Esenciální oleje a výhody jejich rozptylování v domácnosti

Esenciální oleje se z pouhých doplňků zábavných domácích receptů staly důležitou součástí lékárniček většiny lidí. A přestože jsou dostatečně univerzální na to, aby se daly používat různými způsoby, jejich rozptylování vám může přinést některé nevídané výhody. Zde je několik z nich, o kterých byste měli vědět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Čistí vzduch

Snadným způsobem, jak zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti, je rozptýlit esenciální olej v každé z vašich místností. Studie ukazují, že některé druhy, včetně citronové trávy, tea tree, máty peprné, citronu a sladkého pomeranče, jsou účinnými dezinfekčními a čisticími prostředky.

Kromě toho výzkumy také ukazují, že výše uvedené éterické oleje mohou potlačovat růst bakterií, virů a plísní. Pokud tedy budete pravidelně rozptylovat esenciální oleje ve své domácnosti, může to vašemu zdraví velmi prospět.

Odstraňují nepříjemné pachy

Pokud máte tendenci hodně spoléhat na osvěžovače vzduchu, mohlo by to skončit několika zdravotními komplikacemi. Statistiky ukazují, že téměř 34,7 % lidí má při kontaktu s osvěžovači vzduchu dýchací potíže, bolesti hlavy, závratě, vyrážky, přetížení, záchvaty a nevolnost.

Ve skutečnosti bylo zjištěno, že i výrobky označené jako „zelené“ a „zcela přírodní“ uvolňují škodlivé látky. Místo toho vyzkoušejte jemně vonící esenciální oleje, jako je jojobový, bergamotový, heřmánkový a santalový. V několika studiích bylo zjištěno, že dokáží zmírnit, případně úplně odstranit nepříjemné pachy.

Zlepšují poznávací schopnosti

Ať už se snažíte na poslední chvíli dokončit nějaké učení nebo pracujete na důležité prezentaci, esenciální olej vám může pomoci zlepšit soustředění. Nejoblíbenějšími možnostmi jsou rozmarýn, máta peprná, eukalyptus, citron a jedle bělokorá.

Kromě toho oleje jako máta peprná a ylang-ylang zlepšují paměť a celkovou kognitivní výkonnost.

Zvyšují bdělost

S předchozím přínosem úzce souvisí i to, že esenciální oleje dobře povzbuzují k bdělosti. Například o citronové trávě se předpokládá, že se lidé cítí bdělejší, pozornější a ostražitější.

Kromě toho se má za to, že stejně účinné při probouzení lidí je i smíchání „veselých“ vůní, jako je citron, limetka a grapefruit, s mátou peprnou, mátou vonnou nebo vavřínovým listem. Esenciální oleje jsou tak vhodným doplňkem k rannímu šálku kávy.

Zlepšují náladu

Esenciální oleje mohou mít potenciál zlepšit vaši náladu. Výzkumy uvádějí, že bergamot je obzvláště účinný při zlepšování nálady a povzbuzování.

Pokud se přidá k levanduli a kadidlovníku, tento přínos se pravděpodobně rozšíří i na osoby s depresí a chronickou bolestí. Mezi oblíbené éterické oleje zlepšující náladu patří také pelargonie, šalvěj muškátová a rozmarýn.

Zmírňují stres a úzkost

Pokud vedete stresující život, nezapomeňte do něj přidat esenciální oleje. Výzkumy ukazují, že levandule, heřmánek, cedrové dřevo, růžové dřevo, sladký pomeranč, grapefruit a kadidlo navozují pocity klidu často stejně účinně jako diazepam (lék, který má uklidňující účinek).

Esenciální olej z hinoki (cedrového dřeva) navíc pozitivně ovlivňuje autonomní nervový systém, zpomaluje srdeční tep a zmírňuje úzkost. Je však důležité si uvědomit, že esenciální oleje nejsou alternativou ke konvenční léčbě.

Pomáhají při hubnutí

Esenciální oleje mohou být vhodným doplňkem vašeho jídelníčku a cvičebního režimu. Výzkumy uvádějí, že máta peprná zlepšuje trávení a omezuje chuť k jídlu, tudíž zabraňuje přejídání.

Citronový olej zase údajně zlepšuje metabolismus a snižuje chuť k jídlu. Nemluvě o tom, že na základě dřívějších účinků vás esenciální oleje mohou povzbudit a motivovat ke cvičení, když se cítíte na dně.

Navozují spánek

Pokud máte problémy s usínáním, můžete zkusit rozptýlit levandulový, mátový, heřmánkový nebo jasmínový esenciální olej. Předpokládá se, že inhalace těchto olejů snižuje neklid a navozuje spánek.

Vědci se domnívají, že většina esenciálních olejů obsahuje až 50 sloučenin, které společně podporují terapeutický účinek. Z nich jsou za pocit ospalosti zodpovědné stery a alkoholy. To by mohl být důvod, proč jsou esenciální oleje považovány za účinný lék na nespavost.

Podporují dobré zdraví

Esenciální oleje se mohou hodit v období chřipek. Studie ukazují, že citronový éterický olej zlepšuje imunitu a čistí lymfatický systém. Eukalyptus zase bojuje proti infekcím dýchacích cest a dutin.

Tea tree a levandule zase působí protizánětlivě, a proto zabraňují alergiím a zmírňují kožní potíže.

Je důležité si uvědomit, že ačkoli jsou éterické oleje prospěšné, nemohou nahradit konvenční medicínu. Přesto by nebylo na škodu koupit si difuzér a vyzkoušet, co aromaterapie nabízí.