Důvody, proč zařadit klíčky a výhonky do svého jídelníčku

Většina lidí má dojem, že jíst zdravě automaticky znamená utrácet nehorázné sumy za kvalitní suroviny a potraviny. Nic nemůže být dále od pravdy.

Tady je tajemství: existuje superpotravina, díky které můžete detoxikovat své tělo, zhubnout a dodat si více energie, a zároveň snížit své účty za potraviny na polovinu. Je nejen neuvěřitelně chutná, ale také super univerzální. Mohou si ji dopřát děti i starší lidé, vegani i nevegetariáni. Lze ji pěstovat a sklízet v interiéru během několika dní, a to i bez půdy, a představuje dokonale uspokojující a syté jídlo, ať už se konzumuje syrová, nebo vařená.

Pokud jste to ještě neuhodli, mluvíme o klíčcích a výhoncích. Jsou sice maličké, ale mají v sobě pořádnou porci živin a vitamínů, kterých se vaše tělo nemůže dočkat, až je vstřebá. Zde je seznam všech způsobů, jak vám klíčky a výhonky mohou dodat energii a pomoci vám udržet se na vrcholu zdravé výživy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zlepšují vaši imunitu

Výhonky a klíčky jsou bohaté na vitamin C, což je živina, která spouští bílé krvinky, aby bránily tělo proti infekcím. Antioxidační povaha této silné mikroživiny neutralizuje volné radikály způsobující nemoci a zajišťuje, že vaše tělo zůstane zdravé a funkční.

Kromě toho se obsah vitaminu A v klíčcích při jejich dalším vývoji může až pětkrát znásobit. Stejně jako vitamin C působí i vitamin A jako silný antioxidant, díky němuž jsou klíčky a výhonky skvělou volbou pro budování silného imunitního systému.

Dokážou podpořit váš metabolismus

Naklíčené fazole a luštěniny jsou zásobárnou důležitých enzymů, ke kterým vaše tělo jinak nemá přístup prostřednictvím potravin. Tento příliv enzymů zdravě povzbudí váš metabolismus.

Díky vysokému obsahu bílkovin, živin důležitých pro tvorbu buněk, obnovu orgánů, růst kostí a svalů a jejich regeneraci, jsou klíčky také snadným a levným způsobem, jak zlepšit celkové zdraví vašeho těla. Z tohoto důvodu odborníci na výživu věří, že klíčky a výhonky jsou skvělým zdrojem bílkovin pro vegany a vegetariány – mohou dokonce nahradit maso!

Jsou skvělé pro zdraví vašeho zažívání

Vysoký počet enzymů podporujících metabolismus obsažených v klíčcích a výhoncích také pomáhá zlepšit trávení. Ty hrají důležitou roli v chemických reakcích, které probíhají během procesu trávení, a díky tomu napomáhají správnému rozkladu potravy a lepšímu vstřebávání živin v trávicím traktu.

Kromě toho mají výhonky a klíčky také vysoký obsah vlákniny. Protože vláknina prochází střevním traktem v relativně nezměněné podobě, činí stolici objemnou. Ta zase udržuje optimální rychlost pohybu odpadních látek, čímž podporuje jejich snadnější vylučování z těla. Vláknina také vyvolává uvolňování žaludečních šťáv, které napomáhají účinnému fungování enzymů, jež se již v klíčcích nacházejí.

Konzumace klíčků a výhonků tak může udržet na uzdě zažívací potíže, jako je zácpa a průjem.

Mohou vám pomoci zhubnout

Výhonky a klíčky nabízejí tělu zdravý přísun vitaminů a minerálních látek a zároveň mají neuvěřitelně nízký obsah kalorií. To znamená, že je můžete snadno zařadit do svého jídelníčku, aniž by sabotovaly vaše cíle v oblasti hubnutí nebo zvyšovaly riziko obezity. Vláknina navíc pomáhá udržet pocit sytosti po dlouhou dobu, protože díky ní je stolice objemná. Brzdí také uvolňování hormonu hladu zvaného ghrelin, který je zodpovědný za to, že vašemu mozku říká, že máte hlad. To znamená méně prudkých nárůstů a poklesů hladiny cukru v krvi, což zase znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že mezi jídly sáhnete po prázdných kaloriích.

Mohou pomoci při léčbě chudokrevnosti

Anémie je stav, který vzniká, když hladina železa v těle nebezpečně klesne. Nedostatečná konzumace potravin bohatých na železo může vést k jeho nedostatku, kdy klesá počet červených krvinek, protože železo je nezbytnou součástí tvorby červených krvinek. To může vyvolat příznaky, jako je nevolnost, únava, malátnost, a dokonce i žaludeční potíže.

Klíčky a výhonky obsahují stopové minerály, jako je železo a měď, které jsou nezbytné pro regulaci zdraví vaší krve. Tyto minerály pomáhají udržovat počet červených krvinek a zvyšují krevní oběh, což následně zlepšuje schopnost buněk přenášet kyslík do orgánů a optimalizovat tak jejich výkon.

Mohou zlepšit váš zrak

Strava bohatá na vitamin A může zabránit vzniku šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace. Pomáhá také udržovat vnější obal oka (rohovku) čistý. Ve skutečnosti tvoří také jednu z klíčových složek rodopsinu, bílkoviny v očích, která pomáhá vidět za špatných světelných podmínek.

Klíčky a výhonky nabízejí pořádnou dávku vitaminu A, a proto se odborníci na výživu a vědci nadále domnívají, že jejich konzumace souvisí s udržováním zdravého zraku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Pinkvilla