Důvody, proč se doporučuje přestat pít kávu nalačno

Jste člověk, který si potřebuje během dne udržet bystrost, nebo jste jen závislí na pití kávy každé ráno? Některé ráno však vaše dychtivost po hltání této hnědé pochoutky může způsobit, že zanedbáte skutečnost, že nejdříve musíte něco malého sníst.

I když vezmete v úvahu všechny výhody, které s sebou pití kávy přináší, její užívání na lačný žaludek není nikdy a v žádném případě dobré pro vaše zdraví. Stejně jako u většiny ostatních věcí v životě je rozhodující načasování. Je naprosto nezbytné, abyste si uvědomili, kdy kávu pít, protože její pití v nesprávnou dobu může narušit váš pravidelný metabolismus a celkové fungování organismu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Problémy s pitím kávy na lačno

Začněme tím, že většina zdravotních problémů, které jsou způsobeny pitím kávy na lačný žaludek, začíná ve střevech a trávicím traktu. Špatné účinky tohoto zlozvyku však mohou sahat daleko za hranice vašeho žaludku. Zde jsou některé z důvodů, proč byste nikdy neměli pít kávu nalačno.

1. Zvyšuje hladinu žaludeční kyseliny

Váš žaludek obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, která vám pomáhá s funkcí trávení. Pití kávy má obvykle tendenci zvyšovat produkci kyseliny chlorovodíkové ve vašem žaludku. Když však pijete kávu na lačný žaludek, produkce kyseliny chlorovodíkové se nadměrně zvýší. Pokud v tom budete pokračovat často, vaše tělo může začít produkci kyseliny chlorovodíkové samo zpomalovat. V důsledku toho se vaše trávení zpomalí. Káva na lačný žaludek také podporuje gastroezofageální reflux neboli zvracení a nevolnost.

Naše střevní bakterie se pak živí nestrávenými bílkovinami a potravou a produkují sirovodík. Tímto způsobem nakonec budete šířit nepříjemný zápach všude, kam přijdete! Pití kávy na lačný žaludek může také vést k výrazným změnám ve vašich střevních návycích. Pokud si myslíte, že to není velký problém, počkejte, až zjistíte, k čemu povede zvýšení hladiny žaludeční kyseliny.

2. Zvyšuje riziko pálení žáhy

Se zvyšující se hladinou žaludeční kyseliny se zvyšuje pravděpodobnost pálení žáhy. Káva rozhodně není dobrá, pokud jste náchylní k pálení žáhy. Jelikož je vysoce kyselá, dráždí váš trávicí trakt. Pokud uvažujete o přechodu na kávu bez kofeinu, pamatujte, že ani ta vám příliš nepomůže. Předpokládá se totiž, že káva bez kofeinu zvyšuje hladinu žaludečních kyselin ještě více než káva s kofeinem. Dobrou volbou není ani přechod na jiný způsob vaření nebo pražení. Jediným řešením je vyhnout se kávě úplně.

3. Vede k refluxu kyseliny

Dalším neblahým důsledkem zvýšení hladiny žaludeční kyseliny je reflux. Za normálních okolností brání svěrací svalstvo žaludeční kyselině, aby probublávala jícnem. Když pijete kávu nalačno, kofein v ní obsažený může uvolnit svaly svěrače a způsobit nepříjemný reflux kyseliny. Ukazuje se však, že káva bez kofeinu má podstatně menší refluxní účinek. Kromě refluxu může zvýšená hladina žaludeční kyseliny vést k poruchám trávení, syndromu dráždivého tračníku a dokonce i k vředům.

4. Způsobuje nedostatky ve výživě

Káva má schopnost dostat jídlo ze žaludku rychleji, než by to dokázalo samo o sobě. Pokud potrava není ve střevech tak dlouho, jak by měla být, nemusí se vstřebávat důležité vitaminy a minerály. Tímto způsobem můžete nakonec trpět nedostatkem živin.

Pokud často chodíte na záchod, může za to váš nárazový příjem kofeinu. Káva má také schopnost dostat tekutiny z těla ven tím, že je vyplavuje ledvinami. V důsledku toho se vaše ledviny nedostanou ke vstřebávání důležitých minerálů, jako je vápník, hořčík a zinek. Zejména nedostatek hořčíku může být důvodem k vážným obavám, protože může být spojen s příčinou celé řady dalších zdravotních problémů, včetně astmatu, srdečních onemocnění, onemocnění ledvin, chronické únavy, migrén, neplodnosti, krevních sraženin a dokonce i úzkosti nebo deprese.

5. Může být příčinou nepravidelného spánku

Kolikrát jste se přistihli, že si dáváte šálek kávy, abyste byli v práci nebo dokonce doma svěží a bystří? Pokud je vaše odpověď vysoké číslo, pak si musíte naplánovat, jak tento zvyk co nejrychleji omezit. Příliš mnoho kofeinu za den může vést k nedostatku spánku. Navíc začnete přehlížet běžné varovné signály, které vám dává vaše tělo ohledně únavy a potřeby odpočinku.

Protože se váš pravidelný spánkový režim neustále narušuje, může dojít k depresivním náladám. Příliš mnoho kofeinu může také vést k tomu, že se u vás objeví pocity spojené s úzkostí, jako je nadměrná nervozita, pocení a třes.

6. Zvyšuje hladinu cukru v krvi

Když si dáte nejdříve šálek kávy, než něco sníte, může to zvýšit hladinu cukru v krvi. Ukazuje se, že pokud jste diabetik 2. typu, bude pro vás v důsledku toho velmi obtížné regulovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho, že konzumace velkého množství kofeinu způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, může také vést k mírnému zvýšení hladiny krevního tlaku. Pokud máte potíže s regulací krevního tlaku nebo cukrovky, může vám pomoci přechod na kávu bez kofeinu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: LiveStrong , NDTV