsou nezdravé tuky, které mohou zvyšovat hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) v těle. LDL je také známý jako špatný cholesterol a tento cholesterol zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Kokosový olej je bohatý na nasycené tuky a 82 % tuků v kokosovém oleji je nasycených. Jedna polévková lžíce olivového oleje obsahuje 1 g nasycených tuků, zatímco jedna polévková lžíce kokosového oleje obsahuje 12 g nasycených tuků.

Kokosový olej obsahuje více nasycených tuků než olivový olej. Kokosový olej v sobě tedy obsahuje více špatných tuků.

Vhodnost pro vaření

Bod zakouření olivového oleje je 137,7 °C a bod zakouření kokosového oleje je 176,6 °C. Proto je bod ohřevu olivového oleje mnohem nižší než kokosového oleje.

Kokosový olej je vhodný pro vaření při vysokých teplotách včetně fritování. Olivový olej je vhodný pro smažení při nízkých teplotách, lze jej také použít k ozdobení čerstvých a zdravých salátů.

Prospěšný pro srdce

Olivový olej je bohatý na mononenasycené a polynenasycené tuky, tyto tuky pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění. V kokosovém oleji je většina tuků nasycených, což výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Pro vaše srdce je olivový olej vhodnější než kokosový, protože může zlepšit vaše kardiovaskulární zdraví a chránit před nemocemi souvisejícími se srdcem.

Prospívá imunitě

Dobrý imunitní systém vám pomáhá lépe fungovat a chrání vás před různými nemocemi. Kokosový olej obsahuje sloučeninu zvanou kyselina laurová, tato kyselina laurová se v těle mění na monolaurin. Monolaurin má velmi silné protiplísňové a protivirové vlastnosti, které pomáhají zlepšovat imunitu.

Olivový olej je bohatým zdrojem kyseliny olejové a tato kyselina je vhodná pro posílení imunity. Vlastnost olivového oleje posilovat imunitu se však snadno zničí, když je rafinovaný nebo když se zahřívá.

Proto je pro posílení imunity vhodnější kokosový olej než olivový.

Kolik olivového oleje můžete denně konzumovat

Abyste získali všechny zdraví prospěšné účinky olivového oleje, můžete si denně dopřát 2 polévkové lžíce olivového oleje.

Kolik kokosového oleje můžete denně konzumovat

Zdraví prospěšné jsou 2 polévkové lžíce (30 ml) kokosového oleje denně. Může pomoci snížit množství břišního tuku.

Upozornění

Kokosový olej a olivový olej nabízí několik zdravotních výhod. Měli byste se však vyvarovat jejich nadměrného užívání, jinak si můžete poškodit zdraví.

Než začnete používat kokosový olej nebo olivový olej, poraďte se se svým lékařem.