Důležité tipy jak na podzim zazimovat zahradu a trávník
Pokud potřebujete motivaci k podzimní péči o trávník a zahradu, vzpomeňte si na všechny radosti, které vám zahrada a krajina přinášely na jaře a v létě. Abyste si zajistili stejné výsledky i v příští vegetační sezóně, věnujte na podzim čas přípravě trávníku a upravených ploch na nadcházející chladné měsíce. Pokud se na podzim postaráte o několik jednoduchých zahradních úkonů, nejlépe si zajistíte dobrý start po návratu teplého počasí.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Péče o trávník
Podzim je rozhodujícím obdobím pro zlepšení stavu vašeho trávníku. Můžete začít tím, že pomocí ekologických metod odstraníte z trávníku plevel, abyste minimalizovali konkurenci o dostupné živiny a vodu.
Před použitím hnojiva nebo jiných živin na trávník se obraťte na odbornou firmu, která provede test půdy a ověří úroveň pH. Abyste mohli na trávník aplikovat správné množství živin nebo vápna, musíte znát stávající úroveň pH a dostupnost dalších základních půdních živin. Příliš mnoho nebo příliš málo těchto živin nebo vápence může být škodlivé.
Pokud výsledky testů ukazují nadměrnou kyselost půdy, aplikujte vápno podle množství doporučeného na základě výsledků půdních testů. Učiňte tak okamžitě, protože jeho účinky se projeví až po určité době. Nebo pokud je vaše půda příliš zásaditá, může být nutné aplikovat síru.
Podzim je také nejvhodnější dobou pro odplevelení a provzdušnění trávníku, aby se živiny dostaly hluboko do kořenové zóny a nedošlo k zhutnění půdy. Po odplevelení nebo provzdušnění trávníku proveďte dosetí, abyste omladili celý trávník nebo vyplnili holá místa.
Pokud žijete v chladnějším podnebí s travinami chladného období, je nejvhodnější doba pro hnojení na konci léta až začátkem podzimu. Tomuto postupu se někdy říká „překlenovací přikrmování“. Protože tyto trávy jsou nejaktivnější v obdobích mírného počasí – ne příliš horkého a ne příliš chladného – mohou právě v této době nejlépe využít živiny z hnojiva. Hnojení podporuje růst kořenů a pomáhá trávníku zotavit se z letních veder a zároveň jej připravuje na další vegetační období.
Úklid listí
Pokud jde o podzimní úklid listí, ekologicky smýšlející zahrádkáři tolerují trochu zimního nepořádku kvůli volně žijícím živočichům a s úklidem spadaného listí vyčkávají až do jara.
Odstraňování spadaného listí na podzim může zničit přezimující hmyz a odstraňuje izolaci pro hmyz zahrabaný v zemi. Mnoho druhů včel hnízdících na zemi je závislých na listovém opadu, aby přežily drsné zimní teploty. Listový opad slouží jako místo pro kuklení můr a housenek, na které se spoléhají ptáci, aby na jaře nakrmili svá mláďata. Stonožky a pavouci využívají listový podestýlkový materiál jako úkryt. Než tedy na podzim uklidíte každý spadlý list, zvažte potřeby volně žijících živočichů a rozhodněte se, kolik zimního nepořádku ve vaší krajině můžete tolerovat.
Pokud se rozhodnete spadané listí na podzim uklidit, mnoho majitelů domů používá ke sběru listí foukač nebo hrábě a plní je do pytlů na trávníkový odpad. Nabízíme ještě jednu možnost: než uložíte sekačku na zimu ke spánku, nažhavte ji s připojeným sběrným košem na trávu a přejeďte po listí, abyste je vysáli.
Veškeré nashromážděné listí uložte do náhradního koše nebo na jiné suché místo a postupně jej přidávejte na hromadu kompostu. Drcené listí můžete také použít jako zahradní mulč. Pokud máte více listí, než můžete použít, a chcete jej zlikvidovat, rozdrťte ho sekačkou na trávu, aby bylo kompaktnější pro pytle na trávní odpad.
Pokud vlastníte mulčovací sekačku, přejeďte po listí, abyste ho rozdrtili a vrátili organickou hmotu zpět do trávníku.
Zeleninové zahrady
Po sklizni poslední úrody ovoce a zeleniny pro tuto sezónu odstraňte ze zahrady veškerou rostlinnou hmotu. Její ponechání by mohlo vést k přezimování chorob rostlin a škůdců pro další vegetační období.?
Po odstranění všech rostlinných zbytků na podzim můžete zahradní půdu zrýt. Někteří odborníci sice tvrdí, že nadměrné obracení půdy může způsobit více škody než užitku, ale někteří zahrádkáři se spoléhají na malé zahradní kypřiče, aby na zeleninových zahradách potlačili plevel. Pokud půdu na zahradních záhonech zryjete, je právě teď čas na aplikaci vápna, pokud půdní testy ukázaly, že pH půdy je příliš nízké. Účinky vápna se projeví až po několika měsících, takže aplikace vápna na jaře je pro plodiny příliš pozdě.
Zahradní půdu je také třeba chránit před náročnými zimními podmínkami. Na velkých záhonech můžete vysadit krycí plodiny nebo použít mulč, který je účinnější pro menší záhony.
Trvalkové záhony
V rámci úklidu zahrady na konci roku je třeba seříznout trvalky (rostliny, které opakovaně rostou rok co rok), odstranit opadané listí a zamulčovat záhony. Tradičně se tyto úkony prováděly na podzim, když rostliny odumřely a listy zhnědly.
Nejnovějším trendem v oblasti ochrany životního prostředí je však počkat s řezem a úklidem opotřebovaných trvalek až do jara, aby to prospělo volně žijícím živočichům.
Chcete-li poskytnout volně žijícím živočichům potravu a úkryt během tuhých zimních měsíců, zvažte ponechání semenných hlaviček trvalek jako potravy pro ptáky, ponechání dutých stonků ve prospěch přezimujícího užitečného hmyzu a samotářských včel a ponechání opadaných listů trvalek pro volně žijící živočichy žijící na zemi.
Pokud přes zimu nesnesete nepořádek na trvalkových záhonech, podzimní seříznutí a úklid listí nezajistí rostlinám a volně žijícím živočichům žádnou zimní ochranu, ale záhony budou přes zimu vypadat uklizeněji a na jaře budou připraveny na nový růst.
Úklid a mulčování patří k sobě. Nejlepší je provést obojí, aby vaše zahrada zůstala bez nemocí a dobře izolovaná.
Pokud na podzim záhony s trvalkami nemulčujete, neuklízejte ani použité stonky a listí. Poslouží jako provizorní mulč, který poskytne kořenovým systémům trvalek určitou ochranu před zimním počasím.
Stromy a keře
Chcete-li zazimovat a ochránit malé listnaté keře s křehkými větvemi, použijte přístřešek nebo jiný typ konstrukce, aby se na jejich větve nedostal těžký sníh. Opadavé keře nejsou v zimě příliš zajímavé, protože opadávají listy, takže jejich zakrytím nepřijdete o mnoho vizuální zajímavosti.
Naproti tomu stálezelené keře jsou základním kamenem estetiky zimní úpravy krajiny, takže chcete, aby byly v krajině viditelné. Aby nevyžadovaly zimní ochranu, vybírejte vždy stálezelené keře, které jsou mrazuvzdorné alespoň o jednu zónu USDA, než je vaše zóna.
Do značné míry lze přezimování stromů a velkých keřů dosáhnout jednoduše tím, že je na podzim řádně zalijete. Přestaňte zalévat na přelomu podzimu a zimy, což stromy a keře přiměje k přípravě na zimu a zabrání novému růstu, který nebude odolný vůči zimnímu počasí. Poté, co stromy shodí listy a před zamrznutím půdy, stromy a keře ještě důkladně zalijte, aby se před příchodem mrazů naposledy pořádně namočily.