Důvody, proč můžete po jídle pociťovat nevolnost

Nevolnost vás může přepadnout v nejnevhodnější chvíli a může vám značně znepříjemnit den. Cítíte se nepříjemně a jste nervózní. A co může být ještě horšího? Vždy je obtížné přesně určit, co ji způsobilo.

Pokud se vám však po každém vašem jídle zvedá žaludek, může být ve hře několik věcí. Zde je sedm důvodů, proč se vám po jídle dělá nevolno.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Otrava jídlem

Pokud se k pocitu nevolnosti přidávají příznaky jako bolest břicha, průjem, slabost, horečka, zimnice, pocení a bolest hlavy, pak se může jednat o otravu jídlem. Tento stav může vzniknout po požití potravin kontaminovaných bakteriemi, viry, chemikáliemi nebo jedovatými kovy, jako je olovo nebo kadmium.

Otravu jídlem může způsobit také křížová kontaminace a nesprávné skladování potravin. Většina příznaků začíná 24 hodin poté, co jste snědli něco kontaminovaného. U potravin kontaminovaných bakteriemi stafylokoka se však příznaky obvykle projeví mezi 1 až 8 hodinami po konzumaci. Pokud máte podezření na otravu jídlem, vydejte se co nejdříve k lékaři.

Žaludeční vředy

Pokud máte mírnou nevolnost doprovázenou tupou nebo pálivou bolestí v žaludku, můžete mít žaludeční vřed. Způsobují ho bakterie, některé léky a rakovina.

Pokud se cítíte slabí, máte potíže s dýcháním, krev ve zvratcích nebo ve stolici, nebo bolesti žaludku, které nemizí, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Gastroezofageální reflux

Gastroezofageální reflux (GERD) neboli reflux kyseliny způsobuje pálení žáhy a bolest na hrudi hned za hrudní kostí. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda trpíte refluxem, je ten, že po jídle cítíte v zadní části krku pachuť jídla nebo žaludeční kyseliny.

Kromě nevolnosti s sebou gastroezofageální reflux přináší zápach z úst a dýchací potíže. To může být způsobeno těhotenstvím, nadváhou nebo obezitou. Reflux kyseliny mohou způsobit také některé léky a kouření. Pokud začnete silně zvracet, máte problémy s polykáním nebo máte ve zvratcích krev, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Žlučové kameny

Mírná nevolnost doprovázená bolestí v pravé horní části břicha (trvající 30 minut nebo déle) jsou příznaky žlučových kamenů. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří bolest pod pravou lopatkou a zažívací potíže po konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku nebo bílkovin.

Žlučové kameny vznikají, když látky ve vaší žluči (ve žlučníku) ztvrdnou. K tomu dochází, když játra uvolňují do těla příliš mnoho cholesterolu a není dostatek žlučových solí k jeho rozpuštění. Mohou být také způsobeny, když jiné látky ve žluči způsobí krystalizaci cholesterolu, nebo když se žluč koncentruje, protože žlučník není dostatečně vyprazdňován.

Riziko vzniku žlučových kamenů může být způsobeno obezitou, cukrovkou, těhotenstvím a rychlým úbytkem hmotnosti. Pokud máte bolesti břicha trvající déle než 5 hodin, jílovitou stolici, horečku nebo zvracíte, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Stres z horka

Stavy související s teplem mohou být závažné, ale nevěnuje se jim tolik pozornosti, kolik by se mělo. Pokud jste byli vystaveni vysokým teplotám a cítíte nevolnost, závratě, žízeň a jste zmatení, může se jednat o tepelný stres.

Stres z horka mohou doprovázet také křeče z horka, úpal a vyčerpání z horka. Každý z těchto stavů vyžaduje lékařskou pomoc, proto je důležité vyhledat pomoc, pokud vy nebo někdo z vašich blízkých prodělává některý z těchto příznaků.

Syndrom cyklického zvracení

Pokud pociťujete silnou nevolnost, pocity na zvracení a fyzické vyčerpání bez zjevné příčiny, pak možná trpíte syndromem cyklického zvracení. Tento stav může způsobit emoční stres, úzkost, záchvaty paniky, infekce, některé potraviny (kofein, mléčné výrobky nebo ořechy), horké počasí, menstruace, fyzické vyčerpání nebo příliš mnoho cvičení.

Pokud se u vás objeví sucho v krku, zřídkavé močení, suchá kůže, letargie, horečka a zapadlé oči, obraťte se co nejdříve na lékaře.

Těhotenství

Těhotenství je asi první věc, která vás napadne, když přijde řeč na nevolnost a zvracení. A je pravda, že podle statistik se tyto příznaky vyskytují u 70-80% všech těhotných žen.

Ačkoli příčina „ranní nevolnosti“ není zcela jasná, výzkumy uvádějí, že by mohla být způsobena v důsledku gastroezofageálního refluxu. Ke zmírnění příznaků mohou přispět jednoduché změny stravy a perorální léky.

Přestože přesnou příčinu nevolnosti je často těžké určit, vždy si můžete všímat dalších příznaků, které vám pomohou problém diagnostikovat. A přestože ve většině případů není důvod k obavám, pokud nevolnost pociťujete dlouhodobě, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Medical News Today