Efekt chroupání vám pomůže zhubnout

Co je“Efekt chroupání?“ Ochutnání, přivonění a pohled, to vše je součástí typické rutiny při jídle. Zato poslouchání je zřídkakdy považováno za její důležitou součást. Vše se ale může změnit v důsledku nové studie, která ukazuje, že lidé jedí méně, když se při něm poslouchají.

Vědci z Brigham Young University nazvali tento jev „Efekt Chroupání“ a zjistili, že čím intenzivnější je zvuk, tím méně člověk sní. Ve skutečnosti se ukázalo, že i poslech reklamy, která ukazovala někoho jiného, jak žvýká, vedl lidi k nižší konzumaci jídla.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Efekt chroupání vám pomůže zhubnout

Experiment

V jednom experimentu snědli účastníci se sluchátky, v nichž hrála hlasitá hudba maskující zvuk potravy, v průměru větší množství jídla (4 housky), než ti, kteří slyšeli klidnější a méně hlasité tóny (2, 75 housek).

Zajímavé je, že hluk vydávající proces vaření, jako je například prskající slanina, neměl na množství snědeného jídla žádný vliv.

Ryan Elder, spoluautor studie, vysvětluje: „Když maskujete zvuk spotřeby, například tím, že se při jídle díváte na televizi, jeden smysl omezíte, což může způsobit, že sníte víc, než normálně.“

Tak využijme tento efekt na plno a místo sledování televize si vychutnávejme každé sousto.