Energetické nápoje mohou poškodit vaše srdce

Energetické nápoje jsou často označovány za nejlepší možnost, jak zvýšit svou bdělost. Protože výrobci energetických nápojů používají chytré marketingové techniky, tyto energetické nápoje si úspěšně vydobyly své místo mezi mládeží. V současné době jsou energetické nápoje po multivitamínech nejoblíbenějším doplňkem stravy užívaným dospívajícími a mladými dospělými. Tyto energetické nápoje však mohou mít vzhledem k povaze svých složek nebezpečné účinky na organismus.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co způsobuje, že jsou energetické nápoje špatné

Hlavní složkou energetických nápojů je kofein. Například 700 mililitrů energetického nápoje může obsahovat až 500 mg kofeinu. To odpovídá množství kofeinu ve čtyřech nebo pěti šálcích kávy. Do energetických nápojů se navíc přidává guarana, která obsahuje kofein. Kromě kofeinu je pro vaše tělo škodlivý také obsah cukru v nich obsažený. Většina energetických nápojů obsahuje až 25-50 gramů jednoduchých cukrů. Tyto cukry se mohou rychle vstřebat a snadno se stát součástí krevního oběhu. Dalším trendem mezi mladými lidmi je míchání energetických nápojů s alkoholem. To je jedna z nejhorších kombinací, kterou můžete svému tělu dopřát. Kvůli tomu všemu byl zaznamenán nárůst počtu návštěv pohotovosti a úmrtí spojených s energetickými nápoji.

Vliv energetických nápojů na srdce

Stále ještě nejste připraveni vzdát se svého oblíbeného energetického nápoje? Pak je tento výzkum určen právě vám. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of the American Heart Association energetické nápoje obtěžují vaše tělo více než jiné kofeinové nápoje. Výzkum zjistil, že komerčně dostupný energetický nápoj má větší vliv na elektrickou aktivitu srdce a krevní tlak než kontrolní nápoj se stejným množstvím kofeinu.

V rámci výzkumné studie bylo 18 osob rozděleno do dvou skupin. První skupina konzumovala 1 litr komerčně dostupného energetického nápoje obsahujícího 320 mg kofeinu. Druhá skupina dostala kontrolní nápoj obsahující stejné množství kofeinu. Po šestidenní přestávce byli účastníci požádáni, aby si nápoje vyměnili. Byla sledována elektrická aktivita jejich srdce. Bylo zjištěno, že oba nápoje vedly k podobnému zvýšení systolického krevního tlaku. Po šesti hodinách se však systolický tlak ve skupině s kofeinem téměř vrátil na původní hodnoty. Ve stejné době byl u skupiny s energetickými nápoji zaznamenán mírně zvýšený krevní tlak i po šesti hodinách. To ukazuje, že kofein není jediným viníkem. Účinky na změnu krevního tlaku mohou mít i další složky energetického nápoje. Dalším zjištěním je, že mohou také zvyšovat srdeční tep.

To ukazuje, že energetické nápoje nemají stejný účinek jako káva nebo limonády. Ti, kteří mají vysoký krevní tlak, nějaké srdeční onemocnění nebo jiné zdravotní problémy, by se měli těmto energetickým nápojům vyhnout. Mohly by totiž zvýšit riziko infarktu a mrtvice. Vysoké množství kofeinu v energetických nápojích může mít také za následek bušení srdce, dehydrataci a úzkost. Nadměrná konzumace těchto nápojů může přispět k problémům se spánkem u dospívajících. Pokud jste diabetik nebo prediabetik, mohou tyto nápoje obohacené o cukr působit proti vám. Pokud nemůžete přestat konzumovat energetické nápoje najednou, buďte při jejich konzumaci alespoň opatrní.

Až budete mít příště chuť sáhnout po energetickém nápoji, poohlédněte se po jiných alternativách. Dobrou volbou, jak překonat odpolední útlum, je káva. Nebojte se obsahu kofeinu. Káva s mírou vašemu tělu nijak neškodí. Další zdravou možností je zelený čaj. Díky menšímu množství kofeinu a velkým zdravotním přínosům by mohl povzbudit vaši mysl i tělo. Nebo vyzkoušejte zdravé zelené šťávy či koktejly. Kdykoli potřebujete trochu dodat energii, ujistěte se, že jste zvolili zdravou volbu.