Důvody, proč byste měli začít užívat kolagenové doplňky

Pokud jste někdy četli složení svých produktů pro péči o pleť, možná jste mezi nimi viděli kolagen. Kolagen je označován za zázračnou složku, která navrací vaší pleti mladistvou pružnost. Opomíjí se však jedna věc, a to, že jeho vnější aplikace nepomůže. Pokud má kolagen něco změnit, je třeba ho užívat vnitřně. Ale co to vlastně kolagen je a proč je považován za fontánu věčného mládí?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč je kolagen důležitý?

Kolagen je bílkovina, která tvoří dlouhé řetězce, jež fungují jako lepidlo držící tělo pohromadě. Posiluje kosti, vyhlazuje pokožku a zajišťuje pružnost kloubů. Je také ve vašich vlasech, nehtech a všech ostatních orgánech. Když jste mladí, vaše tělo ho snadno syntetizuje. Ale jakmile dosáhnete 35 let, množství kolagenu ve vašem těle se snižuje a první známky stárnutí začínají být jasně viditelné. V době, kdy se dotknete šedesátky, má vaše tělo jen poloviční množství kolagenu, než když jste byli mladší. Když se dostanete do tohoto věku, začnete si všímat prohlubujících se vrásek, řídnoucích vlasů a křehčích kostí.

S tím, jak se lépe chápou jejich přínosy, jsou kolagenové doplňky stravy stále populárnější. Tyto doplňky jsou na trhu dostupné pod různými názvy, obvykle se jedná o kolagenní peptidy nebo kolagenní hydrolyzát (hydrolyzovaný kolagen). Zde je šest důvodů, proč byste měli po třicítce začít užívat kolagenové doplňky.

Hydrolyzovaný kolagen dělá pleť mladší

Když se vám zvýší klesající hladina kolagenu, okamžitě začnete pozorovat změny. Některé studie prokázaly, že vrásky kolem očí se zmenší o 20%, když začnete užívat kolagenové doplňky stravy. Kolagen také pomáhá zvyšovat přirozenou hladinu vlhkosti vaší pokožky a pomáhá ji chránit před škodlivým UV zářením. Jakmile začnete užívat kolagenové doplňky, můžete si dokonce všimnout zlepšení stavu strií a celulitidy.

Bojuje proti zánětům a bolestem kloubů

Pro mnoho starších lidí je obtížné chodit rychle, protože jejich klouby již nejsou příliš pružné. Pojivová tkáň obklopující naše klouby je z větší části tvořena kolagenem. Právě tento kolagen udržuje naše klouby pružné a usnadňuje pohyb. S přibývajícím věkem a úbytkem kolagenu jsou naše klouby tužší a zanícené, což způsobuje bolestivost pohybu. Pokud máte pocit, že vaše kolena nejsou tak pevná jako kdysi, začněte každý den užívat kolagenové peptidy. S těmito doplňky stravy můžete dát sbohem vrzání kloubů a opět chodit pružným krokem.

Posílí vaše kosti

Zejména ženy se s přibývajícím věkem potýkají s osteoporózou. Křehké kosti jsou jedním z nebezpečí spojených s přibývajícím věkem. Většina lidí se zaměřuje pouze na zvýšení příjmu vápníku, ale kolagen je ještě důležitější. Vaše kosti jsou z 90% tvořeny kolagenem. Kolagen zvyšuje minerální hustotu kostí a činí je pevnějšími. Každodenní užívání kolagenových doplňků udrží vaše kosti silné a sníží riziko jejich zlomení.

Zlepšuje vlasy a nehty

Vlasy a nehty jsou tvořeny keratinem, minerály a kolagenem. S přibývajícím věkem se nehty stávají lámavějšími a vlasy řídnou. Abyste to zastavili nebo do jisté míry zvrátili, je důležité, abyste do svého těla dostávali více kolagenu. Výhodou hydrolyzovaného kolagenu je, že obsahuje také aminokyseliny, díky nimž jsou lámavé, zažloutlé nehty zdravější a navíc pomáhají vašim vlasům regenerovat. Vzhledem k tomu, že kolagen je potřebný pro růst nových vlasů, muži trpící mužskou plešatostí zaznamenávají po užívání kolagenových doplňků výrazné zlepšení.

Pomáhá vám zhubnout

Metabolismus se s věkem stále zpomaluje, ale přesto se naše chutě často nezpomalují. Jediný rozdíl oproti mládí je v tom, že vědomě bojujeme prohraný boj o to, abychom jedli méně. Kolagenové doplňky pomáhají zrychlit metabolismus a zároveň vám mohou pomoci lépe kontrolovat chuť k jídlu. Kolagen také zvyšuje svalovou hmotu, takže vypadáte štíhlejší.

Udržuje váš srdeční tep silný

Vaše srdce pumpuje po celý život, což ho může vystavovat velké zátěži. Kolagen ve vašem srdci a cévách je tím, co udržuje jejich rozpínání a smršťování. Tyto těžce pracující orgány se vždy do určité míry opotřebovávají. Poškození je obvykle ihned opraveno kolagenem. Protože však kolagenu v těle s věkem ubývá, slouží k zablokování těchto poškozených míst tukové zásoby. Tuk však není dostatečně pružný, a proto vede k jejich ucpávání. Proti těmto účinkům jsou proto užitečné kolagenové doplňky stravy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Healthline