Faktory životního prostředí, které ovlivňují lidské zdraví
Jsme takoví, jaké je naše životní prostředí. Ať už se jedná o fyzické nebo duševní zdraví, naše prostředí má velký vliv na to, jak jsme fit. Protože mezi člověkem a okolím dochází k neustálé interakci, ovlivňuje to kvalitu života, délku života a výskyt nemocí. S rostoucí populací a industrializací se vnější faktory rychle mění, a bohužel ne v dobrém slova smyslu. Přibližně 25 % úmrtí a nemocí se celosvětově připisuje faktorům životního prostředí.
Uvědomění si těchto faktorů nám pomůže preventivně změnit životní styl a zlepšit kvalitu života. Níže jsou uvedeny tyto faktory.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíFaktory životního prostředí, které ovlivňují lidské zdraví
Vystavení nebezpečným látkám v ovzduší
Vzduch kolem nás je znečištěn množstvím chemických látek, které se do něj uvolňují. Hlavními příčinami jsou spalování fosilních paliv, emise toxických odpadů z průmyslových podniků, uvolňování čpavku v důsledku moderních zemědělských postupů a uvolňování prachu a chemických látek při těžbě. Každá z těchto látek způsobuje jiný zdravotní problém.
Spalováním fosilních paliv se do ovzduší uvolňuje oxid uhelnatý, který je hlavní příčinou úbytku ozonu a globálního oteplování. Dýchání takového vzduchu se projevuje zhoršenou funkcí plic a záněty dýchacích cest. Studie ukazují výrazný nárůst počtu pacientů s problémy s kašlem a sípáním, kteří strávili více než 2 hodiny svého času v hustém provozu.
Částice amoniaku přítomné v ovzduší lze přičíst především nadměrnému používání pesticidů, insekticidů a hnojiv v zemědělství. Amoniak je silným karcinogenem a vdechování znečištěného vzduchu může způsobit rakovinu plic. Jedním z vedlejších účinků je také chronická bronchitida.
V závislosti na průmyslovém odvětví mohou toxické chemické látky uvolňované do ovzduší vést k astmatu, poruchám dýchání, oslabení imunitního a endokrinního systému. Znečištění částicemi v důsledku těžby může zvýšit riziko srdečních onemocnění.
Zatímco tyto faktory souvisejí s vnějším ovzduším, vnitřní ovzduší hraje pro zdraví také zásadní roli. Pasivní kouření je jedním z hlavních viníků zhoršeného vnitřního ovzduší. To může vyvolávat astma, alergické reakce a zvyšovat riziko různých druhů rakoviny.
Vliv toxických látek ve vodě
Voda je životně důležitá nejen pro pití, ale také pro zavlažování, udržitelnost vodních organismů a především pro koloběh vody, který je zodpovědný za deště. Vypouštění průmyslového odpadu a odpadních vod do vodních zdrojů, skládkování v moři a náhodné úniky ropy vystavují vodní zdroje škodlivým chemickým a fyzikálním odpadům. Mezi ně patří olovo, arsen, rtuť, amoniak, dusičnany, radioaktivní materiály, papír, dřevo, kov, guma a plasty.
Konzumace znečištěné vody je hlavní příčinou amebiózy a břišního tyfu. Otrava vody olovem vede u dětí k poruchám učení a chování. Takové děti mají nízké IQ a problémy se sluchem a růstem. U dospělých vede kontaminace vody olovem, pesticidy a těžkými kovy k hormonální nerovnováze, reprodukčním problémům a poškození ledvin a jater. Vystavení rtuti vede ke kardiovaskulárním onemocněním a neurodegenerativním onemocněním, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.
Vodní formy života jsou důležitou součástí potravního řetězce. Jejich vystavení znečišťujícím látkám může vyvolat genetické mutace. Při jejich konzumaci může u lidí dojít k otravě rtutí, olovem a arzenem.
Vystavení fyzikálním rizikům
Fyzikální nebezpečí je definováno jako faktor v životním prostředí, který způsobuje poškození lidského organismu, aniž by se ho nutně dotýkal. Příkladem mohou být vibrace, hluk, záření, tlak a elektřina. Zatímco fyzikální rizika jsou ve většině případů pracovní, v některých případech vám může ublížit i malý domácí elektrický spotřebič.
Práce v prostředí, které produkuje více než 80 decibelů zvuku, poškozuje vaše sluchové schopnosti. Elektromagnetické záření z pracovních výrobků může vést k ionizaci nitrobuněčné membrány, což způsobuje mutace. Mezi takové výrobky patří například rentgenový přístroj, chirurgický laser, detektory pohybu, bezpečnostní systémy, televizní přijímač, sušičky, trouby, topení a videomonitor.
Některé elektrické spotřebiče ve vaší domácnosti mohou z dlouhodobého hlediska vyvolat řadu zdravotních problémů. Chlorfluoruhlovodíky vyzařované chladničkou mají vliv na váš dýchací systém. Zapnutí wi-fi routeru nebo umístění jakéhokoli elektrického zařízení ve vaší blízkosti během spánku může vyvolat nespavost, psychosomatická onemocnění a chronické bolesti. Televizory, počítače, rádia a telefony neustále vyzařují elektromagnetické záření, které vede k neklidu a únavě.
Vliv environmentálních problémů na zdroje výživy
Většina z nás se stala obětí nezdravé stravy a ignorovala význam vyvážené stravy. To nás sice již vystavuje riziku obezity a nedostatku výživy, ale ani zdravé zdroje potravin nezajišťují plnohodnotnou výživu. Nadměrné používání pesticidů, chemických hnojiv a insekticidů ovlivňuje kvalitu plodin. Vyčerpání půdy a nadměrné zpracování plodin jsou dalšími důvody pro zahrnutí toxinů do potravinových zdrojů. Konzumace ekologicky pěstovaných plodin sice přináší výhody, ale ne zcela uspokojuje nutriční požadavky.
To vede k nedostatkům ve výživě, které dále ovlivňují naše fyzické, duševní a kognitivní zdraví. Mezi vedlejší účinky patří častá onemocnění, oslabení imunitního systému, výkyvy nálad, úzkost, deprese, zhoršení paměti a paranoia. To má vliv i na budoucí generace, protože se rodí s nedostatkem živin. Zkracuje se také délka jejich života.
Špatné účinky biologických rizik
Člověk může být vystaven biologickým rizikům buď z důvodu výkonu povolání, nebo v důsledku rozsáhlé epidemie. Když se člověk dostane do kontaktu s biologicky aktivním organismem, jako jsou bakterie, viry, plísně nebo paraziti, je náchylný k infekcím.
K profesní expozici může dojít, když člověk pracuje v nemocnici, laboratoři, na farmě pro chov zvířat, mléčné farmě nebo v obchodě se zvířaty. Nedodržování základních hygienických a sterilizačních postupů může vést k různým zdravotním potížím. Nejčastěji se lze nakazit tuberkulózou, hepatitidou B a C, AIDS, dermatózami, reprodukčními problémy a astmatem.
Vláda přijímá různá opatření ke kontrole rozsáhlého vyčerpávání a zneužívání přírodních zdrojů. Je důležité, abychom přispěli svým dílem a nepřispívali k již existujícím potížím. Pro začátek je třeba dodržovat správné techniky nakládání s odpady, rozumně používat elektrické spotřebiče a volit veřejnou dopravu.