Gynekologické problémy, o kterých byste měli vědět
Vagina je orgán, který v sobě spojuje definici síly i citlivosti. Dichotomie tohoto orgánu jej činí také zranitelným. Všichni jsme slyšeli o zákeřných infekcích močových cest a kvasinkových infekcích, které mohou ženám způsobit pohromu. Kromě těchto běžných problémů však existuje mnoho dalších problémů, které mohou vagínu postihnout. Některé z těchto vaginálních problémů mohou dokonce uniknout pozornosti, protože se o nich mezi ženami příliš neví. Příznaky mnoha neobvyklých vaginálních problémů se zdají být příliš nenápadné na to, aby si jich člověk vůbec všiml. A mnohé z těchto problémů nejsou příliš závažnými stavy. Informace však ještě nikdy nikomu neublížily. Je tedy důležité, aby ženy o těchto problémech věděly, aby je mohly rozpoznat jako problém a věnovat potřebnou péči k jeho překonání. Několik takových vaginálních problémů uvádíme níže.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czVulvodynie
Jedná se o velmi častý problém, který se ženám stává. Tento stav je charakterizován výskytem dlouhodobé bolesti ve vulvě, což je oblast kolem poševního vchodu. Tento stav není způsoben žádnou infekcí ani jiným zdravotním stavem. Skutečná příčina tohoto stavu není jednoznačně známa, ale předpokládá se, že může souviset s hormony, nervovými problémy, zánětem atd. Předpokládá se, že za tímto stavem může být také zranění, nebo zvýšená hustota nervů ve vulvě. Ženy mohou pociťovat nestálou ostrou bolest ve vulvě a také určité svědění nebo pálení.
Bolest spojená s vulvodynií může udeřit kdykoli. Ženy mohou tuto bolest náhle pocítit při cvičení nebo sexu. Někdy může tuto bolest vyvolat i těsné oblečení. Existují dva druhy vulvodynie, které se mohou vyskytnout. Generalizovaná vulvodynie (GV) a syndrom vulvární vestibulitidy (VVS). GV se může vyskytnout v kterékoli části vulvy, zatímco u VVS je bolest pociťována pouze v místě poševního vchodu.
Co lze udělat
Poraďte se s lékařem, aby vyloučil jiné možnosti, jako jsou infekce. Neexistuje žádný standardní lék, ale může pomoci vyhýbání se věcem, jako je těsné oblečení. Bolest může zmírnit přikládání chladivých obkladů na vulvu.
Vulvární varikozita
Je to přesně tak, jak to zní. Jedná se o křečové žíly v oblasti stydkých pysků a dalších oblastech. Ženy mohou pociťovat pocit těžkosti, neklidu a mohou si také všimnout praskajících žilek. Ženy se s tímto problémem často potýkají během druhého těhotenství. Dlouhé stání může tento problém zhoršit.
Co lze udělat
Ženy mohou chodit plavat, aby zvýšily průtok krve. Těhotné ženy by také měly mít nohy co nejčastěji nahoře, aby se tento problém, který po porodu obvykle zmizí, co nejvíce zmírnil.
Trichomoniáza
Jedná se o pohlavně přenosné onemocnění, ke kterému dochází v důsledku organismu zvaného Trichomonas vaginalis. Ženy mohou zaznamenat žlutý zpěněný poševní výtok a někdy může být tato infekce asymptomatická.
Co lze udělat
Máte-li jakékoli pochybnosti o svém vaginálním zdraví, obraťte se na gynekologa. Lékař může tento problém diagnostikovat kontrolou výtoku. Tuto infekci lze snadno vyléčit antibiotiky. Důležité je také vyhnout se sexu během rekonvalescence.
Hrbolaté výrůstky
S tímto problémem se může ztotožnit mnoho žen. Ženy často nahmataly na své pochvě hrbolaté výrůstky. Může se to stát ženám, které se nedávno holily nebo depilovaly kvůli zarůstajícím chloupkům. Také se podobná věc může stát v důsledku onemocnění zvaného Bartholiniho cysta. Pochva má dvě Bartoliniho žlázy, které jsou zodpovědné za lubrikaci. Když se tyto žlázy ucpou, zvětší se a mohou se zanítit. Podobná věc se může stát i se Skeneho žlázou, což je další vnitřní žláza přítomná v pochvě.
Co se dá dělat
Pokud je za zarostlé chloupky zodpovědný hrbolek, může váš problém vyřešit aplikace tepla. Pokud se však boule velmi rychle zvětší a stane se bolestivou, pak může být příčinou zduření žlázy. A pokud je to způsobeno zduřením Bartholiniho nebo Skeneho žlázy, pak se musíte poradit s lékařem.
Informovanost nám poskytuje všechny informace, které potřebujeme k řešení daného stavu. Využijte tedy své informovanosti k přijetí nezbytných preventivních opatření.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prevention , Cleveland Clinic , Healthy Women