Gangliové cysty: Příznaky, diagnostika a možnosti léčby cyst

Když se jednoho dne probudíte a zjistíte, že se vám na zápěstí objevil útvar naplněný tekutinou o velikosti malé kuličky, určitě vás to vyděsí. A než se nadějete, v mysli vám naskočí černé myšlenky na některé z nejhorších možných scénářů souvisejících se zdravím. Mohl by to být nádor? Co když je to rakovina? Mohl by se rozšířit do dalších částí těla? Je to infekční?

Dobrá zpráva je, že to není ani nádor, ani rakovina. A rozhodně není infekční.

Jedná se o gangliovou cystu a měli byste vědět, že je to běžná nepříjemnost, která může postihnout téměř každého. Zde je vše, co o ní potřebujete vědět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je gangliová cysta?

Gangliová cysta, známá také jako biblická cysta, je přesně to, co vidíte (pokud ji tedy máte). Je to měkká, kulatá hrudka tkáně, která se obvykle objevuje podél kloubů, vazů nebo šlach, typičtěji na zápěstí nebo na ruce. Může se však objevit i na prstech, ramenou, kotnících nebo chodidlech.

Tato hrudka tkáně je vyplněna hustou tekutinou podobnou synoviálnímu rosolu. Některé gangliové cysty mohou být tak malé, že zůstávají skryté pod kůží. Některé naopak mohou narůst do znepokojivých rozměrů a vystupovat skrz vrstvy kůže, až jsou viditelné okem.

Co způsobuje gangliové cysty?

Lékaři si nejsou příliš jisti, co je příčinou vzniku těchto cyst na našem těle. Mnozí z nich se však domnívají, že to může být stárnutí nebo poranění kloubu, které způsobuje rozpad jeho tkáně a tvorbu malých cyst. Nakonec se tyto cysty shluknou a dají vzniknout větší, viditelnější hmotě.

Jiná teorie předpokládá, že zranění nebo stárnutí kloubu může často způsobit další opotřebení oblasti kloubu, což způsobí, že okolní synoviální tekutina vytéká a shromažďuje se pod kůží a vytváří bulku.

Lékaři se také domnívají, že vada kloubního pouzdra nebo ochranného obalu, který pokrývá šlachu, může způsobit vyklenutí kloubní pojivové tkáně. Toto poškození může způsobit, že buňky produkují mucin a tekutinu, která se shromažďuje pod kůží a dává vzniknout tkáňovému útvaru podobnému hrbolku.

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho teorií o příčinách gangliové cysty, je nejlepší, když se poradíte se svým lékařem, aby určil, co je přesnou příčinou těchto boulí.

Mohou gangliové cysty způsobovat bolest?

Bolest není v případě gangliových cyst vždy zaručena. Některé z nich mohou být zcela bezbolestné. Některé případy gangliových cyst však mohou způsobovat i určitý stupeň bolesti a nepohodlí, které se může zhoršovat při každém pohybu daným kloubem.

Jak však bylo uvedeno výše, nejedná se o nádory a jsou nenádorové povahy. Nejsou také trvalé – někdy zmizí samy, a i když se tak nestane, vždy je lze vyléčit léčbou.

Jaké jsou rizikové faktory?

Určité faktory mohou zvyšovat riziko vzniku gangliových cyst, jako např:

Vaše pohlaví a věk: Gangliové cysty může dostat kdokoli, ale nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u žen ve věku 20 až 40 let.

Osteoartritida: U lidí, kteří v minulosti trpěli artritidou v kloubech prstů, které jsou nejblíže nehtům, může dojít k opotřebení těchto kloubů. To je automaticky vystavuje vyššímu riziku vzniku gangliových cyst v okolí těchto konkrétních kloubů.

Poranění kloubů nebo šlach: Zranění kloubů nebo šlach v minulosti může zvýšit pravděpodobnost vzniku gangliových cyst. Lidé, jako jsou sportovci, jsou tedy vystaveni vysokému riziku vzniku tohoto onemocnění.

Příznaky gangliových cyst

Mezi nejčastější příznaky gangliových cyst patří:

Viditelná bulka, která je měkká na dotek a může být buď malé, nebo velké velikosti.

Pokud se cysta nachází v blízkosti nervu, může způsobovat určité nepohodlí nebo bolest, zejména pokud pohybujete postiženým kloubem.

Diagnostika gangliových cyst

Diagnostika gangliových cyst zahrnuje řadu lékařských postupů. Mezi ně patří:

Analýza anamnézy pacienta: Při počáteční konzultaci s lékařem se vás zeptá na relevantní podrobnosti o vaší anamnéze a zajímá se o příznaky, které se u vás vyskytly.

Fyzikální vyšetření: V tomto kroku lékař vyvíjí určitý tlak na vaši cystu, aby zjistil, zda se u vás neprojevuje citlivost nebo bolest. Může si dokonce na postižené místo posvítit tužkovou lampičkou, aby zjistil, zda světlo prosvítá.

Rentgenové vyšetření: Je třeba poznamenat, že rentgenové vyšetření nemůže odhalit gangliové cysty. Pouze v případě, že má lékař podezření na zlomeninu nebo základní onemocnění kostí, může nařídit rentgenové vyšetření, aby vyloučil možnost artritidy nebo kostních nádorů. To zjednoduší postup diagnostiky a pomůže lékaři stanovit pro vás nejlepší možnost léčby.

Vyšetření magnetickou rezonancí (MRI): Tento krok je užitečný v případech, kdy cysty nejsou viditelné přes kůži, protože vyšetření magnetickou rezonancí může jasně odhalit skryté měkké tkáně. Kromě toho mohou tato zobrazovací vyšetření také pomoci lékaři tyto bulky vyšetřit a zkontrolovat, zda se nejedná o nádor.

Vzorek tekutiny: V některých případech může lékař také odebrat vzorek tekutiny z cysty a odeslat jej do laboratoře k vyšetření.

Léčba gangliových cyst

V závislosti na tom, o jak závažnou cystu se jedná, může lékař navrhnout buď nechirurgické, nebo chirurgické metody léčby.

Nechirurgická léčba gangliových cyst

Většina gangliových cyst je neškodná a často je lze nechat zmizet bez jakékoli léčby, zejména pokud cysty nezpůsobují pacientovi žádnou bolest nebo nepohodlí.

1. Imobilizace

Velmi často může imobilizace postižených kloubů pomoci zmenšit velikost gangliové cysty a nakonec ji nechat zmizet. Proto vám lékař může doporučit:

Vyhnout se opakovaným pohybům postižených kloubů.
Nosit kolem postiženého kloubu ortézu, která zabrání pohybu.
Nenosit boty, které se dotýkají cysty (pokud se cysta nachází na chodidle nebo kotníku).

2. Cvičení na klouby

Jakmile se po imobilizaci bolest výrazně zmírní, může vám lékař doporučit určitá cvičení pro postižené klouby, aby se obnovila jejich síla a zvýšil se rozsah pohybu.

3. Technika aktivního uvolňování (ART)

Technika aktivního uvolňování (ART) se obvykle předepisuje v případech, kdy se jedná o gangliové cysty, které jsou způsobeny dříve poraněným svalem nebo šlachou. Spočívá v tom, že certifikovaný odborník na ART vyvíjí manuální tlak na svaly, šlachy a další měkké tkáně a současně uvádí cílové tkáně do jejich přirozeného rozsahu pohybu. Tento proces podporuje prokrvení těchto oblastí, a proto zlepšuje nejen pohybovou výkonnost příslušných svalů nebo šlach, ale také zdraví měkkých tkání v okolí.

4. Aspirační procedura

Pokud je gangliová cysta bolestivá nebo omezuje vaši pohyblivost, může se lékař rozhodnout pro její aspiraci. Tento zákrok zahrnuje znecitlivění oblasti kolem cysty a následné propíchnutí „bulky“ sterilní jehlou, aby se vytáhla vnitřní tekutina.

Aspirace se obvykle doporučuje u gangliových cyst, které se vyskytují podél horní části zápěstí.

Je důležité si uvědomit, že tento zákrok pouze odstraní tekutinu uvnitř cysty, aby bulka v kůži ustoupila. Protože však nijak neodstraňuje příčinu vzniku cysty, která je připojena k poraněnému kloubu nebo šlaše, je velmi pravděpodobné, že se cysta může ve stejné oblasti objevit znovu.

Chirurgické odstranění gangliových cyst

Pokud všechny ostatní možnosti nepomohou, může vám lékař doporučit chirurgické odstranění gangliové cysty, které zahrnuje zákrok zvaný excize. Při tomto zákroku se odstraní nejen cysta, ale také její „kořen“, tj. postižená část kloubního pouzdra nebo šlachy, ze které cysta vzniká.

I v tomto případě se však cysta může vrátit, a to i po chirurgickém odstranění cysty i jejího „kořene“.

Možné komplikace

Je důležité si uvědomit, že chirurgické odstranění gangliových cyst může být spojeno s několika komplikacemi, jako je pocit ztuhlosti v místě a tvorba jizvy. V místě operace můžete také pozorovat určité modřiny, které však brzy zmizí.

Jak již bylo zmíněno, existuje také možnost, že se cysta po operaci znovu objeví.

Pooperační péče

I když není příliš pravděpodobné, že byste po operaci pociťovali nějakou závažnou bolest, přesto můžete pociťovat určité nepohodlí, které je po každém chirurgickém zákroku zcela normální. Lékař vám předepíše určité léky proti bolesti a léčebné krémy, které odstraní jakoukoli bolestivost nebo citlivost, kterou můžete pociťovat v oblasti jizvy a v jejím okolí.

Kromě toho vám lékař doporučí, abyste oblast vždy udržovali v čistotě a bez infekce tím, že budete ránu obvazovat, dokud se stehy zcela nezahojí. Požádá vás také, abyste přišli asi 10-12 dní po datu operace na kontrolu, zda se rána správně hojí.

Po zhojení rány vám lékař předepíše různá kloubní cvičení na posílení připojených kloubů. Ty by se měly cvičit každý den, aby se obnovila pružnost a celkový rozsah pohybu vašich kloubů.

Existují nějaké domácí léky na gangliové cysty?

Ne, neexistují.

Můžete se setkat s některými zdroji, které doporučují přikládání lokálních náplastí, zábalů, teplých nebo ledových obkladů. Někteří vás dokonce mohou vyzvat, abyste vyzkoušeli „biblickou terapii“, která spočívá ve fyzickém „rozbití“ nebo „prasknutí“ cysty působením velké síly přímo na bulku. Žádnou z těchto metod nezkoušejte, protože nejenže nemohou zabránit opětovnému vzniku gangliové cysty, ale ve skutečnosti mohou způsobit další poškození nebo zranění již postiženého kloubu nebo šlachy.