Henna: Skvělý přírodní lék na všechny vaše problémy s vlasy

Co je potřeba k tomu, abyste měli skvělé vlasy? Jsou to jen skvělé geny? U některých šťastlivců by to geny mohly být, ale většina z nás se potýká s problémy s vlasy, které sahají od lupů až po řídnutí. Pokud mezi vaše potíže patří lámavé a suché vlasy, nezdravá pokožka hlavy nebo silné padání vlasů, může být právě henna tím, co potřebujete k jejich odstranění. Na rozdíl od výrobků s obsahem chemikálií, které jsou k dostání na trhu, je henna zcela netoxická a přírodní.

Lázně s hennou jsou jedním z nejúčinnějších a nejlevnějších způsobů, jak pečovat o své vlasy a čelit účinkům škodlivých zkrášlovacích prostředků, jako jsou žehličky a přípravky na vlasy, které jsou v dnešní době tak běžné.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Co je henna?

Rostlina Lawsonia inermis (henna) roste v horkém a suchém podnebí a pochází ze severní Afriky, severní Austrálie a západní a jižní Asie. Po tisíce let lidé ve většině těchto oblastí hennu běžně používají ke kreslení dočasného tetování na kůži, barvení vlasů a léčbě vlasových problémů. Listy z keře se sbírají, suší a melou na jemný prášek a poté se z nich vyrábí pasta, která se používá k těmto účelům.

Výhody používání henny na vlasy

Zlepšuje růst vlasů a omezuje jejich padání

Ošetření vlasů hennou je vynikající pro udržení zdraví pokožky hlavy. Vyrovnává pH pokožky hlavy, odstraňuje přebytečnou mastnotu a pomáhá uvolňovat folikuly. To následně snižuje padání vlasů a podporuje jejich růst. Vaše vlasy budou také vyživovány živinami obsaženými v henně a chráněny před škodlivými účinky znečištění, slunce a chlóru.

Hloubková péče o vlasy

Při aplikaci henny se kolem každého vlasového stvolu vytvoří ochranná bariéra, která uzamkne vlhkost. Dobře vyživené vlasy se také méně lámou a třepí. Kombinace henny s dalšími hydratačními složkami, jako je například tvaroh, pomůže maximalizovat její pečující účinek na vlasy. Henu lze použít na všechny typy vlasů, od mastných po suché.

Bojuje proti lupům a svědění pokožky hlavy

Antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti henny spolu s chladivým účinkem, který má na pokožku hlavy, z ní činí skvělý prostředek v boji proti lupům a svědění pokožky hlavy.

Působí jako přírodní barva na vlasy

V mnoha částech světa se henna používá již tisíce let k barvení vlasů nebo přidávání melíru. Intenzita barvy, kterou henna vytváří, závisí na tom, jak dlouho ji na vlasech necháte působit – čím déle ji necháte působit, tím tmavší vlasy získáte. Mnoho lidí zjistilo, že k obarvení vlasů je zapotřebí minimálně 3-4 hodiny.

Jak nanášet hennu na vlasy

Spolu s hennou je dobré přidat do masky na vlasy i několik dalších přírodních ingrediencí, jako je indický angrešt (amla), mýdlový ořech (reetha), aloe vera, akácie concinna (shikakai) a neem, abyste dosáhli maximálních účinků.

Pokud máte přirozeně suché a kudrnaté vlasy, může použití pouhé henny vaše vlasy ještě více vysušit. Přidání vajec a tvarohu do směsi dodá vlasům dodatečnou vlhkost, protože vejce jsou bohatým zdrojem proteinů (díky nimž jsou kudrnaté vlasy jemné) a tvaroh jim dodává lesk. Tvaroh také neutralizuje kyselé vlastnosti henny a vlasy vyživuje. Před nanesením henny můžete vlasy také namazat olejem, abyste v nich uzamkli vlhkost, ale není to vždy nutné.

Složení masky na vlasy
3 porce práškové henny
Po 1 porci prášku Shikakai, Amla, Neem a Reetha
1 porce Aloe Vera
1 čajová lžička prášku z hořčičných semínek
2 čajové lžičky tvarohu
1 čajová lžička ricinového nebo olivového oleje
Práškové květy, např. ibišek

Návod k použití
Nejprve smíchejte všechny práškové přísady. Přidejte aloe vera, tvaroh a ricinový/olivový olej. Do této směsi můžete přidat vodu, abyste získali požadovanou konzistenci.

Rozdělte si vlasy na centimetrové úseky a začněte směs nanášet od kořínků a postupujte ke konečkům pomocí kartáče na barvení vlasů.

Jakmile máte pokryté celé vlasy, nasaďte si sprchovou čepici, aby vám barva nekapala a nešpinila oblečení.

Nechte ji hodinu a půl působit. Během čekání můžete vlasy napařovat, abyste jim dodali vlhkost.

Pokud si chcete vlasy barvit hennou, měli byste ji nechat působit alespoň 4 hodiny (nebo více, pokud chcete intenzivnější barvu). Pokud chcete hodně sytou barvu, je dobré nechat ji působit i přes noc.

Po jejím působení ji nejprve opláchněte studenou vodou. Poté použijte bylinný šampon k odstranění zbytků henny. Po umytí šamponem můžete použít kondicionér jako obvykle.

Tipy kterými se můžete řídit

Ujistěte se, že henna, kterou si koupíte, je 100% organická, protože mnozí výrobci přidávají drsné chemikálie pro zlepšení barvy.

Pokud je to možné, namelte si raději čerstvé listy henny, než abyste ji kupovali na trhu.

Při nanášení henny se ujistěte, že jsou vlasy zcela pokryty od kořínků ke konečkům.

Případnou přebytečnou pastu můžete z čela (nebo kdekoli jinde) odstranit pomocí lékařské vazelíny.

Na pokožku podél linie vlasů a na uši naneste kokosový olej, abyste zabránili potřísnění pokožky.

Henna zabarví téměř vše, čeho se dotkne, proto se při aplikaci henny vyhněte nošení nejlepšího oblečení. Používejte také rukavice, abyste si chránili ruce.

Upozornění

Nezapomeňte provést náplasťový test, abyste vyloučili případné alergie. Můžete se také poradit s dermatologem, abyste zjistili typ svých vlasů a vytvořili si bylinné masky, které budou vyhovovat vašim potřebám.

Vzhledem k tomu, že henna pokožku hlavy ochlazuje, není dobré ji aplikovat, když jste nachlazení nebo máte kašel. Mohla by zhoršit vaše nachlazení nebo problémy spojené s dutinami.

Henna bude neúčinná pro ty, kteří nedávno prošli jakoukoli chemickou úpravou vlasů, jako je narovnávání vlasů nebo trvalá ondulace.

Nebude fungovat ani snaha obarvit si vlasy hennou v době, kdy už máte vlasy obarvené. Ve skutečnosti to může vlasy dokonce poškodit. V ideálním případě byste měli počkat, až všechny vlasy s chemickými přípravky odrostou a vaše vlasy se vrátí do přirozeného stavu.

Chcete-li mít husté a lesklé vlasy, musíte dbát na to, aby vaše strava byla vyvážená a abyste vlasům věnovali péči, kterou si zaslouží. Aplikace masky na vlasy z henny jednou za čtrnáct dní nebo dokonce jednou za měsíc může být právě to, co potřebujete k získání kadeří svých snů.