Existují vůbec nějaké zdravotní výhody kofeinu

Pokud stejně jako asi 80 procent populace nedokážete začít den (nebo ho přežít) bez šálku či dvou horké kávy, máme pro vás dobrou zprávu. I když vás možná váš přítel „zdravotní maniak“ pokáral za to, že jste na tomto stimulantu tak závislí, ve skutečnosti nemusíte s kofeinem přestat. Pokud nejste velkými pijáky kávy, samozřejmě vás do jejího pití nenutíme, ale pokud ano, není důvod, abyste se své věrnosti kofeinu vzdávali.

Pokud se obáváte možných zdravotních rizik kofeinu, můžete si oddechnout, protože není tak škodlivý, jak jsme se celou dobu domnívali. Výzkumy ukazují, že při umírněné konzumaci mohou přínosy kofeinu ve skutečnosti zastínit jeho vedlejší účinky. Zde je 10 způsobů, jak vám káva může prospět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvýšení energie

To je možná nejzjevnější výhoda kofeinu. Právě proto patří káva k ranní základní potřebě. Kofein je ideální pro povzbuzení, zejména pokud jste se dostatečně nevyspali. Může vás dokonce motivovat ke cvičení.

Spánek je samozřejmě nejzdravějším způsobem doplnění energie. Žádné množství kofeinu nemůže nahradit kvalitní noční odpočinek. V malých dávkách však kofein může pomoci nastartovat váš den. Jen si ho nezapomeňte vzít před pátou hodinou odpolední, aby do doby, než půjdete spát, vyprchal.

Větší soustředění

Energetické výhody konzumace kofeinu také zvyšují soustředění. U mladých lidí kofein zlepšuje funkční propojení mozku. Snadněji se také zorientují v úkolech, jako je psaní seminárních prací nebo domácí práce.

Tyto výhody kofeinu pomáhají také starším lidem. Bylo prokázáno, že nízká dávka zvyšuje komunikaci mezi různými částmi mozku. Výsledkem je lepší pozornost a paměť. To může být užitečné zejména pro ženy po menopauze, které často uvádějí potíže se soustředěním.

Lepší nálada

Kromě jasnějšího myšlení vám kofein zajistí také větší spokojenost. Nízké dávky jsou spojovány se snížením úrovně úzkosti, stresu a nervozity. To vše díky pozitivnímu vlivu kofeinu na dopamin a serotonin, dva neurotransmitery spojené s dobrou náladou.

Tyto účinky jsou výraznější u starších a unavených lidí, ale i ostatní mohou těchto výhod kofeinu využít. Pro dosažení největšího účinku by měl být kofein konzumován ráno.

Úleva od bolesti hlavy

Když nemáte dostatek spánku, je pravděpodobné, že vás bude bolet hlava. Může k tomu dojít také v důsledku stresu nebo napětí. Tak proč si nedopřát trochu kávy nebo čaje? Kofein v těchto nápojích zvýší hladinu adenosinových receptorů, které hrají roli při úlevě od bolesti. Užívání kofeinu s ibuprofenem se také projeví silnějšími účinky.

Mějte však na paměti, že kofein může být užitečný při menších bolestech hlavy. Extrémní případy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Ztráta hmotnosti

Úprava hmotnosti vyžaduje čas a trpělivost. Ale kofein může ve skutečnosti vše urychlit! Má schopnost zvyšovat termogenezi, tedy množství tepla, které vaše tělo vytváří. Tento proces spaluje kalorie, i když jste v klidu. Zároveň bylo prokázáno, že kofein potlačuje chuť k jídlu, a snižuje tak energetický příjem. Díky zvýšení termogeneze a snížení chuti k jídlu získáte dokonalý recept na hubnutí.

Mezi výhody kofeinu patří také odbourávání tuků. Tento proces se nazývá oxidace lipidů a má největší vliv na obézní jedince.

Udržuje vaše srdce zdravé

Kávu bezpochyby bezvýhradně milujete celým svým srdcem, ale opětuje vaše srdce tuto náklonnost? Ukázalo se, že skutečně ano! Mírná konzumace kávy je spojena se sníženým rizikem mrtvice, srdečního selhání a srdečních onemocnění. Snižuje také riziko úmrtí v důsledku srdečních onemocnění. Pokud však konzumujete více než 5 šálků kávy denně, vaše zdraví srdce by mohlo utrpět.

Snižuje riziko cukrovky 2. typu

Pokud máte prediabetes nebo jste ohroženi vznikem cukrovky, možná jste byli požádáni, abyste regulovali spotřebu kofeinu. Pokud jste však milovníky kávy, máme pro vás skvělou zprávu – kávy se nemusíte vzdávat! Podle vědců z Harvardu může snížení denního příjmu kávy o jeden šálek skutečně zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu o 17 %.

Třešničkou na dortu je, že můžete vypít i jeden šálek navíc! Ve skutečnosti může pití jednoho šálku kávy denně navíc (pokud nakonec nezkonzumujete více než 5 šálků denně) po dobu 4 let snížit riziko cukrovky 2. typu o 11 procent.

Zpomaluje Alzheimerovu chorobu

Máte v rodině kognitivní poruchy související s věkem (jako je Alzheimerova choroba, demence nebo Parkinsonova choroba)? Pokud ano, káva může být vaším zachráncem! Výsledky většiny studií, které zkoumají ochranné účinky kávy proti Alzheimerově chorobě, jsou trvale pozitivní. U osob, které ve středním věku vypily 3 až 5 šálků kávy, se riziko vzniku demence v pozdějším věku snížilo o 65 %. Díky antioxidantům, které jsou v ní obsaženy, může káva také pomoci oddálit nástup a snížit závažnost demence a Alzheimerovy choroby u osob se zvýšeným rizikem.

Předchází některým druhům rakoviny

Existuje dostatek důkazů o tom, že káva může bojovat proti některým typům rakoviny. Studie pozorují, že zvýšením denního příjmu kávy o jeden šálek lze výrazně snížit riziko rakoviny jater. Rovněž se uvádí, že káva by mohla bojovat proti rakovině ústní dutiny, tlustého střeva a děložní sliznice, i když výsledky jednotlivých studií se různí. Zdá se však, že káva nemá žádný vliv na rakovinu žaludku, slinivky, plic, prsu, vaječníků a prostaty.

Snižuje předčasnou úmrtnost

Čím více kávy pijete, tím déle žijete! Studie odhalila, že u lidí, kteří denně vypijí 1 až 5 šálků kávy s kofeinem nebo bez kofeinu, je riziko úmrtí o 8-15 % nižší než u těch, kteří kávu vůbec nepijí. Samozřejmě vám neříkáme, abyste hltali jeden šálek kávy za druhým, protože káva je užitečná pouze tehdy, pokud vypijete méně než 5 šálků denně a více než 5 šálků by se mohlo ukázat jako škodlivé.

Bezpečnostní poznámky

Příznivé účinky kofeinu jsou závislé na dávkování. Jsou spojeny s nízkými dávkami, což je asi 100 až 200 mg denně. Pro představu, 250 ml šálku kávy obsahuje 100 mg kofeinu, zatímco dva 250 ml šálky čaje mají 120 mg.

Nadměrný příjem je jiný příběh. Může mít nepříjemné vedlejší účinky, jako je třes, úzkost, deprese, dehydratace a problémy se spánkem. Časem může zastavit vstřebávání vápníku a přispět ke vzniku osteoporózy.

Těhotné a kojící ženy by se také měly vyvarovat konzumace příliš velkého množství kofeinu. Příjem 300 mg a více denně může přispět k potratu.

Pokud se již potýkáte s intenzivním stresem nebo problémy se spánkem, kofein vynechejte. Mohl by vaše stavy jen zhoršit. Totéž platí pro reflux kyseliny, žaludeční vředy a vysoký krevní tlak.