Fenykl aromatický lék a osvědčené zdravotní přínosy fenyklu

Pokud je fenykl oblíbenou součástí vašeho jídelního stolu, nepřekvapuje nás to. Stonky, cibule, jemné listy, květy a semena této rostliny mají vynikající chuť a dokáží okořenit každý recept. Pokaždé, když do jídla přidáte fenykl, můžete však také těžit z jeho mnoha zdraví prospěšných účinků. Není se čemu divit, vždyť fenykl neboli Foeniculum vulgare se již po staletí hojně používá v tradiční medicíně. Zde je podrobný přehled mnoha způsobů, kterými fenykl dokáže zázraky pro vaše zdraví.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Léčí gastrointestinální problémy

Fenykl vám může pomoci v boji s řadou gastrointestinálních problémů, jako jsou zažívací potíže, koliky, žaludeční vředy a syndrom dráždivého tračníku. Bylo zjištěno, že anetol, sloučenina obsažená ve fenyklu, potlačuje křeče hladkého svalstva ve střevním traktu. Díky tomu fenykl působí jako karminativum, které zmírňuje žaludeční křeče a řeší plynatost.

Jedna studie zkoumala kombinovaný účinek kurkuminu (protizánětlivé sloučeniny obsažené v kurkumě) a fenyklového esenciálního oleje na osoby se syndromem dráždivého tračníku a zjistila, že se po dobu 30 dnů zlepšila kvalita jejich života a zmírnily se příznaky. Ve skutečnosti se 25,9 % zkoumaných osob zcela zbavilo příznaků. Pokud vás tedy trápí zažívací potíže, uvařte si šálek fenyklového čaje, který zklidní vaše podrážděné bříško. Mimochodem, fenyklová semínka se v Indii často užívají po jídle jako osvěžovač úst a na podporu trávení.

Fenykl je považován za bezpečný a účinný prostředek ke zklidnění kojenecké koliky. Pár lžic slabého nebo zředěného čaje z fenyklu lze podávat až třikrát denně. Ten může zmírnit nejen kolikové bolesti, ale také větry a nadýmání. Dokonce podporuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu u dětí.

Zmírňuje dýchací potíže

Pokud vás trápí úporný kašel, tak fenykl může zasáhnout. Tato bylina působí jako expektorans a pomáhá vypudit hlen. Má také bronchodilatační účinek, pomáhá rozšiřovat průdušky a průdušnice, snižuje odpor dýchacích cest a zlepšuje proudění vzduchu do plic. Předpokládá se, že za tento účinek jsou zodpovědné složky jako cineol a anetol, které obsahuje. Díky tomuto dvojímu účinku je šálek fenyklového čaje vhodným prostředkem při řešení řady dýchacích potíží od běžného nachlazení až po astma.

Kromě pití fenyklového čaje jej můžete také kloktat, abyste zklidnili sliznici. Úlevu od příznaků onemocnění dýchacích cest může přinést také inhalace par fenyklového esenciálního oleje.

Působí proti mikrobiálním infekcím

Fenykl působí proti mnoha škodlivým patogenům, a proto vás může ochránit před různými infekcemi. Studie například zjistily, že vykazuje antibakteriální aktivitu proti řadě bakterií, jako jsou bakterie Enterococci, které mohou způsobovat infekce močových cest, infekce ran a bakteriémii, Staphylococcus aureus, který může vést k stafylokokovým infekcím, a také bakterie Shigella, Escherichia coli a Salmonella typhimurium, které mohou způsobovat otravy jídlem.

Může také působit proti plísním, jako jsou dermatofyty, které způsobují kožní infekce, a Candida albicans, která je zodpovědná za afty. Čaj z fenyklu se dokonce doporučuje při parazitárních infekcích, jako je například infekce způsobená měchovci.

Nálev z fenyklových semen se doporučuje jako oční výplach nebo obklad k řešení zánětu spojivek a dalších zánětlivých stavů, které postihují oční víčka.

Zmírňuje menstruační bolesti a potíže

Mnoho žen se během menstruace potýká s agónií žaludečních křečí. Jedna studie zjistila, že užívání 30 mg fenyklového extraktu 4x denně po dobu 3 dnů od začátku menstruace přináší výraznou úlevu. Tento účinek se připisuje schopnosti fenyklu potlačovat děložní kontrakce, a tím zmírňovat bolesti a křeče spojené s menstruací. Konkrétně se předpokládá, že fytoestrogeny obsažené ve fenyklu napodobují působení ženského hormonu estrogenu v těle, což přináší úlevu od menstruačních problémů.

V jiné studii, kdy byly výtažky z fenyklu podávány osobám s dysmenoreou po dobu 2 měsíců, 80 % z nich uvedlo, že došlo k výraznému zmírnění nebo úplné úlevě od bolesti. Bylo dokonce zjištěno, že účinek je srovnatelný s účinkem léku kyseliny mefenamové, který je lékem na menstruační bolesti – a to i bez jakýchkoli vedlejších účinků spojených s tímto lékem. Fenykl dokonce dokáže zmírnit nevolnost a slabost, se kterými se mnoho žen během menstruace potýká. Při několikaměsíčním užívání může také zlepšit pravidelnost menstruace.

Uvařte si fenyklový čaj z čerstvých listů a cibulek nebo semen a dávejte si ho třikrát denně. Můžete také vyzkoušet šťávu z fenyklových cibulek, celeru a jablka, která se vypořádá s křečemi a dalšími nepříjemnými pocity, s nimiž se během menstruace potýkáte. Dvakrát denně si dejte jeden šálek této šťávy.

Zlepšuje produkci mateřského mléka

Fenykl se tradičně používá ke zlepšení produkce mateřského mléka. Jeho galaktogenní aktivita se připisuje anetolu, který ovlivňuje hormony podílející se na sekreci mléka. Pokud tedy máte problémy s tvorbou mléka, přidejte fenykl do jídla nebo zkuste pít fenyklový čaj.

Fenykl vykazuje estrogenní aktivitu a používá se na podporu laktace a menstruace a také na zvýšení libida u žen.

Pomáhá bojovat s hirsutismem

Některé ženy trpí růstem tmavého, hustého ochlupení v oblastech, jako je obličej, hrudník, hýždě nebo brada, tedy v oblastech, kde mají typické ochlupení muži. Tento jev se nazývá hirsutismus a obvykle souvisí s hormonální nerovnováhou. Fenykl může pomoci tento stav řešit. Podle studie se při použití krému obsahujícího 2 % fenyklového extraktu snížila hustota ochlupení o 18,3 %. Ačkoli mechanismus, jakým fenykl působí není zcela jasný, předpokládá se, že sloučeniny jako trans-anetol a di-anetol v něm obsažené mohou mít antiandrogenní (mužský hormon) účinek.

Udržuje pokožku mladou

Jedna studie se zabývala účinkem používání krému obsahujícího výtažky ze semen fenyklu a zjistila, že je pro pleť velmi prospěšný. Přípravek redukoval jemné vrásky a zlepšoval elasticitu pojivových tkání. Měl také hydratační účinek. Předpokládá se, že k účinkům proti stárnutí přispívá přítomnost flavonoidů a polyfenolů ve fenyklu, které mu dodávají silné antioxidační vlastnosti.

Chrání játra

Vaše játra tvrdě pracují, vytvářejí žluč, která pomáhá štěpit tuky, ukládat živiny a odstraňovat odpadní látky z krve. Někdy však drogy, alkohol, tabák, a dokonce i toxiny z životního prostředí mohou játra poškodit a ovlivnit jejich fungování. Fenykl může mít hepatoprotektivní vlastnosti, které tomu mohou čelit. Jak zjistila jedna studie na zvířatech, fenyklový olej získaný ze semen měl po podání pokusným osobám silný ochranný účinek. Pomáhal působit proti toxickým účinkům škodlivé chemické látky tetrachlormethanu (CCl4) na játra. Za tento účinek mohou být zodpovědné složky fenyklu, jako je b-myrcen a d-limonen. Zatímco léčebné dávky fenyklu lze pro zdraví jater zvážit pouze s pomocí lékaře, můžete svým játrům dopřát pravidelný detox přidáním fenyklu v malém množství do každodenního vaření. Zařaďte do své každodenní wellness rutiny také fenyklový čaj.

Civilizační stres

Dopravní zácpy, konflikty s časovými plány, rodinné problémy a finanční problémy – život se někdy může zdát dost stresující. Pokud jste však přijali neustálý stres jako součást života, měli byste vědět, že se může podepsat na vašem zdraví. Může způsobovat bolesti zad a hlavy, zhoršovat vředy a reflux, vyvolávat astma a zvyšovat krevní tlak. Fenykl však může škodlivé účinky stresu zmírnit. Jedna studie na zvířatech zjistila, že podávání fenyklového extraktu hodinu před vyvoláním stresu u pokusných osob mělo pozitivní vliv, což se projevilo potlačením biochemických změn vyvolaných stresem v jejich moči. Předpokládá se, že antioxidační ochrana, kterou fenykl poskytuje, by mohla být příčinou jeho antistresové aktivity.

Pomáhá zmírnit úzkost

Výzkum naznačuje, že fenykl může pomoci zmírnit pocity obav a neklidu a dokonce se vypořádat s úzkostí. V jedné studii na ženách v menopauze s depresemi a úzkostnými poruchami bylo zjištěno, že léčba fenyklem přináší zlepšení příznaků. Fenykl měl také uvolňující účinek na kosterní svalstvo a ve studiích na zvířatech bylo zjištěno, že zmírňuje úzkost.

Zlepšuje paměť

Studie na zvířatech zjistily, že extrakt z fenyklu může zlepšit paměť. Bylo zjištěno, že stres a volné radikály mají nepříznivý vliv na paměť, a proto se předpokládá, že antistresové a antioxidační vlastnosti fenyklu mohou mít co do činění s jeho vlastnostmi zlepšujícími paměť. Fenykl může působit také jako anticholinesterázový prostředek. To znamená, že může inhibovat acetylcholinesterázu, enzym podílející se na rozkladu neurotransmiteru acetylcholinu. Acetylcholin hraje důležitou roli v paměti a učení. Fenykl může mít dokonce příznivý vliv na osoby s neurokognitivními stavy, jako je Alzheimerova choroba, a také na jiné formy demence.

Bojuje proti zánětům

Zánět je normální reakce imunitního systému, která pomáhá hojit poškozenou tkáň a bojovat proti škodlivým patogenům. Nekontrolovaný chronický zánět však může způsobit onemocnění a poruchy funkce orgánů. Zánět se totiž podílí na řadě onemocnění, jako je rakovina, revmatoidní artritida, srdeční choroby, astma, Alzheimerova choroba a cukrovka. A bohužel mnoho běžných aspektů moderního života, jako je sedavý způsob života, kouření a obezita zánět podporuje. Proto je důležité konzumovat potraviny a byliny, které dokáží proti zánětu bojovat. A výzkumy ukazují, že složky, jako je trans-anetol a limonen přítomné ve fenyklu, mu dodávají silné protizánětlivé vlastnosti.

Je dobrý pro vaše srdce

Fenykl vám pomůže udržet optimální hladinu cholesterolu, snížit hladinu škodlivých tuků v krvi a přispět k udržení zdravého srdce. Jedna studie zjistila, že podávání extraktu z fenyklové cibulky myším snížilo hladinu LDL cholesterolu o 50 %. O 50 % se snížil také obsah triglyceridů. Hladina HDL cholesterolu se přitom zvýšila o 56 %. Studie na zvířatech také ukazují, že diuretický účinek fenyklu, který pomáhá vyrovnávat obsah soli v těle, může hrát roli při zvládání hypertenze. Nekontrolovaný krevní tlak neboli hypertenze je vážným rizikovým faktorem srdečních problémů a fenykl může mít ochranný účinek.

Pomáhá zvládat cukrovku

Fenykl se tradičně doporučuje osobám s cukrovkou a výzkumy to potvrzují. Jedna studie na zvířatech zjistila, že nejen snižuje hladinu cukru v krvi, ale také zvrátil pokles glutathionperoxidázy – enzymu, který bojuje proti oxidačnímu poškození – způsobený vyvoláním cukrovky. Oxidační stres hraje významnou roli při vzniku diabetických komplikací a tato studie také pozorovala, že změny na tkáních ledvin a slinivky břišní u potkanů způsobené oxidačním stresem v důsledku cukrovky byly upraveny podáváním fenyklového oleje. Za tento příznivý účinek jsou zodpovědné antioxidační vlastnosti fenyklu.

Opatrnost při používání fenyklu

Přestože má fenykl mnoho příznivých účinků, měli byste vědět, že u některých lidí může vyvolat alergickou reakci. Jste-li alergičtí na mrkev, celer nebo jiné rostliny z čeledi Apiaceae, ověřte si svou snášenlivost fenyklu, než ho zařadíte do svého každodenního jídelníčku. Lidé s rakovinou závislou na estrogenech nebo ohrožení touto chorobou by se také měli vyhnout konzumaci velkého množství fenyklu.

Bioaktivní složky fenyklu mohou také interferovat s jinými léky, které užíváte, proto si před pravidelným pitím fenyklového čaje vyžádejte souhlas lékaře, pokud užíváte nějaké léky. Těhotné ženy by měly fenykl konzumovat pouze v malém množství, protože jeho nadměrný příjem může ovlivnit endokrinní systém dítěte.