Důvody proč máte stále chuť k jídlu a nemůžete přestat jíst
Je normální, že se občas cítíte hladoví. Možná jste měli celý den pracovní schůzky, nebo jste právě vystoupili z letadla a chtěli jste sníst všechno, co vám přijde pod ruku. Tyto situace jsou však ojedinělými případy, takže je snadné určit příčinu. V jiných případech může být nadměrná chuť k jídlu příznakem jiného onemocnění. Extrémní chuť na jídlo, známá jako polyfagie nebo hyperfagie, může přicházet a odcházet, nebo trvat po dlouhou dobu. Kupodivu ne vždy vede k přibývání na váze.
Když chuť k jídlu prudce vzroste, je pravděpodobné, že se jedná o jeden ze dvou problémů: Tělo touží po větším množství paliva, nebo signály vyvolávající chuť k jídlu nefungují správně. Konkrétní příčiny závisí na základních podmínkách. Nemůžete přijít na to, proč se vám chuť k jídlu vymkla kontrole? Navštivte lékaře, ale věnujte pozornost i dalším příznakům. Příčinou může být některý z následujících stavů.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Hypoglykémie
V případě náročného dne může vynechání jídla způsobit hypoglykémii neboli abnormálně nízkou hladinu cukru v krvi. Vaše tělo bude nutně potřebovat energii! Pravděpodobně se dostaví hlad, nevolnost, slabost a bolesti hlavy. Pokud se to stává často, je možné, že se stanete na časné varovné příznaky znecitlivělí. Ohroženi jsou také diabetici, kteří to s léčbou nemoci přehánějí. Naštěstí pro průměrně zdravého člověka lze hypoglykémii zvrátit pouhým příjmem sacharidů. Lidé s diabetem by se měli poradit se svým lékařem o prevenci a zvrácení hypoglykémie.
2. Hypertyreóza
Hypertyreóza neboli Gravesova choroba vzniká, když štítná žláza vytváří příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Tyto hormony narušují signály sytosti, což vede ke zvýšené chuti k jídlu. Léčba obvykle vyžaduje podávání léků proti štítné žláze a kontrolu nedostatku selenu.
Navzdory zvýšenému příjmu potravy úbytek hmotnosti přetrvává, takže to může být dost matoucí. Mezi další příznaky patří nervozita, zrychlený tep, nesnášenlivost tepla a třes rukou. Gravesova choroba postihuje pouze 1 z 200 lidí, přičemž je však 7-8 krát pravděpodobnější, že postihne ženy než muže.
3. Předmenstruační syndrom
Předmenstruační syndrom neboli PMS je soubor příznaků, které se projevují po ovulaci a před menstruací. Za vše může drastická změna hormonů! PMS trpí asi 75 % žen a příznaky se často zhoršují koncem třicátého a po čtyřicátém roce života. Velmi časté jsou změny chuti k jídlu a nutkání k jídlu. Můžete také pociťovat problémy se spánkem, únavu, bolesti hlavy, podrážděnost a výkyvy nálad. Pokud se blíží toto období měsíce, očekává se polyfagie. Pokud se však zhorší? Obraťte se na svého lékaře nebo porodníka či gynekologa.
4. Úzkost, deprese nebo stres
Emocionální stravování je velmi reálné. Úzkost, deprese a stres mohou snižovat nebo podporovat chuť k jídlu nebo měnit stravovací návyky. Předpokládá se, že příčinou je hormonální nerovnováha. Například studie již z roku 2006 v časopise Nutrition Research zjistila, že stres zvyšuje chuť na sladkosti a útěšná jídla. Podporuje také konzumaci tuků, což představuje riziko přibývání na váze. Pokud je příčinou polyfagie úzkost, deprese nebo stres, je nejdůležitější emoční pohoda. Zvažte zdravé techniky péče o sebe, jako je kognitivně-behaviorální terapie, jóga a cvičení.
5. Cukrovka
Nadměrný hlad a žízeň souvisí s vysokou hladinou cukru v krvi u diabetu 1. a 2. typu. Protože inzulín neplní svou úlohu a nepomáhá buňkám přijímat glukózu, buňky hladoví. Pokud máte „juvenilní“ diabetes 1. typu, tento příznak již znáte. U dospělých však může být nadměrný hlad příznakem prediabetu, který je předchůdcem diabetu 2. typu. Pokud jste ohroženi, nechte si udělat krevní test.
6. Kleine-Levinův syndrom
Kleine-Levinův syndrom je vzácná neurologická porucha, která způsobuje tři hlavní příznaky: hyperfagii, hypersexualitu a hypersomnii (nadměrnou spavost). Kvůli ní může člověk spát 20 hodin denně! Epizody přicházejí a odcházejí a s věkem se snižují. Porucha je také velmi vzácná, postihuje pouze 1,5 osoby na 1 milion obyvatel a většinou se jedná o dospívající muže. Nepřekvapí, že je snadné ji přejít jako „kluci jsou holt kluci“.
7. Medikace
Zvýšená chuť k jídlu je možným vedlejším účinkem některých léků. Tento příznak je znám u léků, jako jsou kortikosteroidy, cyproheptadin a tricyklická antidepresiva. Pokud jste právě začali užívat nový lék, věnujte pozornost vedlejším účinkům. Váš lékař vám možná bude moci změnit předpis.
Uvědomte si, jak rozpoznat zdravotní problémy, a pokud příznaky přetrvávají, navštivte včas lékaře.