Dýchejte – tady máte 9 přírodních způsobů jak léčit úzkost

Úzkost je pocit strachu ze ztráty nebo zranění a „nepříjemného očekávání“, často tehdy, když hrozbu nelze správně odhadnout. Lze se divit, že svět, ve kterém žijeme, vyvolává úzkosti? Skutečným problémem je strach, obavy o přežití a nedostatek lásky. Úzkosti mohou být vyvolány strachem ze známého nebo neznámého. Mohou se objevit, když nejsme v harmonii sami se sebou a s lidmi a věcmi kolem nás. Rovněž mohou souviset s emocemi z odloučení, stejně jako s poruchami dýchacího a trávicího ústrojí.

Na tomto boji s úzkostí se může podílet i nějaké trauma z období v mateřském lůně. K úzkosti může přispívat dědičnost, velký životní stres, tělesné onemocnění nebo léky. Východní medicína považuje úzkost za poruchu ledvin a také za stav srdečního ohně. Vyživujte ledviny a zklidněte srdce.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak poznáte, že trpíte úzkostí?

Úzkost může způsobovat dušnost, bušení srdce, svírání na hrudi, třes, pocení, závratě, otupělost, chvění a svalové napětí. V případě záchvatů paniky může mít člověk pocit, že umírá nebo že se zblázní. Ačkoli záchvat paniky zřídka trvá déle než deset minut, může být velmi vyčerpávající. Úzkost může člověku dokonce zabránit v tom, aby měl schopnost pokračovat v životních povinnostech.

Co můžete udělat pro léčbu úzkosti?

1. Zhluboka dýchejte

Dodávejte svému mozku životní sílu v podobě kyslíku, který mu prospívá. Hluboké brániční dýchání může skutečně pomoci zmírnit úzkosti. Východní medicína uvádí, že „úzkost blokuje energii a poškozuje plíce“. Se stavy úzkosti jsou spojeny ledviny. Úzkost může být také faktorem stagnace v játrech a nedostatečnosti sleziny. Ta může oslabit ochranný štít těla, čímž se stáváme zranitelní vůči vnějším silám. Většina lidí již ví, že nadměrná úzkost může přispívat k dráždivému tračníku.

2. Jezte zdravě

Zdržte se pití stimulantů, jako je kofein, cukr a ovocné šťávy, které vás povzbudí a uvedou vaše tělo do stavu panické pohotovosti v přesčasových hodinách. Jezte více ovesných vloček a jogurtů, které mají vysoký obsah uklidňujícího vápníku. Konzumujte hodně hlávkového salátu, který snižuje pocit úzkosti. Jezte celozrnné obiloviny, jako je pohanka, proso, quinoa a hnědá rýže. Vhodná je také zelenina, jako jsou sladké brambory a batáty. Udržujte hladinu cukru v krvi v rovnováze namísto cukrem poháněné horské dráhy. Odborníci na fobie tvrdí, že fyziologické příznaky záchvatů paniky věrně napodobují příznaky hypoglykemické reakce.

Nadbytek mědi v těle (potrubí, nádobí) může být faktorem, který přispívá k úzkostným stavům. Přemíra kvasinek může vyvolat úzkost a nadměrná úzkost vede k přemnožení kvasinek.

3. Pečujte o své ledviny

Udržujte ledviny vyživené a v teple. Možná si budete chtít vyrobit pás na zahřátí ledvin, abyste se cítili posíleni. Pijte uklidňující bylinné čaje, například z mateřídoušky, heřmánku, meduňky, ovesné slámy a mučenky.

Chmelová a kozlíková tinktura: Zklidňuje vaši bytost.
Extrakt z kava kava: Nedávno byl v Německu schválen pro své účinky proti úzkosti.
Hloh: Vyživuje fyzické a emocionální zdraví srdce a působí na ledviny, které korelují s emocí strachu.
Sibiřský ženšen: Pomáhá tělu přizpůsobit se stresu.
Kalifornský mák: Chladí, uklidňuje, není narkotický a zklidňuje emocionálně tělo.
Třezalka tečkovaná: Stabilizuje nervový systém.
Extrakt z divokého salátu: Uklidňuje stavy úzkosti.
Kořen puškvorce: Působí jako přírodní sedativum.
Divoký oves a Dong Quai: Zmírňuje akutní úzkost.

4. Použití doplňků stravy

K úzkosti může přispívat nedostatek vápníku, hořčíku i B komplexu. Uklidňující vitamín B inositol se nachází v naší míše, mozku a nervech. Inositol funguje jako buněčný posel. Bylo zjištěno, že pomáhá při panických poruchách. Lecitin je také dobrým zdrojem inositolu. Velmi úzkostní lidé užívají každé ráno 100 mg. Dalším doplňkem stravy je GABA (kyselina gama aminomáselná), která pomáhá chránit mozek před vzrušujícími zprávami.

Vyzkoušejte homeopatické léky

Aconitum: Pro člověka, který se bojí smrti, tmy, zla, a dokonce i přecházení ulice. Úzkost, zoufalství, neklid a zběsilost jsou také charakteristické pro osobu, která potřebuje akonitin.
Argentum nitricum: Pro impulzivní osobu, která má strach z nadcházejících událostí. Obává se davů a výšek. Může mít záchvaty paniky a průjem při předvídání okolností.
Arsenicum album: Pro člověka, který je neklidný, bojácný a stále v pohybu. Unavený a roztěkaný, vysoce nervózní a hledající chyby. Bojí se smrti, tmy a nevyléčitelných nemocí. Může být také podezíravý a náročný.
Asafoetida: Pro labilní a neklidné osoby.
Cicuta virosa: Pro snížení úzkosti a pocitu nespokojenosti.
Gelsemium: Na úzkost založenou na strachu.
Ignatia: Na smutek vedoucí k úzkosti, depresi, hysterii a hněvu.
Lachesis: Na noční úzkost, žárlivost a podezíravost. Pro lidi, kteří se domnívají, že se proti nim někdo spikl, potřebují otevřený prostor a mají bujnou fantazii.
Natrum muriaticum: Pro toho, kdo je úzkostný ze všeho. Má děsivé sny, je introvertní a nemá rád teplo a hluk, které úzkosti zhoršují.
Passiflora: Pro celkovou úzkost.

Použití květinových esencí

Esence z květů osiky: Pro člověka, který má strach a úzkost, ale neví proč.

Mimulus – květinová esence: Pro toho, kdo má obavy, že se mu něco nepovede, například obavy o peníze.

Esence z květů řepíku: Pro neklid a vnitřní obavy.

Mějte u sebe záchranný prostředek na několika vhodných místech, například v aktovce, na stole, v kabelce a v přihrádce na rukavice. Použijte jej, když se úzkost začne dostavovat. Stačí dvě kapky pod jazyk.

Další způsoby zklidnění úzkosti

1. Vyrobte si pytlíček proti úzkosti

Udělejte si pytlík z něčeho známého z vašeho dětství. Při pocitu úzkosti jeho vůni zhluboka vdechujte. Vdechujte úzkost zmírňující éterické oleje z bazalky, bergamotu, cedrového dřeva, heřmánku, cypřiše, pelargonie, jasmínu, jalovce, levandule, majoránky, meduňky, neroli, petitgrainu, růže, rozmarýnu, santalového dřeva a ylang ylang.

2. Upravte své prostředí a rutinu

Modrá barva je klidná a uklidňující pro ducha. Nezapomínejte dýchat a dodávat mozku kyslík, po kterém touží, aby byl klidný. Ke zklidnění ducha používejte modlitby, vizualizace, klidné mantry a jantry.

Vytvořte si bezpečný prostor. Vyhýbejte se nebezpečnému. Namočte se do koupele a přimíchejte do ní esenciální oleje, bylinky nebo květové esence.

3. Vyzkoušejte masáže a další zklidňující techniky

Masáže mohou pomoci uvolnit napětí. Jako uklidňující techniku použijte držení palce jedné ruky druhou. Třete centrum čakry třetího oka, abyste uklidnili šen. Držení prstů na nohou, zejména prostředního, pomáhá snášet energii z hlavy dolů a uzemnit ji.

4. Cvičte co nejvíce

Úzkost je známkou toho, že postižený má stále sílu bojovat. Cvičení je dobrý způsob, jak do těla přivést více kyslíku a snížit tak úroveň úzkosti. Běh je doporučovanou formou cvičení pro osoby se strachem z otevřených (agorafobie) i uzavřených prostor (klaustrofobie).

5. Vyzkoušejte kognitivně behaviorální terapii

Kognitivně behaviorální terapie učí člověka nahlížet na situace, které mají tendenci vyvolávat paniku, jiným způsobem. Člověk může být s pomocí terapeuta postupně vystaven tomu, co ho děsí.

Hodně štěstí při překonávání toho, co ve vás vyvolává úzkost!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD