Fakta o trávicí soustavě, která byste měli znát
Trávicí soustava je energetickým centrem lidského těla. Je to skupina orgánů, které spolupracují na přeměně přijaté potravy na potřebnou energii.
Není to však tak jednoduché, jak se zdá. V trávicí soustavě probíhá mnoho složitých procesů. Jakákoli změna jednoho nebo více těchto procesů může mít za následek zažívací potíže – mírné nebo závažné, v závislosti na intenzitě změny.
Většina lidí nechápe důležitost trávicí soustavy, dokud nepocítí nějaké potíže.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czDůležitá fakta o trávicí soustavě
Podívejme se na některá důležitá fakta o trávicí soustavě, která by měl znát každý z nás.
Průjem by se neměl nikdy přehlížet
Průjem je problém s trávicím ústrojím, se kterým se v životě setká většina lidí. Může být způsoben mikroorganismy, jako je virus, bakterie nebo paraziti. Může být také způsoben v důsledku úzkosti, potravinových alergií nebo dokonce alkoholu. Ať už je příčina jakákoli, průjem není zažívací potíž, kterou bychom měli přehlížet.
Průjem zbavuje tělo tekutin a solí, které jsou nezbytné pro jeho normální fungování. Ponechání průjmu bez kontroly může vést k vážnějším zdravotním potížím. Pokud máte příznaky průjmu, je důležité co nejdříve navštívit lékaře.
Kořeněná jídla a stres nezpůsobují žaludeční vředy
Většina lidí se domnívá, že stres nebo kořeněná jídla mohou způsobit žaludeční vředy. To však není pravda. Žaludeční vředy způsobují bakterie – bakterie Helicobacter pylori. Mohou je způsobit také některé léky.
Je pravda, že kořeněná jídla nebo stres mohou příznaky žaludečních vředů zhoršit, ale nikdy nemohou být jejich příčinou.
Očista tlustého střeva není nutností
Většina lidí si myslí, že je důležité čistit tlusté střevo, aby se zlepšilo trávení a další procesy po něm. Očista tlustého střeva je však nutná pouze v případě, že musíte podstoupit zákrok zvaný kolonoskopie (vyšetření, které lékaři umožní prohlédnout si střevo zblízka).
Vaše tělo již má vytvořený systém, jak se zbavit odpadních látek a toxinů, které se v něm nacházejí. Pro normální fungování není nutné, abyste si nechali vyčistit tlusté střevo. Ve skutečnosti se očista tlustého střeva nedoporučuje, pokud trpíte infekcí, divertikulitidou, zánětlivým onemocněním střev, hemoroidy, problémy s krevním tlakem, srdcem nebo ledvinami.
Hemoroidy nejsou způsobeny studeným povrchem
Hemoroidy jsou způsobeny v důsledku tlaku při vylučování stolice. Ten je nejčastěji způsoben v důsledku silné zácpy nebo průjmu. Může být také způsoben, pokud dlouho sedíte.
Ačkoli hemoroidy mohou být způsobeny v důsledku dlouhodobého sezení, existuje mylná představa, že mohou být způsobeny, když jedinec sedí na studeném povrchu. Není to pravda, protože povrchové teploty nehrají při vzniku hemoroidů žádnou roli.
Syndrom dráždivého tračníku je běžný trávicí problém
Pokud si myslíte, že syndrom dráždivého tračníku (IBS) je vzácný zažívací problém a že se vás nemůže týkat, pak se mýlíte. Syndrom dráždivého tračníku je poměrně častým problémem a obvykle je dlouhodobý.
Nejčastějšími příznaky syndromu dráždivého tračníku jsou bolesti a křeče v břiše, průjem nebo zácpa, nadýmání, nadměrná plynatost atd.
Syndrom dráždivého tračníku nelze „vyléčit“ stravou
Syndrom dráždivého tračníku může být způsoben v důsledku potravinové intolerance. Syndrom tedy může vyvolat něco, co sníte nebo vypijete. Žádná strava však nepomůže tento zdravotní stav vyléčit.
Pokud tento stav ve vašem těle způsobují například mléčné výrobky, můžete dodržovat bezmléčnou stravu. Tím však pouze odstraníte spouštěče, které mohou stav zhoršit, a zcela ho nevyléčíte.
Syndrom dráždivého tračníku a zánětlivé střevní onemocnění nejsou totéž
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) a zánětlivé onemocnění střev (IBD) jsou často zaměňovány a nesprávně chápány jako stejný zdravotní stav. Jedná se však o dva velmi odlišné zdravotní problémy.
Zatímco syndrom dráždivého tračníku je dlouhodobý trávicí problém zahrnující podráždění a nepravidelnosti střev, zánětlivé střevní onemocnění je termín, který se používá k popisu dvou onemocnění – ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby – způsobujících zánět ve střevech.
Jedná se tedy o dva různé zdravotní stavy, které by se neměly zaměňovat.
Neexistuje žádné pravidlo pro vyprazdňování střev
Mnoho lidí se domnívá, že je nehygienické, pokud se nevyprázdníte alespoň jednou denně. To však není pravda. Pro pravidelnou stolici neexistují žádná pravidla.
Různí lidé mají různé pohyby střev. Zatímco někteří vyprazdňují střeva jednou denně, jsou jiní, kteří totéž dělají pravděpodobně dvakrát nebo třikrát za den. Většina lékařů považuje oba stavy za normální.
Pokud vám kručí v břiše, nemusí to vždy znamenat, že máte hlad
Je běžné se domnívat, že pokud vám kručí v břiše nebo vydáváte zvláštní zvuky, znamená to, že máte hlad. Není to však vždy pravda.
Kručení v žaludku nemusí vždy znamenat, že potřebujete jídlo. Odborníci tvrdí, že pohyby vašich střev jsou stimulovány nebo aktivovány při pomyšlení nebo dokonce při pohledu na jídlo. Když k tomu dojde, vysílají se signály do orgánů trávicí soustavy, včetně žaludku a střev. Kručení v břiše je projevem stahování žaludečních svalů a nemusí být nutně známkou hladu.
Polykání žvýkaček může být nebezpečné – to je mýtus
Pravděpodobně si vzpomínáte, jak vám rodiče říkali, abyste byli při žvýkání žvýkačky opatrní a její spolknutí znamenalo, že vám zůstane v žaludku déle než sedm let.
No, nic z toho není pravda. Je pravda, že žvýkačka se nedá strávit, ale to, co tělo nestráví, se zpravidla vyloučí do sedmi dnů. Takže teď už víte, že spolknout žvýkačku není ve skutečnosti tak nebezpečné.